ΒΟΛΕΪ

Ηρακλής - Φοίνικας 3-2: Με ανατροπή ξανά στον τελικό ο γηραιός

ΚΥΠΕΛΛΟ / FINAL-4 ΙΕΡΑΠΕΤΡΑ 2019 / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΙΧΑΛΗΣ ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ηρακλής μπορεί να βρέθηκε να χάνει με 1-2 από τον Φοίνικα Σύρου, αλλά ο γηραιός έκανε την ανατροπή, επικράτησε με 3-2 και για δεύτερη διαδοχική χρονιά θα βρεθεί στον τελικό του Κυπέλλου.

Στον τελικό του Κυπέλλου για δεύτερη διαδοχική χρονιά προκρίθηκε ο Ηρακλής. Ο γηραιός βρέθηκε να χάνει με 1-2 από τον Φοίνικα Σύρου, αλλά έκανε την ανατροπή, επικράτησε με 3-2 και πήρε μία σπουδαία πρόκριση.

Πρώτος σκόρερ για τον Ηρακλή ήταν ο Ντα Ρόσα Κλίντι με τον Βραζιλιάνο ακραίο να έχει 25 πόντους και τον ακολούθησαν ο Εγκόρ Ποπόφ με 20 πόντους και ο Μαυροβουνιώτης με 11.

Στην αντίπερα όχθη ο Καϊσλασάλο με 26 και Εβάντο με 21 πόντους ήταν αυτοί που το πάλεψαν περισσότερο. Έτσι, ο Ηρακλής θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ σε μία επανάληψη του περσινού τελικού στη Ρόδο.

Ο γηραιός θα αναζητήσει τον όγδοο τίτλο του και τον πρώτο από το 2012. Ο Ηρακλής κυριαρχούσε στο θεσμό του Κυπέλλου από το 2000. Από το 2000 μέχρι το 2006 έχει παίξει σε 6 τελικούς και έχει 5 κατακτήσεις με μοναδική απουσία από τελικό το 2003 στην Καλαμάτα. Δύο χαμένους τελικούς έχει ο Ηρακλής, στην Ξάνθη το 2001 με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό και το 2018 στη Ρόδο από τον ΠΑΟΚ πάλι με 3-0 σετ.

Το ματς: Το πρώτο σετ του δεύτερου ημιτελικού ήταν συναρπαστικό. Ο Ηρακλής είχε το προβάδισμα με 14-11 αλλά τα σερβίς του Παπαδόπουλου και τα μπλοκ του Βουλκίδη έφεραν την ανατροπή και οι Συριανοί με 7-0 σερί πήραν προβάδισμα με 18-14. Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν και με δύο συνεχόμενα μπλοκ του Αρμενάκη (μπήκε αντί του Ποπόφ) μείωσαν στον πόντο 19-20. Στο 23-23 ο Παπαδόπουλος πήρε μπλοκ άουτ από τον Προύσαλη και ο Λέτσκοφ μπλόκαρε τον Κλίντι για το 25-23 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής αντέδρασε κυρίως με το σερβίς του. Αρχικά προηγήθηκε με 10-6 με την διαφορά να πηγαίνει στο +5 (14-9) με τον άσσο του Ποπόφ, στο +6 (16-10) με νέο άσσο του Κλίντι και στο (+7) 17-10 με άουτ επίθεση του Εβάντρο. Η διαφορά έφθασε στην μέγιστη τιμή της (19-11), ο Φοίνικας τη μάζεψε στους 3 (21-18) αλλά τελικά ο Ηρακλής χωρίς λάθη έφθασε με επίθεση του Κλίντι πρώτος στο 25 (25-20) και ισοφάρισε σε 1-1 τα σετ.

Απόλυτη ισορροπία στο τρίτο σετ μέχρι το 9-9. Ο Φοίνικας ύψωσε μπλοκ με τον Φίλιο και οι Συριανοί εκμεταλλευόμενοι τα λάθη του Ηρακλή ξέφυγαν στο σκορ με 15-9 (άσσος Εβάντρο) και 20-13. Ο Ηρακλής έφθασε τη διαφορά στους 2 πόντους (19-21) με τον άσσο του Χήρα αλλά ο Φοίνικας με τον Παπαδόπουλο πήρε το σετ με 25-22.

Ντέρμπι και ανατροπές στο σκορ είχαμε και στο τέταρτο σετ. Ηρακλής και Φοίνικας πήγαν μαζί στο σκορ μέχρι τον 11ο πόντο. Το ξέσπασμα του «γηραιού» έφερε το 4-1 και το 15-12 αλλά ο Φοίνικας με λάθος του Κλιντ ισοφάρισε από 17-19 σε 19-19. Ο Κλίντι ξαναέδωσε προβάδισμα 2 πόντων (22-20), ο Φοίνικας έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν ο Εβάντρο βρήκε φιλέ στην κόντρα μπάλα ισοφάρισης και ο Ηρακλής πήρε το σετ με 25-23 για το 2-2 με επίθεση του Κλίντι.

Στο πέμπτο σετ ο Ηρακλής ξεκίνησε φουριόζος. Δύο άουτ επιλογές στην επίθεση του Παπαδόπουλου, μια του Καϊσλασάλο και ένα μπλοκ του Χήρα έδωσαν προβάδισμα έξι πόντων (7-2) στην ομάδα του Ορφανού. Πατώντας πάνω σε αυτή τη διαφορά ο Ηρακλής και με ανεβασμένη ψυχολογία έφθασε με σχετική άνεση στο 15-8 που του χάρισε την πρόκριση στον τελικό.

Ηρακλής - Φοίνικας Σύρου 3-2

Τα σετ: 23-25, 25-20, 22-25, 25-23, 15-8

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 7 άσσους, 51 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 36 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 1 άσσο, 61 επιθέσεις, 14 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Μαυροβουνιώτης 11 (9/22 επ., 2 μπλοκ, 71% υπ.), Κλίντι 25 (20/36 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 65% υπ.), Ντίνας 7 (2/3 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Ποπόφ 20 (16/46 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Προύσαλης 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Φέργκιουσον 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ) / Μπουράκης (λ, 60% υπ.), Αρμενάκης 3 (1/4 επ., 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 1 (1/1 επ.), Χήρας 4 (1/1 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Μούχλιας Β.

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Βουλκίδης 10 (6/10 επ., 4 μπλοκ), Καϊσλασάλο 26 (24/45 επ., 2 μπλοκ), Λέσκοφ 4 (1/3 επ., 3 μπλοκ), Φίλιο 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/17 επ., 74% υπ.), Εβάντρο 21 (18/42 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 70% υπ.) / Βελούδης (λ, 54% υπ.), Κιόσης.