ΒΟΛΕΪ

Κατέκτησε το Challenge Cup ο Ολυμπιακός, 3-1 την Μπούρσα!

2018 CEV VOLLEYBALL CHALLENGE CUP / WOMEN / ÔÅËÉÊÏÓ / ÌÐÏÕÑÓÁ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός, παρότι βρέθηκε πίσω στα σετ, έκανε την ανατροπή, επικράτησε 3-1 σετ της Μπούρσα και σε συνδυασμό με το 2-3 του πρώτου αγώνα κατέκτησε το CEV Challenge Cup για πρώτη φορά στην ιστορία του!

Απίστευτη ανατροπή απ' τον Ολυμπιακό! Οι "ερυθρόλευκες" επικράτησαν 3-1 σετ της Μπούρσα (25-23, 20-25, 18-25, 16-25) και σε συνδυασμό με την ήττα 3-2 στον πρώτο αγώνα κατέκτησαν το CEV Challenge Cup για πρώτη φορά στην ιστορία του ελληνικού γυναικείου βόλεϊ!

Με τη Σάσκια Χίπε να πραγματοποιεί μία τρομερή εμφάνιση, τις Λαμπρούση και Χριστοδούλου να βγάζουν τεράστιες άμυνες καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα και την Πολ να είναι εντυπωσιακή στο σερβίς, η ομάδα του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς έκανε την ανατροπή και σήκωσε το τρόπαιο μέσα στην Προύσα!

Θυμηθείτε το LIVE του τελικού

Το ματς: Η Μπούρσα, με φόρα απ' τη νίκη μέσα στου Ρέντη, μπήκε πιο δυνατά και πήρε μία διαφορά ασφαλείας απ' την αρχή του πρώτου σετ. Ένα μπλοκ της Μπέλιεν έστειλε τη διαφορά στους επτά πόντους (15-8), η οποία ήταν και η μεγαλύτερη στο πρώτο σετ. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε 20-18 και 22-20, αλλά τελικά η Μπούρσα πήρε το σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς βελτιώθηκαν αισθητά και με... μπροστάρισα τη Σάσκια Χίπε που πέτυχε κρίσιμους πόντους, ξέφυγε με 16-12 κι από εκείνο το σημείο κι ύστερα δεν κοίταξαν ποτέ πίσω. Παρά την προσπάθεια της Ντιμίτροβα να κρατήσει την Μπούρσα μέσα στο σετ, οι Λαμπρούση και Χριστοδούλου έβγαλαν τρομερές άμυνες και έδωσαν πόντους από μπλοκ, με αποτέλεσμα να κάνουν το 25-20 και να πάρουν το δεύτερο σετ.

EUROKINISSI

Οι Τουρκάλες επηρεάστηκαν απ' την αντίδραση της ελληνικής ομάδας, με συνέπεια να υποπέσουν σε πολλά λάθη στο τρίτο σετ τα οποία εκμεταλλεύτηκαν οι "ερυθρόλευκες", ξεφεύγοντας μέχρι και με δέκα πόντους (13-23) και κατακτώντας το τελικά με 25-18.

Οι παίκτριες της Μπούρσα έδειξαν σημεία ζωής στο τέταρτο σετ, προηγήθηκαν με 12-9 και 13-10, αλλά και πάλι τα κορίτσια του Κοβάτσεβιτς είχαν τη λύση χάρη στα εξαιρετικά σερβίς της Πολ, σε συνδυασμό με την τρομερή εμφάνιση της Νίμερ σε άμυνα και επίθεση! Το... κερασάκι στην τούρτα ήρθε απ' τον άσο της Χριστοδούλου που διαμόρφωσε το 25-16 και χάρισε στον Ολυμπιακό τον πρώτο ευρωπαϊκό τίτλο στην ιστορία του!

Μπούρσα - Ολυμπιακός 1-3 σετ

Τα σετ: 25-23, 20-25, 18-25, 16-25

ΜΠΟΥΡΣΑ (Βερτσέσι): Λάις 7 (5/17 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 44% υπ. - 31% άριστες), Γιλντιρίμ 6 (6/22 επ., 64% υπ. - 41% άριστες), Μπέλιεν 11 (8/18 επ., 3 μπλοκ), Κάραγκατς 1 (μπλοκ), Ντιμίτροβα 24 (22/56 επ., 2 μπλοκ), Άλμπαρακ 9 (6/14 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ) / Σαριόγλου (λ, 45% υπ. - 28% άριστες), Αβτσί, Μπουτσένκο, Ίντσε.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 8 (5/10 επ., 3 μπλοκ), Νίμερ 12 (9/26 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 38% υπ. - 19% άριστες), Πολ 15 (9/31 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 51% υπ. - 31% άριστες), Λαμπρούση 11 (5/12 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Χριστοδούλου 10 (4/6 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χίπε 17 (17/45 επ.).

*Οι πόντοι της Μπούρσα προήλθαν από 3 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 10 άσσους, 49 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Photo Credits: Eurokinissi