ΒΟΛΕΪ

Ελλάδα - Γαλλία 3-0: Σούπερ η Εθνική γυναικών στην πρεμιέρα του ευρωπαϊκού

Με μια από τις πειστικότερες εμφανίσεις των τελευταίων ετών η Ελλάδα νίκησε 3-0 σετ (25-12, 25-21, 25-21) την Γαλλία στην δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ.

Με μια από τις πειστικότερες εμφανίσεις των τελευταίων ετών η Εθνική γυναικών νίκησε 3-0 σετ (25-12, 25-21, 25-21) την Γαλλία στην δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος βόλεϊ που φιλοξενείται στην Άγκυρα και άνοιξε την πόρτα των 16 καλύτερων ομάδων της διοργάνωσης.

Η γαλανόλευκη ήταν αψεγάδιαστη (έκανε 6 λάθη στα 2 πρώτα σετ), διαβασμένη και με το αποτελεσματικό σερβίς της απενεργοποίησε το όπλο της Γαλλίας που ήταν η γρήγορη ανάπτυξη.

Η ομάδα του Ναράνχο είχε σε μεγάλη μέρα την Όλγα Στράντζαλη η οποία τελείωσε το ματς με 18 πόντους και το απίστευτο για τέτοια διοργάνωση 62% στην επίθεση. Η Εθνική είχε μπλοκ (11), έπαιξε άμυνα και ακόμη και όταν στο τρίτο σετ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο (20-18) έδειξε απίστευτα ψυχικά αποθέματα.

Ήταν η τρίτη συνολικά νίκη της Εθνικής σε 26 συνολικά παιχνίδια σε Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα, πρώτη μετά από 28 χρόνια και το 3-1 σετ στις 29 Σεπτεμβρίου 1991 με την Αλβανία. Πλέον η Εθνική θέλει στο αυριανό (19.30) ματς με την Φινλανδία το δεύτερο της τρίποντο για να πατήσει με μεγαλύτερη σιγουριά στους "16".

*Οι πόντοι της Γαλλίας προήλθαν από 1 άσσο, 29 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 44 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 12-25, 21-25, 21-25 σε 73'

ΓΑΛΛΙΑ (Ρουσό): Καζό 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. - 39% άριστες), Μπάουερ 11 (5/9 επ., 1 άσσος, 5 μπλοκ), Στοϊλίκοβιτς, Φιντόν 2 (2/11 επ., 47% υπ. - 13% άριστες), Ντάσκαλου 2 (2/10 επ.), Ολινγκά 2 (2/7 επ.) / Τζιαρντίνο (λ, 68% υπ. - 24% άριστες), Σιλβί 5 (2/7 επ., 3 μπλοκ), Μορίλ 2 (2/7 επ., 75% υπ. - 62% άριστες), Καλερόν 1 (1 μπλοκ).

ΕΛΛΑΔΑ (Ναράνχο): Λαμπρούση 4 (2/6 επ., 2 μπλοκ), Στράντζαλη 18 (16/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 39% άριστες), Βασιλαντωνάκη 14 (12/33 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 5 (2/2 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/5 επ., 2 μπλοκ), Βλαχάκη 12 (9/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 17% υπ. - 17% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 100% υπ. 80% άριστες), Κονόμι (λ).

*Από τη φάση των ομίλων προκρίνονται οι 4 πρώτοι. Για το top-16 ο Α' όμιλος θα παίξει χιαστί με τον Γ' και ο Β' με τον Δ'.