ΒΟΛΕΪ

Eurovolley γυναικών: Ήττα από την Τουρκία με 3-0 για την Εθνική

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των γυναικών ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Τουρκία στην πρεμιέρα της στον πρώτο όμιλο του Eurovolley που διεξάγεται στην Τουρκία.

Το πρώτο σετ θα κρατήσει η Εθνική ομάδα από την πρεμιέρα της κόντρα στην γηπεδούχο Τουρκία στον Α΄ όμιλο του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος που φιλοξενείται στην Άγκυρα. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε την προσπάθειά του απέναντι στην καλύτερη αντίπαλό του αλλά γνώρισε την ήττα με 3-0 σετ (25-21, 25-18, 25-8) και πλέον στρέφει την προσοχή του στον αγώνα «κλειδί» πρόκρισης με την Γαλλία.

Η ομάδα του Ναράνχο ξεκίνησε χωρίς άγχος το ματς, αλλά μετά την απώλεια του πρώτου πολύ καλού δικού της σετ, δυσκολεύτηκε στα δύο επόμενα να ακολουθήσει την αντίπαλο της. Η Τουρκία έπαιξε μπροστά σε 7 χιλιάδες οπαδούς της και εκμεταλλεύτηκε τόσο στο δεύτερο όσο κυρίως στο τρίτο σετ τις «γαλανόλευκες» αλλαγές ξεκούρασης ενόψει της Γαλλίας (Σάββατο 24/08, 17.00) που πραγματοποίησε ο Ισπανός κόουτς. Τέσσερις Τουρκάλες τελείωσαν το ματς με διψήφιο αριθμό πόντων (Μποζ 12, Γκιουνές 11, Καρακούρτ 10, Ερντέμ 10) ενώ η Βασιλαντωνάκη ήταν για την Εθνική μας η πρώτη σκόρερ με 11 πόντους. Η Τουρκία είχε υπεροχή σε όλους τους τομείς και ιδιαίτερα στο μπλοκ όπου μέτρησε 13 έναντι 2 της Ελλάδας.

Η Εθνική ξεκίνησε εκπληκτικά το παιχνίδι. Μπροστά σε περίπου 7 χιλιάδες Τούρκους έπαιξε με ωριμότητα στην υποδοχή και με το άριστο μοίρασμα της Χριστοδούλου βρέθηκε να προηγείται σχεδόν μέχρι τα μισά του πρώτου σετ. Κομβικό σημείο του πρώτου σετ ήταν η διπλή χαμένη κόντρα επίθεση της Εθνικής όταν προηγήθηκε με 14-13. Οι Τουρκάλες έβγαλαν απίστευτη ντουμπλάζ στο μπλοκ της Λαμπρούση, και αντί η Εθνική να ξεφύγει με 2 πόντους (15-13) όχι απλά ισοφαρίστηκε (14-14) αλλά με τρεις συνεχόμενους πόντους των γηπεδούχων (δύο μπλοκ σε Στράντζαλη και μια άουτ επίθεση της ίδιας παίκτριας) βρέθηκαν με 17-14 να έχουν τα κλειδιά του σετ. Η Τουρκία με τον ενθουσιασμό της εξέδρας βρέθηκε ακόμη και με 5 πόντους μπροστά (22-17) αλλά η Εθνική με σέρβερ την Εμμανουηλίδου και μπόμπερ την Βασιλαντωνάκη έμεινε στο σετ μειώνοντας σε 22-20. Με επίθεση της Καρακούρτ και άσσο στην Βλαχάκη από την Μποζ το σκορ πήγε στο 24-20 για να κλείσει το σετ με 25-21 με χαμένο σέρβις της Βασιλαντωνάκη.

Από το δεύτερο σετ και μετά το 11-9 και όταν η Εθνική έδειχνε ότι δεν θα μπορούσε να ακολουθήσει την Τουρκική ομάδα ο κόουτς Ναράνχο ξεκίνησε να διαχειρίζεται τις παίκτριες του ενόψει του Σαββατιάτικου κρίσιμου αγώνα με τη Γαλλία. Σταδιακά άλλαξε σχεδόν όλη την ομάδα με την Εμμανουηλίδου να μένει μόνο στο παρκέ. Χριστοδούλου, Βασιλωντωνάκη, Στράντζαλη, Βλαχάκη, Εμμανουηλίδου πέρασαν στον πάγκο για να είναι πιο «φρέσκιες» στον αυριανό αγώνα με τις Παπαφωτίου, Οικονομίδου, Καλατάντζε, Τοτσίδου και Μερτέκη να παίρνουν χρόνο συμμετοχής. Το σετ έληξε 25-18 με την Τουρκία να εκμεταλλεύεται το μπλοκ της (5-1) αλλά και την επίθεσή της (43%-29%).

Το τρίτο σετ θα πρέπει να το ξεχάσει γρήγορα η Εθνική ομάδα. Η Τουρκία με την βασική της σύνθεση ξέφυγε με 10-0 με την Ισμαίλογλου να φεύγει από το σερβίς μόνο όταν πήρε το πρώτο πόντο η Ελληνική ομάδα με την Μερτέκη. Η ολοκλήρωση του σετ βρήκε την Τουρκία νικήτρια με 25-8 και την ελληνική ομάδα να σκέφτεται τον αυριανό «τελικό» με την Γαλλία.

Τουρκία - Ελλάδα 3-0

Τα σετ: 25-21, 25-18, 25-8

*Οι πόντοι της Τουρκίας προήλθαν από 6 άσσους, 41 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 6 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 1 άσσο, 25 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

ΤΟΥΡΚΙΑ (Γκουιντέτι): Οζμπάι 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ισμαΐλογλου 9 (7/15 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 44% άριστες), Μποζ 12 (8/21 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ερντέμ 10 (7/11 επ., 3 άσσοι), Γκιούνιες 11 (6/7 επ., 5 μπλοκ), Καρακούρτ 10 (7/18 επ., 3 μπλοκ, 73% υπ. - 45% άριστες) / Σεμπνέμ (λ, 88% υπ. - 53% άριστες), Ερτσάν 1 (1/1 επ., 50% υπ. - 50% άριστες), Μπαλαντίν 2 (2/6 επ.), Αϊντεμίρ, Γιλμάζ 3 (2/5 επ., 1 άσσος).

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Στράντζαλη 3 (2/6 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 33% άριστες), Βασιλαντωνάκη 11 (11/21 επ.), Χριστοδούλου 1 (1/2 επ.), Εμμανουηλίδου 1 (1/3 επ.), Βλαχάκη 4 (4/13 επ., 71% υπ. - 57% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 93% υπ. - 29% άριστες), Κονόμι (λ, 50% υπ. - 33% άριστες), Οικονομίδου 1 (1/15 επ.), Διώτη, Μερτέκη 3 (2/18 επ., 1 μπλοκ, 71% υπ. - 57% άριστες), Παπαφωτίου, Τοτσίδου 2 (2/9 επ., 53% υπ. - 29% άριστες), Καλαντάτζε.