ΒΟΛΕΪ

Εύκολα τον Φοίνικα ο Ολυμπιακός, νίκη "ανάσα" ο Εθνικός

VOLLEY LEAGUE / ΟΣΦΠ - ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ακόμα μία νίκη πήρε ο Ολυμπιακός στη Volleyleague, αφού επικράτησε εύκολα με 3-0 επί του Φοίνικα. Σημαντικό τρίποντο για τον Εθνικό ενόψει πλέι άουτ.

Ο Ολυμπιακός νίκησε εύκολα με 3-0 τον Φοίνικα Σύρου και συνέχισε την αήττητη πορεία του στο πρωτάθλημα Volley League δύο στροφές πριν από την ολοκλήρωση της κανονικής περιόδου.

Οι "ερυθρόλευκοι" είναι πιο κοντά στο ρεκόρ κατάκτησης πόντων της κανονικής περιόδου και με την απόδοση τους έδειξαν πως είναι έτοιμοι για τον πρώτο αγώνα με την ρωσική Σουργκούτ στον πρώτο ημιτελικό του Τσάλεντζ Καπ. Μάλιστα αύριο θα ξεκινήσουν το ταξίδι τους για τη Ρωσία.

Ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Ράουβερντινκ μπήκε δυνατά με προβάδισμα 6-2, ενώ μετά την ολοκλήρωση της περιστροφές πάλι ο Ολλανδός πήγε στο σερβίς και πήρε άλλους δύο πόντους και ανέβασε το σκορ στο 15-9. Το λάθος του Ηλία (μετά από διαπλή αλλαγή διαγωνίων πασαδόρων στο Φοίνικα) και το μπλοκ του άουτ του Πετρέα έκαναν το σκορ 20-12 και το σετ τελείωσε 25-15 με επίθεση του νεαρού Τσέλιου που πήρε συμμετοχή από τον Μουνιόθ.

Ο Φοίνικας με Στεφανίδη και Πέτερλιν στάθηκε μέχρι το 9-9του 2ου σετ. Τα νέα σερβίς του Ράουβερντινκ και οι επιθέσεις Οϊβάνεν, Αλεξίεφ έκαναν σερί 3-0. Ο Ολυμπιακός ξέφυγε 12-9. Χωρίς να κοπιάσει ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός κράτησε μέχρι το 23-20 το +3 και τελείωσε το σετ με δύο επιθέσεις Πετρέα και Ζουπάνη.

Στο 3ο σετ ήταν και πάλι παράσταση του ορεξάτου Ράουβεντινκ που έφερε τον Ολυμπιακό στο 8-4. Ο Φοίνικας δεν έδειξε ικανός να αντιδράσεις, αντίθετα ο Ολυμπιακός παρότι έκανε αλλαγές στη σύνθεση του έπαιζε πάντα με τον ίδιο ρυθμό, σοβαρά και χωρίς λάθη. Με τον άσσο του Στιβαχτή και τον άσσο του Ζουπάνηε έγινε το 17-13. Ο Φοίνικς για τελευταία φορά μείωσε -2 στο 21-19 με επίθεση του Πέτερλιν αλλά η επίθεση του Αλεξίεφ, το σερβίς του Ανδρεάδη και τα μπλοκ του Πετρέα έκλεισαν πανηγυρικά τον αγώνα με 25-19 και 3-0 σετ.

Ολυμπιακός - Φοίνικας Σύρου 3-0

Τα σετ: 25-15, 25-21, 25-19 σε 61 λεπτά

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 44 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 1 άσσο, 30 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων

OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ ): Οϊβάνεν 10 (9/13 επ., 1 μπλοκ) , Πετρέας 6 (4/4 επ., 2 μπλοκ), Μπέμε 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ), Ντρζίζγκα 3 (2/2 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 59%υπ.,- 53%αρ.), Ράουβερντινκ 11 (10/16 επ., 1 άσσος, 57%υπ.- 21%αρ.)/ Στεφάνου (λ, 78%υπ.- 33%αρ.), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης, Ζουπάνης 4 (3/6 επ., 1 άσσος), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Ανδρεάδης 3 (1/1 επ., 1 άσσος, 1 μποκ), Τσέλιος 1 (1/1 επ.)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάζμαρτσικ): Στεφανίδης 10 (9/15 επ., 1 μπλοκ, 35%υπ., 30% αρ.), Χήρας 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1/2 επ.), Γιορντάνοφ 9 (8/18 επ., 1 μπόκ), Πετερλιν 8 (8/22 επ., 43% υπ., 29% αρ.), Γάτσης 1 (1/6 επ.), Ζήσης (λ, 33% υπ.), / Ίλιτς 2 (2/9 επ.), Ηλίας, Σούρντι, 1 (1 άσσος), Πεντίδης

