ΒΟΛΕΪ

Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός 3-0: Με σούπερ Εβάντρο μείωσαν σε 2-1 οι Συριανοί

VOLLEY LEAGUE / ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΟΛΑΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Φοίνικας Σύρου έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Εβάντρο επικράτησε με 3-0 σετ επί του Ολυμπιακού και μείωσε σε 2-1 την ημιτελική σειρά της Volleyleague των ανδρών.

Ο Φοίνικας Σύρου σημείωσε με πρωταγωνιστές τους Θεόδωρο Βουλκίδη, Νίκο Μήλη και πρώτο σκόρερ τον Εβάντρο νίκησε τον Ολυμπιακό 3-0 σετ στον τρίτο ημιτελικό των πλέι οφ και μείωσε σε 2-1 τις νίκες της σειράς δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο πρωτάθλημα.

Η νίκη πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους Συριανούς και επιτεύχθηκε παρότι δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Φινλανδός διαγώνιος Σαμούλι Καϊσλασάλο.

Ο Ολυμπιακός μπαίνει σε περιπέτειες για την πρόκριση στον τελικό και παραμένει στη Σύρο για την τέταρτη αναμέτρηση που θα γίνει τη Μεγάλη Πέμπτη. Χωρίς τους τραυματίες Τοντόρ Αλεξίεφ, Ραφαήλ Κουμεντάκη δεν είχε ποιότητα υποδοχής και αυτή τη φορά δεν υπήρχαν άλλες λύσεις στο σκοράρισμα. Η υποδοχή είχε κενά και δέχτηκε 6 άσσους, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς άσσο για πρώτη φορά με τον αγώνα που έδωσε πριν ένα χρόνο με τη Ραβένα για το Τσάλεντζ Καπ.

Αυτή είναι η δεύτερη σε έκταση νίκη του Φοίνικα επί του Ολυμπιακού και μόλις η δεύτερη σε 36 αγώνες πρωταθλήματος των δύο ομάδων που ο Φοίνικας κερδίζει με 3-0 σετ.

Το ματς: Το πρώτο σετ ήταν κλειστό με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο σετ μπολ όντας μπροστά στο σκορ με 22-24. Ο Φοίνικας όχι απλά δεν παράτησε το σετ, αλλά έφτασε στην ανατροπή κάνοντας επί μέρους 4-0 με τα σερβίς του Βουλκίδη να παίζουν καθοριστικό ρόλο. Αρχικά ο Φίλιο έφερε το σετ στα ίσα μετά από κακή υποδοχή του Στεφάνου, στη συνέχεια ο Εβάντρο με επίθεση έκανε το 25-24, για να έρθει ο Βουλκίδης με άσο να τελειώσει το σετ.

Στο δεύτερο σετ οι Συριανοί ήταν εξαιρετικοί και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Πειραιώτες. Από την αρχή του σετ μπήκαν σε θέση οδηγού και με τον Εβάντρο να δημιουργεί προβλήματα σε επίθεση και σερβίς έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του σετ με 25-20.

Στο τρίτο σετ οι δύο ομάδες πήγαν πόντο πόντο μέχρι το 20-20. Σε εκείνο το σημείο μίλησε και πάλι ο Βραζιλιάνος ακραίος της Σύρου ο οποίος με διαδοχικούς πόντους και με εξαιρετικά σερβίς τελείωσε το ματς.

Φοίνικας Σύρου - Ολυμπιακός 3-0

Τα σετ: 26-24,25-20,25-21

*Οι πόντοι του Α.Ο.Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 6 άσσοι, 46 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 15 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 0 άσσοι, 32 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 26 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Ράτκο Παβλίσεβιτς): Φίλιο 7π., (5/6επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 21 (17/31επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50%υπ., 50%αρ.), Λέσκοφ 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (7/11επ., 2 μπλοκ, 2 άσσοι), Παπαδόπουλος 8 (6/13επ., 2 μπλοκ, 61%επ., 43%αρ.), Μήλης 12 (11/29επ., 1 άσσος) / Βελούδης (λ. – 55%υπ., 42%αρ.), Ταυρής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ): Χριστοφιδέλης 2π. (2/12επ., 44%υπ., 33%αρ.), Σμαραγδής 3 (1/2επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 8 (5/8επ., 3 μπλοκ), Σμιτ 7 (7/16επ.), Τερβαπόρτι, Ραουβέρντινκ 14 (13/25επ., 1 μπλοκ, 53%υπ., 35%αρ.) / Στεφάνου (43%υπ., 19%αρ.), Ζουπάνης 5 (4/14επ., 1 μπλοκ), Στιβαχτής, Δαρίδης (λ), Ανδρεάδης.