ΒΟΛΕΪ

Έκπληξη από Παναθηναϊκό, 3-0 τον Ηρακλή

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΗΡΑΚΛΗΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Παναθηναϊκός άφησε πίσω του τα προβλήματα και επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Ηρακλή μέσα σε 70 λεπτά, "σφραγίζοντας" με αυτόν τον τρόπο την πρώτη φετινή καθαρή νίκη. Άνετη νίκη για τον Ολυμπιακό στο ντέρμπι.

Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Χρίστο Μπέλο στην επίθεση που είχε 15 πόντους και 83% αποτελεσματικότητα, τον Γιώργο Δρογκάρη να κάνει εκπληκτικό παιχνίδι στην πάσα και τους Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο, Κόνραντ Γκούζντα στην υποδοχή ανέτρεψε όλα τα δεδομένα στο Μετς. Μέσα σε 70 λεπτά νίκησε τον Ηρακλή Πετοσφαίρισης με 3-0 σετ κατακτώντας την πρώτη του νίκη στο εφετινό πρωτάθλημα και μάλιστα με "καθαρό" τρίποντο.

Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έκανε εμφάνιση έκπληξη απέναντι στον Ηρακλή που είχε πρόβλημα στην υποδοχή, δεν πίεσε στο σερβίς και επί πλέον στάθηκε άτυχος με τον τραυματισμό του Κώστα Προύσαλη που γύρισε το δάκτυλο του στα μέσα του 2ου σετ και αποχώρησε. Ο Παναθηναϊκός είχε την συμπαράσταση περίπου 300 οπαδών του, ενώ στο Μετς βρέθηκαν κορίτσια και αγόρια του Γυμνασίου και του Λυκείου Σίφνου που έχουν προγραμματίσει να τρέξουν στον 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας.

O Παναθηναϊκός έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα χάρις στο σερβίς του Δρογκάρη και πήρε προβάδισμα 6-1, ενώ στο 10-5 ο Χαράλαμπος Ανδρεόπουλος έκανε επίθεση, πήρε και άσσο και ακολούθησαν δύο λάθη των φιλοξενουμένων που εκτίναξε τη διαφορά στο 13-5. Οι παίκτες του Ηρακλή συνέχισαν τα λάθη, ο Δρογκάρης έκανε τη διαφορά και οι «πράσινοι» εύκολα κατακτούσαν τους πόντους φτάνοντας τη μέγιστη τιμή στο +10 (21-11). Μέχρι το τέλος ο Ηρακλής μάζεψε τη διαφορά και το 25-18 έγινε με δύο πόντου του Μπολτζάνι.

Σχεδόν ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τη μόνη διαφορά ότι οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 10-10. Με επίθεση του Μπολτζάνι, μπλοκ Πανταλέοντα και Ανδρεόπουλου πάνω στον Αρμενάκη και ένα λάθος του Προύσαλη ο Παναθηναϊκός ξέφυγε 13-10. Ο Γιάννης Ορφανός έριξε στον αγώνα τον Νίκο Ελευθερίου στη θέση του Προύσαλη που γύρισε το δάκτυλο σου σε προσπάθεια για μπλοκ αλλά η διαφορά του +3 διατηρήθηκε μέχρι το 22-19. Ο Παναθηναϊκός δεν έκανε λάθη και με επίθεση του Ανδρεόπουλου, "πιαστή" μπαλιά του Ελευθερίου και μπλοκ του Μπολτζάνι στον Αρμενάκη τελείωσε το σετ 25-19 για το 2-0.

Με τον Γιάννη Σκαρλατίδη στη θέση του Δημήτρη Εφραιμίδη και του Ελευθερίου αντί του Προύσαλη ξεκίνησε το 3ο σετ ο Ηρακλής, ενώ ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος ξεκίνησε με την ίδια περιστροφή του 1ου σετ. Οι πράσινοι από το 6-6 έκαναν εντυπωσιακό σερί 6-0 και ξέφυγαν 12-6 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για τη νίκη. Μέχρι το τέλος η ροή του αγώνα δεν άλλαξε καθώς ο Ηρακλής δε μπόρεσε να αντιδράσει και ο Παναθηναϊκός διέθετε σοβαρότητα και πολυφωνία στην επίθεση φτάνοντας στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα και συνολικά στους 4 πόντους στη βαθμολογία.