ΕΘΝΙΚΟΣ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ / VOLLEY LEAGUE (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΘΝΙΚΟ

Πραγματοποιώντας μία από τις καλύτερες εφετινές εμφανίσεις ο Εθνικός Πειραιώς «ξέσπασε» στη Νίκη Αιγινίου στο μεγάλη ντέρμπι παραμονής στην Volley League Πάμε Στοίχημα.

Με ηγέτη τον Κυριάκο Σπυριούνη και τους Νάιτ, Σέιφερτ σε καλή μέρα η ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε με 3-0 σετ και έφτασε στους 27 βαθμούς όπου και πάλι έχουμε τετραπλή ισοβαθμία (Παμβοχαϊκού, Εθνικού Πειραιώς, Νίκης Αιγινίου και Ηρακλή Χαλκίδας) με την ομάδα της Χαλκίδας να έχει έναν αγώνα λιγότερο. Να σημειωθεί πως από τις τέσσερις ομάδες που ισοβαθμούν στην 6η θέση η μία θα πέσει στα πλέι άουτ. Ο Εθνικός έχει ακόμα αγώνες με τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη και με την Κηφισιά στην Καλλιθέα. Ηταν η πρώτη νίκη του Εθνικού Πειραιώς μετά από τρεις ήττες (δύο για το πρωτάθλημα και μία για το κύπελλο).

Η Νίκη έκανε κακή εμφάνιση και για το μόνο που μπορεί να παρηγορηθεί είναι ότι για τρεις πόντους κράτησε το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας με τον Εθνικό Πειραιώς καθώς στον Α΄γύρο είχε νικήσει με το ίδιο σκορ και 75-57 πόντους. Η Νίκη έχει ακόμα να παίξει με τον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι και με τον Ηρακλή Χαλκίδας στην Χαλκίδα.

Εθνικός Πειραιώς - Νίκη Αιγινίου 3-0

Τα σετ: 25-17, 25-20, 25-23 σε 87 λεπτά.

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 52 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 6 άσσους, 32 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 9 (9/21 επ, 60% υπ -45% άριστες), Νάιτ 18 (18/32 επ), Σέιφερτ 9 (6/8 επ, 3 μπλοκ), Μπάσης 9 (4/4 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σπυριούνης 14 (14/21 επ, 27% υπ -13% άριστες), Αμπανόζ 3 (1/3 επ, 2 μπλοκ)/ Καρασσαβίδης (λ, 55% υπ - 45% άριστες), Δημητούλης, Ράμος

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (0/2 επ, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 11 (8/24 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 91% υπ -36% άριστες), Ντίνας 8 (3/6 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Κιχάδα 6 (4/8 επ, 2 μπλοκ), Στρούγκαρ 14 (12/24 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαδόπουλος 7 (5/10 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 45% υπ - 32% άριστες) / Ράικοβιτς ( λ, 71% υπ -42% άριστες), Παπάζογλου, Ρεμπούντζιας, Μηλής.

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟΚ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΟΤΙΟΝ ΤΕΑΜ) MOTIONTEAM

* Πρώτος σκόρερ για τον ΠΑΟΚ ο Ουσίκοφ με 12 πόντους

"ΚΑΘΑΡΙΣΕ" ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΘΕΣΗ Ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις επιτυχίες στο πρωτάθλημα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Οι πρωταθλητές μετά από δύο ήττες στο τάι μπρέικ από Φοίνικα και Παναθηναϊκό νίκησαν με 3-0 σετ τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης και σημείωσε την 15η νίκη του στο πρωτάθλημα.

