ΒΟΛΕΪ

Η Σερβία έβγαλε νοκ άουτ την Γαλλία

Spectators attend a Volleyball Men's World Championship match between Italy and Japan, in Rome, Sunday, Sept. 9, 2018. (AP Photo/Andrew Medichini) AP

Σπουδαίες αναμετρήσεις έγιναν στην Ιταλία και στην Βουλγαρία, όπου χθες (21/9) ξεκίνησε η δεύτερη φάση του 19ου παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλεϊ. 6Χ6 για την Ιταλία, προβάδισμα για Βραζιλία και Σλοβενία στον F' όμιλο. Διαβάστε αναλυτικά.

Σπουδαίες αναμετρήσεις έγιναν στην Ιταλία και στην Βουλγαρία, όπου χθες (21/9) ξεκίνησε η δεύτερη φάση του 19ου παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλεϊ. 6Χ6 για την Ιταλία, προβάδισμα για Βραζιλία και Σλοβενία στον F' όμιλο, ένα βήμα πριν το final-6 οι ΗΠΑ, «χαμός» στον Η' όμιλο με μεγάλες νίκες Σερβίας και Αργεντινής.

Ε' όμιλος

Με πρώτο σκόρερ τον εντυπωσιακό Ντιμίτρι Βολκόφ με 15 πόντους, η Ρωσία επιβλήθηκε με 3-0 σετ την Ολλανδία και ξεκίνησε με νίκη το κυνήγι για την πρώτη θέση του ομίλου, που οδηγεί απευθείας στο final-6 της διοργάνωσης. Η ομάδα του Σλιαπνίκοφ θα παίξει το Σάββατο 23/9 τα «ρέστα» της κόντρα στην οικοδέσποινα Ιταλία για να έχει ελπίδες για την πρωτιά. Σε αντίθετη περίπτωση, θα κυνηγήσει το εισιτήριο ως μία από τις δύο καλύτερες δεύτερες ομάδες.

Επίδειξη δύναμης έκανε η γηπεδούχος Ιταλία κόντρα στην Φινλανδία και με τη νίκη με 3-0 σετ, εξασφάλισε σε μεγάλο βαθμό την πρώτη θέση στον Ε' όμιλο. Ζάιτσεφ και Χουαντορένα είχαν από 14 πόντους για τους νικητές που αποθεώθηκαν από 12.000 Ιταλούς που γέμισαν το Forum Di Assago στο Μιλάνο.

Ε' όμιλος (Μιλάνο - Ιταλία)

Παρασκευή 21 Σεπτεμβρίου

Ολλανδία - Ρωσία 0-3 (17-25, 16-25, 21-25)

Ιταλία - Φινλανδία 3-0 (25-20, 25-18, 25-16)

F' όμιλος

Προβάδισμα για την πρώτη θέση στον F' όμιλο πήρε η Βραζιλία μετά τη νίκη της με 3-0 σετ επί της Αυστραλίας. Η χρυσή Ολυμπιονίκης του 2016 με νίκη ανεξαρτήτου σκορ κόντρα στην Σλοβενία το Σάββατο 22/9 «κλειδώνει» το εισιτήριο για την εξάδα του παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Η Σλοβενία του εκπληκτικού Ούρναουτ, νίκησε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες το Βέλγιο. Μετά το 3-2 σετ στην Φλωρεντία για την πρώτη φάση του Μουντιάλ, το σύνολο του Κόβατς επικράτησε με 3-0 σετ στην πρεμιέρα της Β' φάσης στην Μπόλονια. Με τους τρεις βαθμούς της νίκης, η Σλοβενία διατήρησε τις ελπίδες της για την πρώτη θέση και θα χρειαστεί να νικήσει την Βραζιλία το Σάββατο για να το πετύχει.

F' όμιλος (Μπολόνια - Ιταλία)

Βραζιλία - Αυστραλία 3-0 (25-21, 25-22, 25-15)

Βέλγιο - Σλοβενία 0-3 (26-28, 26-28, 19-25)

G' όμιλος

Το αήττητο τους στο 19ο παγκόσμιο πρωτάθλημα κράτησαν οι ΗΠΑ και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου, προκρίθηκαν στην εξάδα της διοργάνωσης. Με τον Άντερσον να έχει 83% στην επίθεση με 20/24 επιθέσεις και 2 άσσους, οι Ηνωμένες Πολιτείες νίκησαν με 3-1 σετ τον γειτονικό Καναδά, ο οποίος δεν έχει πλέον ελπίδες για πρόκριση στον επόμενο γύρο.

Με 7 άσσους του Τόντορ Σκρίμοφ η Βουλγαρία νίκησε με 3-0 σετ τον Ιράν στη Σόφια, πήρε ρεβάνς για την ήττα στον πρώτο γύρο του Μουντιάλ και πλέον μπήκε στο κόλπο πρόκρισης στο final-6 του παγκοσμίου πρωταθλήματος. Το συγκρότημα του Κονσταντίνοφ θα αντιμετωπίσει το Σάββατο τις Ηνωμένες Πολιτείες και θέλει νίκη για να διατηρήσει τις ελπίδες του ζωντανές στο 19ο Μουντιάλ.

G' όμιλος (Σόφια - Βουλγαρία)

ΗΠΑ - Καναδάς 3-1 (25-17, 25-14, 21-25, 25-17)

Βουλγαρία - Ιράν 3-0 (25-19, 28-26, 26-24)

H' όμιλος

Στο καλύτερο ίσως παιχνίδι του φετινού παγκοσμίου πρωταθλήματος, η Σερβία με τον Ατανασίγιεβιτς σε μεγάλη μέρα με 38 πόντους, νίκησε με 3-2 την Γαλλία του 34άρη Μπουαγιέ και παρέμεινε στο κυνήγι για την πρώτη θέση. Η ομάδα του Γκρίμπιτς μετά την 1η αγωνιστική του δευτέρου γύρου είναι η καλύτερη δεύτερη ομάδα.

Η Αργεντινή έβαλε στοπ στο αήττητο σερί της Πολωνίας. Η ομάδα του Βελάσκο μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι δύο και πλέον ωρών, πήρε το δίποντο και έβαλε φωτιά στον όμιλο. Οι πρωταθλητές κόσμου είχαν την ευκαιρία να κλειδώσουν από σήμερα την υπόθεση πρόκριση και θα χρειαστεί να νικήσουν το Σάββατο την... σχεδόν αποκλεισμένη Γαλλία για το απευθείας εισιτήριο στην επόμενη φάση.