ΒΟΛΕΪ

Η Κηφισιά απέκλεισε τον Παναθηναϊκό από το Final 4

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΠΑΟ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / Eurokinissi Sports)
ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΠΑΟ (ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Η Κηφισιά ήταν η μεγάλη νικήτρια του ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό αφού επιβλήθηκε με 3-2 σετ και μαζί τον Ολυμπιακό, τον ΠΑΟΚ και την Ορεστιάδα θα βρίσκεται στο Final 4 του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών.

Τα τέσσερα εισιτήρια για το Final 4 του Κυπέλλου στο βόλεϊ ανδρών, το οποίο πιθανότατα θα φιλοξενηθεί στο "Αλεξάνδρειο" (18-19/3), απέκτησαν κατόχους. Στο ντέρμπι της προημιτελικής φάσης εκείνη που χαμογέλασε ήταν η Κηφισιά, η οποία επιβλήθηκε με 3-2 σετ επί του Παναθηναϊκού. Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ ήταν... πιστοί στο ραντεβού τους, ενώ η Ορεστιάδα επιστρέφει σε Final 4 μετά από 15 χρόνια.

Μετά από μια συγκλονιστική αναμέτρηση στο κατάμεστο κλειστό του Ζηρινείου, ο ΑΟΠ Κηφισιάς –με έναν εκπληκτικό Γιορντάνοφ που σταμάτησε στους 43 πόντους- απέκλεισε τον Παναθηναϊκό στο τάιμ μπρέικ με 16-14 (3-2) και για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά θα βρεθεί στο Final-4 του Κυπέλλου Ανδρών.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε την Κηφισιά να προηγείται στο πρ0ώτο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5 (Πούλκο), διαφορά που διατήρησε μέχρι το β΄τάιμ άουτ 16-13. Ο Παναθηναϊκός άρχισε να βρίσκει σταδιακά ρυθμό με τον Γκονζάλες να ισοφαρίζει 22-22 και τους «πράσινους» να παίρνουν για πρώτη φορά προβάδισμα με μπλοκ των Μελγκαρέχο-Ρανγκέλ στον Γιορντάνοφ στο 22-23. Μαρούλης, Μουρούτης και Μελγκαρέχο έχασαν τα σερβίς τους για το 24-24 με τις δυο ομάδες να «κυνηγούν» να κατακτήσουν το κομβικό πρώτο σετ. Τσίροβιτς και Μελγκαρέχο ήταν αυτοί που έβαλαν «οδηγό» τον Παναθηναϊκό με 0-1 (27-29).

Στο δεύτερο σετ και πάλι η Κηφισιά μπήκε καλύτερα και πήρε εύθραστο προβάδισμα 8-6 στο α’ τεχνικό τάιμ άουτ, το οποίο δεν έχασε μέχρι το β΄τεχνιό τάιμ άουτ 16-13 (λάθος Τσίροβιτς). Ο Παναθηναϊκός –όπως και στο πρώτο σετ- πήγε να αντεπιτεθεί στο τέλος, όταν ο Γκονζάλες μείωσε σε 21-20 αλλά με το Γιορντάνοφ στο σερβίς να δυσκολεύει την «πράσινη» υποδοχή ο ΑΟΠΚ ξέφυγε με +3 (23-20) ενώ ο Χριστοφιδέλης έστειλε τους γηπεδούχους σε σετ μπολ με 24-21. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια της Κηφισιάς αλλά ο Μουρούτης ήταν αυτός που έγραψε το 25-23 και έφερε το ματς στα ίσα.