Σε συνδυασμό με την ήττα του Φοίνικα κλείδωσε την 2η θέση της κανονικής περιόδου. Ο Εθνικός μετά από αυτή την ήττα ελπίζει σε ένα θαύμα για να αποφύγει τα πλέι άουτ και αυτό θα συμβεί με αρχική προϋπόθεση να πάρει τρίποντα στα ματς που απομένουν με Ηρακλή Χαλκίδας στο Εβρο και με Φοίνικα στη Σύρο.

Mε το σερβίς του Τακουρίδη να ανοίγει δρόμους για το 5-0 στο 1ο σετ ο ΠΑΟΚ μπήκε από την αρχή στη θέση του οδηγού. Ο Εθνικός απάντησε με τον Βελίτσκοβιτς και σταδιακά μείωσε τη διαφορά, ενώ στο 12-7 το εξαιρετικό σερβίς του Χαριτωνίδη έφερε σερί 5-0 για τους ακρίτες που ισοφάρισαν 12-12. Με δύο επιθέσεις Γκιόν, Σαφράνοβιτς ο ΠΑΟΚ ξέφυγε πάλι 17-15 ενώ στο 21-19 πάλι με το σερβίς του Τακουρίδη η υποδοχή του Εθνικού άνοιξε, το μπλοκ του ΠΑΟΚ προετοιμάζονταν στις αργές αναπτύξεις των ακριτών και με σερί 6-0 έκλεισε το σετ 25-19.

Σχεδόν ίδια εικόνα στο 2ο σετ με τον Σαφράνοβιτς να δίνει το έναυσμα για προβάδισμα 4-1. Ο ΠΑΟΚ αυτή τη φορά δεν άφησε τον Εθνικό να πλησιάσει και με τους πόντους Ουτσίκοφ, Τακουρίδη ξέφυγε 11-6. Το +5 διατηρήθηκε μέχρι το 23-18 και ο Γκιόν με επίθεση και οπ Σακόγλου με μπλοκ του στον Μέγια έκλεισαν το σετ 25-18 για το 2-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε σοβαρά και στο 3ο σετ και δεν επέτρεψε στον Εθνικό να σκεφτεί την ανατροπή. Το χαμένο σερβίς του Παγιάν και η κόντρα του Σαφράνοβιτς έκαναν το 5-3 ενώ και πάλι το εξαιρετικό σερβίς του Τακουρίδη δημιούργησε πρόβλημα στην υποδοχή του Εθνικού και «πέναλτι» Γκιόν και Ουτσίκοφ έγινε το 11-7. Ακολούθησε ρεσιτάλ του Σαφράνοβιτς που με τρεις προσωπικούς του πόντους ανέβασε τη διαφορά στο 17-11 η οποία διατηρήθηκε μέχρι και το τέλος (25-19). Ο αγώνας τελείωσε με χαμένο σερβίς του Παγιάν.

ΠΑΟΚ - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-0

Τα σετ: 25-19, 25-18, 25-19 σε 77'.

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 1 άσσο, 40 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 6 άσσους, 28 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Ουτσίκοφ 12 (11/20 επ., 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (3/9 επ., 2 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (6/8 επ., 2 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Σαφράνοβιτς 10 (9/15 επ., 1 άσσος, 62% υπ. - 46% άριστες), Γκιόν 11 (10/15 επ., 1 μπλοκ, 60% υπ. - 52% άριστες) / Κωνσταντινίδης (λ, 13% υπ. - 13% άριστες), Τερζής, Σακόγλου 1 (μπλοκ), Στίγγας.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ. (Μουστακίδης): Παγιάν 9 (8/34 επ., 1 άσσος), Χατζόπουλος 6 (4/11 επ., 2 μπλοκ), Χαριτωνίδης 2 (2 άσσοι), Βελίτσκοβιτς 8 (6/17 επ., 2 άσσοι, 46% υπ. - 23% άριστες), Μέχια 6 (3/9 επ., 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 8 (7/15 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 27% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 79% υπ. - 68% άριστες), Χαραλαμπίδης, Κασαμπαλής.

