ΒΟΛΕΪ

Επιστροφή στις νίκες για την Κηφισιά

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Tη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα πανηγύρισε η Κηφισιά στο Ζηρίνειο και μάλιστα επί του Παμβοχαϊκού με 3-0 σετ στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική στη Volley League.

Στο Ζηρίνειο όλοι «πάγωσαν» στο 10-8 του 2ου σετ όταν έπεσε άτσαλα στο παρκέ ο έμπειρος ακραίος της Κηφισιάς Κώστας Χριστοφιδέλης δείχνοντας να πονάει στο γόνατο. Ο Χριστοφιδέλης αποθεώθηκε από τους φίλους των δύο ομαδων και αμέσως μεταφέρθηκε για υπέρηχο ο οποίος δεν έδειξε κάτι το ανησυχητικό πέρα από μία θλάση που θα τον κρατήσει εκτός γηπέδων για περίπου 10-15 ημέρες. Τη θέση του στον αγώνα πήρε ο Εφραιμίδης.

Η Κηφισιά προέρχονταν από την ήττα στην Πάτρα με 3-1 από την Παναχαϊκή και έδειξε μεγάλη αποφασιστικότητα για τη νίκη, ενώ ο Παμβοχαϊκός δεν είχε συνέχεια μετά το 3-2 επί του Παναθηναϊκού. Η Κηφισιά έφτασε τους 7 βαθμούς και είναι στην 6η θέση της βαθμολογίας, ενώ ο Παμβοχαϊκός έμεινε με 5 βαθμούς στην 7η θέση.

Πρώτος σκόρερ της Κηφισιάς ήταν ο Γιορντάνοφ, όμως, ρόλο κλειδί είχε ο Ζλάταν Πούλκο ο οποίος σημείωσε 15/20 τελειωμένες επιθέσεις και έναν άσσο ενώ σήκωσε και μέρος της υποδοχής κάνοντας όμως ορισμένα λάθη. Την καλύτερη εφετινή του εμφάνισης έκανε και ο Δημήτρης Νικολάκης, ενώ επέστρεψε ο Ταμπουρατζής που είχε απουσιάσει κόντρα στην Παναχαϊκή. Πολύ δουλειά στην υποδοχή έκανε και ο Εφραιμίδης.

Αντίθετα, ο Παμβοχαϊκός μετά την απώλεια του 1ου σετ όπου ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, επηρρεάστηκε αρνητικά, δεν εκμεταλεύτηκε την απουσία του Χριστοφιδέλη και δε μπόρεσε να διασπάσει την υποδοχή των γηπεδούχων με το μεγάλο όπλο που είναι το σερβίς. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζελάτης, καλή παρουσία είχαν Πέτι, Μπατάζιμ αλλά στα κρίσιμα σημεία έγιναν πολλά λάθη.

Τα σετ: 27-25, 25-20, 25-22

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 3, Χριστοφιδέλης 1, Μουρούτης 5, Παπαγγελόπουλος 9, Πούλκο 16, Γιορντάνοφ 21, Ταμπουρατζής (λ - 76%) / Κάπελλας, Λάππας, Εφραιμίδης

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Ζιβάνοβιτς 2, Γκρέιαμ 6, Πέτι 13, Πελεκούδας 7, Τζελάτης 15, Μπατάζιμ 11, Τσαδήμας (λ - 77%) / Γεωργίου, Αγγελόπουλος