Με ιδιαίτερη ένταση το τρίτο σετ στο κατάμεστο Ζηρίνειο και τους γηπεδούχους να φτάνουν πρώτοι στο α΄ τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5 ενώ με την εμπειρία του Χριστόφιδέλη να διατηρούν διαφορά +3 (16-13). Στην επόμενη φάση ο Μαρούλης «σταμάτησε» τον Λάππα με μπλοκ και οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων είχαν ως αποτέλεσμα την αποβολή από το σετ του κόουτς Αρσενιάδη (16-15). Ο Γκονζάλες ήταν ο καθοριστικότερος παίκτης για τους «πράσινους» καθώς πέραν από την ισοφάριση 16-16, έβαλε μπροστά τους «πράσινους» 16-17 και με δικούς του πόντους (17-18, 18-19. 19-21, 21-22) οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μικρό προβάδισμα. Ο «Μπομπι» ισοφάρισε και πήρε άσος για το 23-22 αλλά και πάλι ο Γκονζάλες έφερε το σετ στα ίσα 23-23. Ο Ρανγκέλ έχασε το σερβίς και ο ΑΟΠΚ έφτασε πρώτος στο σετ μπολ αλλά οι «πράσινοι» μπλόκαραν το Λάππα για το 24-24. Ο Γιορντάνοφ έχασε την επίθεση για το 24-25 και ο Γκονζάλες ξαναπήρε το «όπλο» του για το 24-26 και το 1-2 σετ.

Η Κηφισιά δεν τα παρατούσε και έτσι στο τέταρτο σετ, στο οποίο ξεκίνησε βασικός ο Εφραιμίδης έφτασε πρώτη στ β’ τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14 (άουτ Μελγκαρέχο). Οι γηπεδούχοι πίεσαν τον Παναθηναϊκό που έκανε λάθη σε εκείν το χρονικό σημείο με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν προβάδισμα 21-17 (επίθεση Εφραιμίδη) και να τη διατηρήσουν μέχρι το τέλος του σετ για να φτάσουν στην ισοφάριση σε 2-2 με τον Γιορντάνοφ να γράφει το 25-19.

Η Κηφισιά την πρόκριση, διαμαρτύρεται ο Παναθηναϊκός για την τελευταία φάση

Στη ρώσικη ρουλέτα των πόντων –το τάι μπρέικ-, ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ένα γρήγορο 1-4 αλλά ο ΑΟΠΚ μείωσε σε 3-5 (φιλέ Γκονζάλες). Μια επίθεση του Αργεντίνου διαγώνιου και ένα άουτ από τον Χριστοφιδέλη έστειλαν τους «πράσινους» στο +4 (3-7). Η Κηφισιά προσπάθησε να μειώσει και τα κατάφερε με το μπλοκ άουτ του Γιορντάνοφ (8-9) αλλά ο ουρούτης έχασε το σερβίς για το 8-10. Ο Γιορντάνοφ και πάλι μείωσε σε 9-10 αλλά ο Λάππας κάρφωσε άουτ έπειτα από φάση διαρκείας για το 9-11. Ο Μαρούλης έχασε το σερβίς (10-11) και ο Τσίροβιτς κάρφωσε άουτ για την ισοφάριση σε 11-11 του ΑΟΠΚ ενώ ο «ασταμάτητος» Γιορντάνοφ μπόκαρε τον Γκονζάλες και η Κηφισιάπήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο τάι μπρέικ με 12-11. Ο Πανταλέων πλάσαρε για το 12-12 και ο Μελγκαρέχο μπλόκαρε το Χριστοφιδέλη για το 12-13 ενώ ο Γιορντάνοφ χρεώθηκε με φιλέ στην επόμενη φάση για το 12-14. Ο Τσίροβιτς έχασε το σερβίς και ο «Μπόμπι» με εκπληκτικό καρφί έφερε το σετ στα ίσα 14-14! Οι Χριστοφιδέλης-Μουρούτης μπλόκαραν τον Γκονζάλες για το 15-14 μέσα σε πανδαιμόνιο και στην αμέσως επόμενη φάση η επίθεση του Μελγκαρέχο δόθηκε άουτ με (16-14) τους παίκτες της Κηφισιάς να γίνονται ένα κουβάρι πανηγυρίζοντας την πρόκριση ενώ ο Παναθηναϊκός διαμαρτυρήθηκε ζητώντας μπλοκ αουτ.

