ΒΟΛΕΪ

Φοίνικας - Ολυμπιακός 0-3: Ερυθρόλευκη αντίδραση και τρίτος ημιτελικός

VOLLEY LEAGUE / ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ / ΟΣΦΠ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός όντας πιο συγκεντρωμένος σε σχέση με το πρώτο ματς επικράτησε 3-0 σετ επί του Φοίνικα, έκανε το 1-1 στη σειρά και έτσι η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί σε τρίτο ματς.

Πραγματοποιώντας σταθερή εμφάνιση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ επί του Φοίνικα στο ΟΑΚΑ, έκανε το 1-1 στη σειρά και έτσι η πρόκριση στον τελικό θα κριθεί σε τρίτο ματς (04/07, 17.15).

Το σημείο κλειδί ήταν η συγκέντρωση που έδειξαν οι ερυθρόλευκοι. Οι παίκτες του Μουνιόθ σε αντίθεση με το πρώτο ματς δεν ασχολήθηκαν με τις αποφάσεις των διαιτητών και με το video check, ακολούθησαν πιστά το πλάνο του Ισπανού και έφτασαν σε μία εύκολη νίκη.

Στην αντίπερα όχθη ο Φοίνικας δεν είχε την αποτελεσματικότητα του πρώτου αγώνα ούτε στην επίθεση, ούτε στην υποδοχή, έκανε αρκετά λάθη και έτσι δεν μπόρεσε να διεκδικήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Το ματς: Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικά και για τις δύο ομάδες οι οποίες έκαναν πολλά λάθη από το σερβίς. Στα μισά του σετ ο Φοίνικας ξέφυγε με δύο πόντους (18-16), αλλά οι ερυθρόλευκοι έτρεξαν επί μέρους 5-1 για να βρεθούν σε θέση ισχύος στο τελείωμα του σετ το οποίο κατέκτησαν με 22-25.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο μπλοκ, πίεσε από το σερβίς και από την αρχή μπήκε σε θέση οδηγού. Ο Φοίνικας δεν είχε απαντήσεις και έτσι ήρθε εύκολα το 2-0 για τους παίκτες του Μουνιόθ με 20-25. Στο τρίτο σετ είχαμε μάχη μέχρι τα μισά. Για την ακρίβεια μέχρι το 13-13. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έτρεξε επί μέρους 7-2 και ουσιαστικά τελείωσε το σετ, αλλά και το ματς.

Φοίνικας - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 22-25, 20-25, 19-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου ΟΝΕΧ προήλθαν από 3 άσσους, 31 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Κωστόπουλος 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 25% υπ. - 17% άριστες), Χριστόφας 1 (0/3 επ., 1 μπλοκ), Κανέλλος 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Στερν 11 (9/22 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 32% άριστες), Μπουτσούγιεβιτς 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Μήλης 8 (7/23 επ., 1 άσσος) / Καρασαββίδης (λ, 57% υπ. - 36% άριστες), Βελούδης (λ), Λινάρδος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερνάντο Μουνιόθ): Φίνγκερ 13 (13/25 επ.), Πετρέας 6 (4/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χουσάι 8 (7/13 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 22% άριστες), Βουλκίδης 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Τερβαπόρτι 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Κουμεντάκης 14 (12/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ. - 41% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 80% υπ. - 60% άριστες), Στιβαχτής, Ανδρεάδης, Ασπιώτης, Ριζόπουλος, Γκέργκι.