ΒΟΛΕΪ

Εύκολα το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός, 3-0 την Λοκομοτίβ

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ ΜΠΑΚΟΥ / CEV CHALLENGE CUP (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Δίχως να συναντήσει καμία δυσκολία ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί της Λοκομοτίβ Μπακού και έγινε το φαβορί για την πρόκριση στους "8" του Challenge Cup.

Πριν το πρώτο σερβίς ο Ολυμπιακός ήταν το απόλυτο φαβορί για να πάρει τη νίκη και στη συνέχεια την πρόκριση στους "8" του Challenge Cup. Το πρώτο βήμα έγινε και μάλιστα με χαρακτηριστική ευκολία για τους ερυθρολευκους οι οποίοι επιβλήθηκαν με 3-0 σετ επί της Λοκομοτίβ Μπακού.

Οϊβάνεν, Αλεξίεφ και Ράουβερντινκ ήταν εκείνοι που για μία ακόμα φορά τράβηξαν επιθετικά το "κουπί" με τους δύο πρώτους να έχουν από δώδεκα πόντους και τον Ολλανδό να σταματά στους δέκα.

Σίγουρα ο Φερνάντο Μουνιόθ θα έχει παράπονα από τον τρόπο που αγωνίστηκαν οι παίκτες του και τα πολλά λάθη που έκαναν κυρίως από τη γραμμή του σερβίς (έδωσαν οκτώ εύκολους πόντους στους αντιπάλους τους) ωστόσο στη συνέχεια άγγιξαν σχεδόν το τέλειο και έφτασαν άνετα στη νίκη. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο δεύτερος αγώνας που θα γίνει την 1η Φεβρουαρίου στο Μπακού μοιάζει ήδη με τυπική διαδικασία.

Εκεί οι ερυθρόλευκοι θέλουν μόλις δύο σετ για να "σφραγίσουν" την πρόκριση και παρά το γεγονός ότι οι Αζέροι μεταμορφώνονται στην έδρα τους το "εισιτήριο" για την επόμενη φάση είναι στα χέρια του Ολυμπιακού.

Το ματς: Από νωρίς στο πρώτο σετ οι παίκτες του Μουνιόθ κατάφεραν να χτίσουν ένα προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Οι ερυθρόλευκοι έφτασαν πρώτοι με αυτό το προβάδισμα στα δύο τεχνικά τάιμ άουτ όμως στο 17-13 έπαθαν ένα μπλακ άουτ.

Οι Αζέροι τρέχοντας ένα επί μέρους 7-2 με πρωταγωνιστές τους Μπαϊράμοβ και Βασιλένκο κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 20-19 εκμεταλλευόμενοι πλήρως τα λάθη των ερυθρολεύκων. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι το 22-22 όταν εκεί ο Ολυμπιακός με μία επίθεση του Ράουβερντινκ και δύο λάθη από τους παίκτες της Λοκομοτίβ κατάφερε να κατακτήσει το πρώτο σετ με 25-22.

Τα επόμενα δύο σετ δεν χρήζουν καμίας απολύτως κριτικής. Ο Ολυμπιακός βελτίωσε την εικόνα του στο μπλοκ, σχεδόν εκμηδένισε τα λάθη του και κατάφερε να φτάσει εύκολα να φτάσει στο τελικό 3-0 κατακτώντας τα με 25-15 και 25-8 αντίστοιχα.

Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα.

Ολυμπιακός - Λοκομοτίβ Μπακού 3-0

Τα σετ: 25-22, 25-15, 25-8

* Οι πόντοι των ομάδων προήλθαν. Για τον Ολυμπιακό 38 πόντοι από επίθεση, 3 άσοι, 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων. Για τη Λοκομοτίβ 24 πόντοι από επίθεση, 4 άσοι, 2 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Ολυμπιακός (Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ): Οϊβάνεν 12 (9/16 επ., 3 μπλοκ), Πετρέας 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/7 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντρζίζγκα 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Αλεξίεφ 12 (10/15 επ., 1 άσσος , 1 μπλοκ 47%υπ.-13%αρ.), Ραουβέρντικ 10 (9/17 επ., 1 άσσος, 75%υπ.-50%αρ.) Στεφάνου –λ (67%υπ.-67%αρ.)/ Ζουπάνης, Ρουμελιωτάκης, Δαρίδης –λ,

Λοκομοτίβ Μπακού (Φαρίντ Γιαλάλοβ): Μπαϊράμοφ 4 (4/16 επ., 64%υπ.-50%αρ.), Βασιλένκο 10 (9/21 επ., 1 άσσος, 36%υπ.-20%αρ.), Σαμάντοφ 6 (5/20 επ.,1 μπλοκ), Ομποντίκοφ 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Τσερβάκοφ 3 (1/2 επ., 2 άσσοι), Καζάτσκοφ 2 (1/3 επ., 1 άσσος), Αλαχβερντίεφ (70%υπ.-40%αρ.)/Αμπντουραζάκοφ 1 (1/4 επ., 50%υπ.-50%αρ.), Αλιέφ, Μπαράνοφ 1 (1/4 επ.)

Photo credits: Eurokinissi