VOLLEY LEAGUE / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

ΔΙΠΛΟ ΤΕΤΡΑΔΑΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΗΡΑΚΛΗ

Τρεις μήνες είχε να νικήσει ο Ηρακλής εκτός έδρας και τα κατάφερε με τον πλέον εμφατικό τρόπο στο Βραχάτι. Η ομάδα του Γιάννη Ορφανού έχοντας πραγματικό μαέστρο τον Κώστα Προύσαλη, δύναμη πυρός από το κέντρο με τους Σμαραγδή, Φέργκιουσον και τον Αρμενάκη να βγαίνει γρήγορα σε επιθέσεις πήρε τη νίκη με 3-1 σετ επί του Παμβοχαϊκού.

Ο «γηραιός» εξασφάλισε και τυπικά την είσοδο του στα πλέι οφ και συνεπώς την παραμονή του στην κατηγορία και παράλληλα διατηρεί ελπίδες όχι μόνο για να κρατήσει την 4η θέση αλλά ακόμα και την 3η θέση αφού βρίσκεται -3 από τον Φοίνικα Σύρου.

Ο Ηρακλής έπιασε τους 24 βαθμούς και έχει ακόμα τις αναμετρήσεις με τον Εθνικό Πειραιώς στη Μίκρα και τον ΠΑΟΚ στο Παλατάκι, ενώ ο Φοίνικας έχει ακόμα τον Παναθηναϊκό στην Αθήνα και τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης στη Σύρο.

Ο Παμβοχαϊκός μετά την ήττα του ισοβαθμεί στην 6η θέση μαζί με Νίκη Αιγινίου και Εθνικό Πειραιώς αλλά και με τις δύο ομάδες αυτές έχει το πλεονέκτημα της τριπλής ισοβαθμίας, ενώ στους 27 βαθμούς είναι και ο Ηρακλής Χαλκίδας ο οποίος όμως έχει έναν αγώνα λιγότερο (την Δευτέρα 12/3 με τον Παναθηναϊκό).

Παμβοχαϊκός - Ηρακλής 1-3

Τα σετ: 20-25, 25-21, 22-25, 20-25 σε 102΄

* Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 4 άσσους, 48 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (Δεληκώστας): Ούγκο 9 (6/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μοράλες 3 (1/1 επ, 2 άσσοι), Γκλάνστοουν 12 (7/15 επ, 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Μουνίθ Ολιβέιρα 12 (12/23 επ, 53% υπ -37% άριστες), Παλέντζας 18 (17/44 επ, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 11 (9/22 επ, 2 μπλοκ, 60% υπ -36% άριστες) / Γκαράς (λ, 59% άριστες - 50% άριστες), Κωτσάκης 1 (1/1 επ), Γεωργίου.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Προύσαλης 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Τζιουμάκας 11 (10/19 επ, 1 άσσος, 31% υπ -19% άριστες), Εφραιμίδης 9 (10/22 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 20% άριστες), Σμαραγδής 9 (7/11 επ, 2 μπλοκ), Φέργκιουσον 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Αρμενάκης 20 (15/33 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 78% υπ -43% άριστες), Μούχλιας, Ευγενίδης.

Η ΚΗΦΙΣΙΑ ΣΕ 56' ΛΕΠΤΑ ΝΙΚΗΣΕ ΤΗΝ ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ

Μόλις 56 λεπτά χρειάστηκε ο ΑΟΠ Κηφισιάς για να νικήσει την Παναχαϊκή στην Πάτρα με 3-0 σετ έχοντας αποτελεσματικό σερβίς και επίθεση που έφτασε 68% αποτελεσματικότητα.

Είναι η 11η νίκη της Κηφισιάς στο πρωτάθλημα και μόλις η δεύτερη με 3-0 σετ (η πρώτη πάλι επί της Παναχαϊκής στον Α΄γύρο) που την φέρνει πολύ κοντά εντός της πρώτης 8αδας και των πλέι οφ. Για την ακρίβεια η Κηφισιά χρειάζεται έναν ακόμα βαθμό στους αγώνες που απομένουν με Παμβοχαϊκό και Εθνικό Πειραιώς. Η Παναχαϊκή που έχει υποβιβαστεί απ΄ευθείας στην Α2 (χωρίς να μπει πλέι άουτ) κατέβηκε με εννιά αθλητές και χωρίς τον Νίκο Ρουμελιώτη. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ότι διαγώνιος με την Παναχαϊκή αγωνίστηκε ο πασαδόρος Γιάννης Λιβαθηνός ο οποίος υπενθυμίζεται πως στο πρώτο μισό του πρωταθλήματος ανήκε στη δύναμη της Κηφισιάς. Ο Λιβαθηνός αγωνίστηκε διαγώνιος στο 2ο και στο 3ο σετ ενώ στο 1ο σετ έπαιξε διαγώνιος ο Ντόντης.

