ΒΟΛΕΪ

Eurovolley ανδρών: Τα ζευγάρια των προημιτελικών

Poland's Bartosz Kurek, right, celebrates winning a point during the Men's World Championships volleyball semifinal match between The United States and Poland, in Turin, Italy, Saturday, Sept. 29, 2018. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Με τις αναμετρήσεις Πολωνία-Γερμανία και Σλοβενία-Ρωσία ξεκινά η μάχη στην οκτάδα του Eurovolley των ανδρών.

Αν και έβγαλε τα μάτια της στο πρώτο σετ, η Σλοβενία νίκησε με 3-1 τη Βουλγαρία στη Λιουμπλιάνα και πήρε πανηγυρικά το εισιτήριο για τα προημιτελικά, όπως κι η Ουκρανία που άφησε εκτός συνέχειας το Βέλγιο.

Οι οικοδεσπότες του τρίτου ομίλου, αλλά και των αγώνων της φάσης των «16» στο πρώτο σετ προηγήθηκαν με 21-7, 24-21 στο πρώτο σετ, αλλά το έχασαν με 25-27 κι ενώ θα περίμενε κανείς αυτό να λειτουργήσει υπέρ της Βουλγαρίας συνέβη το ακριβώς αντίθετο.

Οι Σλοβένοι κατέστρεψαν με το σερβίς τους την υποδοχή της Βουλγαρίας, η οποία κατέρρευσε σα χάρτινος πύργος παίρνοντας 17, 16 και 17 πόντους αντίστοιχα στα επόμενα τρία σετ με 12.000 Σλοβένους να πανηγυρίζουν έξαλλα την πρόκριση τους στους «8».

Δύο άλλες διοργανώτριες ομίλων όμως έμειναν εκτός συνέχειας καθώς η Ολλανδία αποκλείστηκε από τη (φιναλίστ του 2017) Γερμανία και το Βέλγιο στην σούπερ έκπληξη από την Ουκρανία.

Οι Ολλανδοί είχαν κορυφαίο τον Νιμίρ, αλλά μόνον αυτόν, ενώ οι Γερμανοί πέρα από τον Γκρόζερ πήραν μεγάλες βοήθειες από την Φρομ (18 π.), αλλά και τους δύο κεντρικούς τους (Κρικ, Μπέμε) που είχαν 17/22 επ.

Στο μεγάλο μπαμ της βραδιάς η Ουκρανία παρά τα 38 λάθη της (23 στο σερβίς) και το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1, νίκησε στο τάι μπρέικ το Βέλγιο έχοντας 17 μπλοκκαι κρατώντας τους γηπεδούχους στο 38% στην επίθεση.

Η Σερβία έκανε τα εύκολα δύσκολα στο πρώτο σετ με την Τσεχία όπου έδωσε πέντε άσους και παρόλο που προηγήθηκε 21-17 επικράτησε 31-29, αλλά στη συνέχεια πήρε σχετικά εύκολα τα άλλα δύο σετ, ενώ η Πολωνία με τον Λεόν να σταματά στους 19 (με 9/13 επιθέσεις, 7 άσους, 3 μπλοκ) νίκησε πολύ εύκολα την Ισπανία του Μουνιόθ.

Η Γαλλία με τον Ενγκαπέ να παίζει σ’ όλο το ματς νίκησε με 3-0 τη Φινλανδία που προηγήθηκε 12-16 στο β’ σετ αλλά δεν άντεξε ως το τέλος, ενώ στο τελευταίο ματς η Ιταλία επικράτησε με 3-0 σετ επί της Τουρκίας.

Σήμερα ξεκινούν οι αγώνες για τους οκτώ με τις αναμετρήσεις Πολωνία-Γερμανία και Σλοβενία-Ρωσία.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους αγώνες για τους «16»

Ελλάδα-Ρωσία 0-3 (16-25, 15-25 16-25)

Σλοβενία-Βουλγαρία 3-1 (25-27, 25-17, 25-16, 25-17)

Γαλλία-Φινλανδία 3-0 (25-16, 25-23, 25-21)

Σερβία-Τσεχία 3-0 (31-29, 25-21, 25-18)

Βέλγιο-Ουκρανία 2-3 (22-25, 25-21, 25-14, 18-25, 15-10)

Πολωνία-Ισπανία 3-0 (25-18, 25-13, 25-16)

Ολλανδία-Γερμανία 1-3 (17-25, 22-25, 32-30, 23-25)

Ιταλία-Τουρκία 3-0 (25-22, 25-18, 25-21)