Μετά τη λήξη της αναμέτρησης ο προπονητής του ΑΟΠΚ, Κώστας Αρσενιάδης: «Ήταν μια τεράστια και τρελή νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήταν φαβορί σήμερα. Αξίζαμε την πρόκριση, έπρεπε να υπερβάλουμε εαυτούς. Αυτό ζητήσαμε στα αποδυτήρια και το κάναμε. Ήταν ένα εκπληκτικό παιχνίδι, πιστεύω το καλύτερο της σεζόν».

Από την άλλη, ο αρχηγός του Παναθηναϊκού Σωτήρης Πανταλέων είπε: «Είμαστε πολύ στεναχωρημένοι. Το θέλαμε πάρα πολύ, κρίθηκε στις επτομέρειες είναι μια δύσκολη στιγμή για εμάς. Πρέπει να το ξεπεράσουμε και να συνεχίσουμε στο πρωτάθλημα» ενώ αναφορικά με τις διαμαρτυρίες της τελευταιας φάσης σχολίασε: «Ήταν καθαρό μπλοκ άουτ υπέρ μας αυτό έδειξε και ο επόπτης».

Κηφισιά - Παναθηναϊκός 3-2

Τα σετ: 27-29, 25-23, 24-26, 25-19, 16-14

ΑΟΠ Κηφισιάς (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χριστοφιδέλης 13 (12/23 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 20% άριστες), Μουρουτης 5 (1/4 επ., 4 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 4 (0/5 επ., 4 μπλοκ), Πούλκο 1 (1/4 επ.), Γιορντάνοφ 43 (38/68 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Ταμπουρατζής –λ (61% υπ. – 30% άριστες) / Λάππας 9 (8/18 επ., 1 μπλοκ, 44% υπ. – 22% άριστες), Εφραιμίδης 5 (4/4 επ., 1 άσο, 80% υπ. – 60% αριστες)

Παναθηναϊκός (Ανδρεόπουλος): Μαρούλης 3 (1 άσο, 2 μπλοκ), Μελγκαρέχο 7 (5/21 επ., 2 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 4 (4/7 επ.), Τσίροβιτς 15 (11/26 επ., 4 μπλοκ, 75% υπ. – 50% άριστες), Γκονζάλεζ 36 (33/53 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ρανγκέλ 8 (3/8 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Δαρίδης –λ (62% υπ. – 50% άριστες) / Δημητριάδης, Μπέλος, Πανταλέων 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ)

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ / ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ - ΟΣΦΠ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΟΥΝΤΡΙΧΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Με Αγκάμεζ οδηγό

Τον τίτλο του θα υπερασπιστεί στο Final 4 o Ολυμπιακός. Οι ερυθρόλευκοι επιβλήθηκαν με 3-1 σετ επί του Ηρακλή Χαλκίδας και θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό τον ΠΑΟΚ σε έναν πρόωρο τελικό.

Στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα αφού από την αρχή προηγούνταν στο σκορ και τελικά, το κατέκτησε σχετικά εύκολα με 25 -18. Στο δεύτερο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας πίεσε αρκετά τον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα να καταφέρει να το κατακτήσει, δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Τα πράγματα ήταν τελείως διαφορετικά στο τρίτο σετ, όπου ο Ολυμπιακός δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της κυριαρχίας του, κερδίζοντας το, με 25 - 15. Στο τέταρτο και τελευταίο σετ ο Ηρακλής Χαλκίδας παίζοντας το τελευταίο του χαρτί, πίεσε όσο μπορούσε κρατώντας το ματς αμφίρροπο μέχρι το 16-15, ο Ολυμπιακός αποσπάστηκε με 21 – 17 και τελικά επικράτησε με 25 -21 κερδίζοντας την πρόκριση για το Final four του Κυπέλλου Ελλάδας.