Η Κηφισιά ξεκίνησε καλά και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκε με 5-0. Με τον «αέρα» του +5 (8-3) η ομάδα των βορείων προαστίων βρέθηκε μπροστά στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Παναχαϊκή εκμεταλλεύτηκε δύο συνεχόμενα λάθη των φιλοξενούμενων και μείωσε 8-5.

Στην εξέλιξη του σετ με έξυπνο πλασέ ο Βόϊτσικ διαμόρφωσε το 12-6 για την Αθηναϊκή ομάδα. Η υπεροχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε στο 1ο σετ και με άσο του Χαντ οδηγηθήκαμε στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με το σκορ στο 16-8. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Βόιτσικ η διαφορά έφτασε σε διψήφια νούμερα 19-9 για την Κηφισιά, η οποία τελικά κατέκτησε το σετ με 25-13 με επίθεση του Πολωνού ακραίου.

Η ομάδα της Πάτρας παρουσιάστηκε πιο ανταγωνιστική στο δεύτερο σετ και με επίθεση τον Οράμας σε πρώτο χρόνο προηγήθηκε 3-2. Οι φιλοξενούμενοι με πίεση στο σερβίς και καλό μπλοκ πέρασαν μπροστά με 8-6 στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με τον αρχηγό της Δημήτρη Νικολάκη «χάλασε» την υποδοχή της Παναχαϊκής και έφτασε στο +5 (11-6). Οι φιλοξενούμενοι με επίθεση του Χαντ προηγήθηκαν 16-9 στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ.

Η Παναχαϊκή ανέβασε την απόδοσή της και με άσο του Χριστιά μείωσε 18-13. Οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» άμεσα και με άσο του Νικολάκη προηγήθηκαν 20-13. Σε εκείνο το σημείο ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε τον Παπαδόπουλο στη θέση του Βόϊτσικ. Η Κηφισιά κατέκτησε το σετ με 25-18 μετά από άουτ επίθεση του Σαλαβασίδη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ με την Κηφισιά να μπαίνει από νωρίς σε «θέση οδηγού» στηριζόμενη στην πίεση στο σερβίς. Με επίθεση του Χαντ προηγήθηκε στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-6. Η υπεροχή της Κηφισιάς συνεχίστηκε και με άσο του Ντε Σόουζα η διαφορά έφτασε το +7 (13-6) δίνοντας διαφορά ασφαλείας στους φιλοξενούμενους. Η αθηναϊκή ομάδα διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-14 με επίθεση του νεαρού Γιώργου Μανίκα.

Παναχαϊκή - Κηφισιά 0-3

Τα σετ: 13-25, 18-25, 14-25 σε 56΄

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 23 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σταματόπουλος): Ντόντης 7 (7/14 επ, 50% υπ - 21% άριστες), Σαλαβασίδης 10 (8/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 30% υπ -17% άριστες), Παπαδόπουλος 1 (1/1 επ), Λιβαθηνός 3 (2/3 επ, 1 άσσος), Κωστόπουλος (0/5 επ, 55% υπ - 27% άριστες), Οράμας 6 (5/10 επ, 1 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 42% υπ -25% άριστες), Χριστιάς 1 (άσσος), Σακκάς.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαντ 10 (8/15 επ, 2 άσσοι), Ντε Σόουζα 8 (6/7 επ, 54% υπ -23% άριστες), Μελλές 5 (4/8 επ, 1 μπλοκ), Βόιτσικ 11 (11/14 επ, 64% υπ -18 % άριστες), Σονάρι 5 (4/6 επ, 1 άσσος) / Κάπελλας (λ, 89% υπ -56% άριστες), Πολυχρονιάδης (λ), Ρούσης, Μανίκας 2 (2/2 επ), Παπαδόπουλος 3 (3/4 επ).