ΒΟΛΕΪ

Ελλάδα - Ρουμανία 2-3: Με την πλάτη στον τοίχο η Εθνική

ΤΕΛΙΚΟΣ SILVER EUROPEAN LEAGUE / ΕΛΛΑΔΑ - ΡΟΥΜΑΝΙΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINSSI) EUROKINISSI SPORTS

Την ήττα με 3-2 σετ από την Ρουμανία γνώρισε η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών και πλέον η κατάκτηση της πρώτης θέσης στο Silver League είναι εξαιρετικά δύσκολη.

Η Εθνική ανδρών αν και βρέθηκε δύο φορές μπροστά στο σκορ, γνώρισε την ήττα στο «Μελίνα Μερκούρη» στο Ρέντη με 3-2 σετ από την Ρουμανία, στον πρώτο τελικό του Silver European League.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα βρίσκεται πλέον με την πλάτη στον τοίχο και θα χρειαστεί στον επαναληπτικό στην Ρουμανία (30/06, 17.00) νίκη με 3-0 ή 3-1 σετ για να πανηγυρίσει τον τίτλο στην διοργάνωση. Σε περίπτωση νίκης με 3-2 σετ, το τρόπαιο θα κριθεί στο χρυσό σετ. Με οποιοδήποτε άλλο αποτέλεσμα, η Ρουμανία θα κατακτήσει την πρώτη θέση.

Κρίσιμο για την εξέλιξη της αναμέτρησης ήταν το δεύτερο σετ, όπου η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου παρόλο που είχε έξι ευκαιρίες να κάνει το 2-0 σετ, δεν τις εκμεταλλεύτηκε και οι Ρουμάνοι ισοφάρισαν σε 1-1 σετ. Το τρίτο σετ κατέληξε εύκολα στα χέρια της Εθνικής ανδρών και στο τέταρτο, αν και ήταν πίσω με 12-19, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 20-20 και 23-23. Η Ρουμανία με μπλοκ πάνω στον Δαλακούρα διαμόρφωσε το 23-25 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ.

Εκεί, οι φιλοξενούμενοι είχαν εξαρχής το προβάδισμα, το πρόβλημα στην υποδοχή των διεθνών έκανε και πάλι την εμφάνισή του όπως στο δεύτερο και τέταρτο σετ, με τους Ρουμάνους να πανηγυρίζουν τη νίκη με 10-15.

Ελλάδα - Ρουμανία 2-3

Τα σετ: 25-20, 28-30, 25-20, 23-25, 10-15

ΕΛΛΑΔΑ (Ανδρεόπουλος):Ζουπάνι 27 (24/44 επ., 3 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (2/2 επ.), Πετρέας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 7 (5/9 επ., 2 άσσοι, 70% υπ. - 35% άριστες), Τακουρίδης 12 (7/11 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Φράγκος 19 (16/32 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 36% υπ. - 24% άριστες) / Ζήσης (λ, 52% υπ. - 19% άριστες), Δαρίδης (λ, 44% υπ. - 13% άριστες), Κουμεντάκης, Ράπτης 2 (1/1 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 0% άριστες), Βουλκίδης, Δαλακούρας (33% υπ. - 33% άριστες).

ΡΟΥΜΑΝΙΑ (Πάσκου):Μιχαλτσέα 7 (5/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ακιομπανιτέι 10 (7/23 επ., 3 μπλοκ, 48% υπ. - 29% άριστες), Μπάρθα 12 (4/6 επ., 8 άσσοι), Λίτσα 3 (3/11 επ.), Μπάλα 5 (4/6 επ., 1 μπλοκ), Ολτεάνου 2 (2/4 επ.) / Καντόρ (λ, 61% υπ. - 30% άριστες), Κρίστουντορ (λ, 25% υπ. - 25% άριστες), Ματέι 17 (12/20 επ., 5 μπλοκ), Γκεοργκίτα 12 (10/12 επ., 2 μπλοκ), Μπαλεάν 16 (14/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. - 11% άριστες).