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν ο διαγώνιος Κολομβιανός, Λίμπερμαν Αγκάμεζ ο οποίος πέτυχε 23 πόντους με 51% στην επίθεση και 3 μπλοκ. Άξιοι συμπαραστάτες του επιθετικά, ο Μενέλαος Κοκκινάκης με 15 πόντους (52 % στην επίθεση) 2 μπλοκ και εκπληκτικά ποσοστά στην υποδοχή με 76% και 69% άριστες και Τσούμπκοβιτς με 14 πόντους 2 άσσους 2 μπλόκ.

Ηρακλής Χαλκίδας - Ολυμπιακός 1-3

Τα σετ: 18-25, 26-24, 15-25, 21-25

Ηρακλής Χαλκίδας (Σπύρος Γκολίτσης): Τάπια 18 (17/40 επ., 1 άσσος), Ντίνας 12 (8/15 επ., 4 μπλοκ), Μπερτασόνι 3 (2/2 επ., 1 άσσος), Κλοτσκο 8 (7/26 επ., 1 μπλοκ, 70%υπ.-45%αρ.), Αδαμόπουλος 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ), Τόρρες 10 (10/21 επ., 60%υπ.-40%αρ.), Τσαδήμας -λ (56%υπ.-36%αρ.), Σπυριούνης 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Κανέλλος, Κολτσιάκης 5 (4/8 επ., 1 μπλοκ, 60%υπ-30%αρ.), Γαλλιώτος, Μεσσαλάς, Μπερμπέρογλου

Ολυμπιακός ΣΦΠ (Σλ. Μπόσκαν): Σουλτανόπουλος 9 (3/5 επ., 6 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (1 μπλοκ), Κοκκινάκης 15 (13/25 επ., 2 μπλοκ, 76%υπ.-69%αρ.), Κοστα 10 (7/13 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 23 (20/39 επ., 3 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 14 (10/26 επ., 2 άσσοι, 2 μπλόκ, 33%υπ.-33%αρ.), Στεφάνου -λ (78%υπ.-72%αρ.), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Φράγκος 3 (2/3 επ., 1 άσσος, 75%υπ.-75%αρ.)

MOTIONTEAM

Ο Στάροβιτς τον έστειλε Final 4

Αντίπαλος του Ολυμπιακού στον δυνατό ημιτελικό θα είναι ο ΠΑΟΚ. Όπως πέρσι έτσι και φέτος ο "δικέφαλος του Βορρά" επικράτησε με 3-1 του Παμβοχαϊκού και έγινε η πρώτη ομάδα χρονικά που εξασφάλισε την πρόκριση της στο Final 4 του Κυπέλλου Ανδρών.

Στο πρώτο σετ κι οι δυο ομάδες έκαναν πολλά λάθη με τον Παμβοχαϊκό να έχει προβάδισμα μέχρι το 14-16 που έγινε 17-16 και στο 21-21 ο ΠΑΟΚ με σερί 3-0 ξέφυγε 24-21 κατακτώντας το σετ. Στο β’ οι γηπεδούχοι επικράτησαν πιο εύκολα καθώς ξέφυγαν νωρίς (8-4, 11-5), αλλά το ματς είχε συνέχεια. Ο Παμβοχαϊκός με μπροστάρηδες τους Πέτι, Μπατατζίμ ξέφυγε 10-13 με τον ΠΑΟΚ να πλησιάζει στον πόντο (15-16), αλλά το 19-20, έγινε 19-24 κι ο Παμβοχαϊκός μείωσε το σκορ.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το δ’ σετ με ένα γρήγορο 3-0 και κράτησε αυτή τη διαφορά (12-8, 14-9, 18-14) φτάνοντας στο 20-15 που έγινε 20-18 και στο 23-19 που έγινε 23-21 με τον Παμβοχαϊκό να χάνει την ευκαιρία για να μειώσει περισσότερο (δεν βγήκε μια εύκολη άμυνα) κι εκεί ουσιαστικά να τελειώνει το παιχνίδι.

