ΒΟΛΕΪ

Η άμυνα για σεμινάριο των Σέρβων (VIDEO)

Τέσσερις διαδοχικές άμυνες έβγαλαν οι Σέρβοι στο ματς με την Ιταλία χαρίζοντας μας τη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών μέχρι τώρα.

Οι Σέρβοι σάρωσαν την Ιταλία στον πρώτο αγώνα της φάσης του Final 6! Το τελικό 3-0 σετ αντικατοπτρίζει τη φανταστική εμφάνιση που πραγματοποίησαν οι Σέρβοι με αποκορύφωμα τη φάση στο 7-6 του τρίτου σετ.

Στην αρχή της φάσης ο Νίκολα Γιόβοβιτς έχει απάντηση στο καρφί του Ζαΐτσεφ και στη συνέχεια ο Ούρος Κοβάτσεβιτς βγάζει άμυνα στο τεχνικό χτύπημα του Χουαντορένα.

Έπειτα αναλαμβάνει δράση ο Νέβεν Μαϊστόροβιτς. Αρχικά, κάνει ωραίο ντουμπλάζ στο μπλοκ των Ιταλών και μετά βγάζει το πλασέ του Ζαΐτσεφ για να πάρει τελικά τον πόντο ο Ατανασίεβιτς πάνω στο φιλέ. Οι Ιταλοί έκαναν Challenge ζητώντας ότι ο Ατανασίεβιτς ακούμπησε το φιλέ, κάτι που τελικά δεν είχε συμβεί.

Δείτε την εντυπωσιακή φάση

Για όλους τους φίλους του βόλεϊ που δεν είχαν την ευκαιρία να δουν τον αγώνα στο βίντεο που ακολουθεί μπορείτε να δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα της αναμέτρησης.