ΠΑΟΚ - Παμβοχαϊκός 3-1

Τα σετ: 3-1 (25-22 25-17, 20-25, 25-22) σε 97'

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 46 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 44 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 1 άσσο, 53 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Πέτκοβιτς 1 (μπλοκ), Στάροβιτς 15 (15/28 επ), Σωτηρίου 11 (6/20 επ, 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 64% υπ - 36% άριστες), Ανδρεάδης 14 (11/13 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 4 (4/10 επ), Ντάντε 10 (8/17 επ, 2 άσσοι, 100% υπ - 62% άριστες) / Γκαράς (λ, 78% υπ - 59% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 2 (2/3 επ).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Σμιθ 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Γκράχαμ 9 (8/14 επ, 1 μπλοκ), Πέτι 18 (16/26 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 35% άριστες), Πελεκούδας 5 (4/10 επ, 1 άσσος), Τζελάτι 8 (7/22 επ, 1 μπλοκ), Μπατατζίμ 18 (17/28 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 38% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ - 39% άριστες), Σκαρλατίδης.

VOLLEY LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / Eurokinissi Sports)
VOLLEY LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ (ΑΝΤΩΝΗΣ ΝΙΚΟΛΟΠΟΥΛΟΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Σε Final 4 μετά από 15 χρόνια η Ορεστιάδα

Η Ορεστιάδα επικράτησε για δεύτερη φορά μέσα σε λίγες ημέρες με 3-1 της Κυζίκου στο «Νίκος Σαμαράς» και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου Ανδρών.

Οι Θρακιώτες επιστρέφουν σε Final 4 μετά από 15 χρονιά (το 2002 στην Θεσσαλονίκη όταν είχαν ηττηθεί στον ημιτελικό από τον Ηρακλή) και θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό τον νικητή του αγώνα ΑΟΠ Κηφισιάς – Παναθηναϊκός.

Η Κύζικος ξεκίνησε πολύ καλά τον αγώνα και με τα σερβίς του Ντε Σόουζα πήρε μια διαφορά (4-8) με την Ορεστιάδα να μειώνει σε 11-13, αλλά το σκορ να γίνεται 14-19 και το 0-1 να έρχεται εύκολα. Στο β’ σετ η Ορεστιάδα είχε ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 16-14 που μετά το β’ τεχνικό τάιμ άουτ διευρύνθηκε (17-14, 21-17) για να εχουμε την ισοφάριση.

Στο τρίτο σετ το 11-8 της Ορεστιάδας έγινε 11-13 με τον Σαρικεΐσογλου στο σερβίς για να ισοφαρίσει ο ΑΟ 16-16 και όλα να κριθούν στο 22-22. Εκεί οι γηπεδούχοι πήραν τον πόντο (23-22) και δύο καλά σερβίς του Ραπτη (μπήκε ως αλλαγή) έφεραν το 25-22.

Ίδιο σκηνικό και στο δ’ σετ με την Κύζικο να έχει το προβάδισμα μέχρι το 21-22, αλλά η Ορεστιάδα προσπέρασε 23-22, έχασε το πρώτο ματς μπολ (24-23), όμως στο 25-24 το μπλοκ στον Κατσανεβάκη χάρισε στην ακριτική ομάδα τη νίκη και την πρόκριση.

Ορεστιάδα - Κύζικος 3-1

Τα σετ: 21-25, 25-20, 25-22, 26-24

Ορεστιάδα (Σταματόπουλος): Λέτσκοφ, Λουκούμι, Πεντίδης, Νας, Αντιφάκος, Μορέλος, Καρασαββίδης –λ / Διαμαντίδης, Ιωαννίδης, Ράπτης,

Κύζικος (Νεόφυτος): Σαρικεΐσογλου, Κρέτσης, Κατσανεβάκης, Μασιέλ, Ντε Σόουζα, Σονάρι, Αχιλλεόπουλος –λ / Πολυχρονιάδης-λ, Θεοδωρόπουλος, Δρογκάρης, Γκούλαγκ, Λυκούρεσης