Παναθηναϊκός - Ηρακλής 3-0

Τα σετ: 3-0 (25-18, 25-19, 25-17) σε 70'

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ανδρεόπουλος Δ): Σιλμπερνέιτζελ 5 (2/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δρογκάρης 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μπέλος 15 (15/18 επ), Ανδρεόπουλος 12 (10/15 επ,, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 71% υπ -35% άριστες), Πανταλέων 9 (7/9 επ, 2 μπλοκ), Μπολζάνι 11 (7/16 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 17% υπ -17% άριστες) / Γκούζντα (λ, 58% υπ -15% άριστες.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤΟΣΦΑΙΡΙΣΗ (Ορφανός): Προύσαλης, Εφραιμίδης 7 (6/15 επ, 1 άσσος, 55% υπ -31% άριστες), Κιόσης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Φεργκιουσον 4 (4/8 επ), Αρμενάκης 10 (9/30 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 10 (9/13 επ, 1 άσσος, 67% υπ -42% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Σκαρλατίδης 1 (άσσος), Τζιουμάκας, Ελευθερίου 3 (3/7 επ, 71% υπ 43% άριστες)

Άνετα ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι

Ο Ολυμπιακός νίκησε τον μαχητικό Εθνικό 3-0 στη μονομαχία των ομάδων του Πειραιά και είναι η μοναδική ομάδα που συνεχίζει χωρίς απώλειες σετ μετά την 3η αγωνιστική. Με εξαιρετικό σερβίς και πίεση σε επίθεση και μπλοκ ο Ολυμπιακός επικράτησε δίκαια απέναντι στην ομάδα του Σάκη Ψάρρα που έκανε φιλότιμη προσπάθεια, ακολούθησε τους «ερυθρόλευκους» στο 1ο και στο 3ο σετ και στο φινάλε κέρδισε το χειροκρότημα των φίλων του βόλεϊ που βρέθηκαν στο γυμναστήριο του Εσπέρου Καλλιθέας.

Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 5 άσσους, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 8 άσσους, 36 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Εθνικός Πειραιώς - Ολυμπιακός 0-3

Τα σετ: 0-3 (22-25, 15-25, 21-25) σε 78΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 6 (5/8 επ, 1 άσσος, 44% υπ -39% άριστες), Τουρνάκης 1 (0/3 επ, 1 μπλοκ), Νάιτ 21 (19/31 επ, 2 άσσοι), Σέιφερτ 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Αμπανόζ 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Δεληπρίμης 7 (7/12 επ, 38% υπ - 31% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 33% υπ -19% άριστες), Αδαμόπουλος (λ), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης, Σπυριούης 1 (1/2 επ), Ράμος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 12 (10/19 επ, 2 άσσοι), Πετρέας 5 (3/4 επ, 2 άσσοι), Μπέμε 8 (4 μπλοκ), Ντρίζγκα 4 (άσσοι), Αλεξίεφ 8 (7/12 επ, 1 μπλοκ, 50% υπ - 40% άριστες), Ράουβερντινκ 8 (8/15 επ), 42% υπ -33% άριστες) / Στεφάνου (λ, 70% υπ -40% άριστες), Ζουπάνης 2 (2/3 επ), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 2 (2/2 επ)

Πρώτη... Νίκη στην Αλεξανδρούπολη

Η Νίκη Αιγινίου σημείωσε την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα της Volley League σε αναμετρήσεις με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική νίκησε στο τάι μπρέικ. Μετά τον Παναθηναϊκό στο Αιγίνιο νίκησε με 3-2 τον Εθνικό στον Έβρο σε αναμέτρηση που σημαδεύτηκε από την αποβολή του προπονητή των γηπεδούχων Σάκη Μουστακίδη στο 2-7 του 5ου σετ με κίτρινη - κόκκινη.

Να σημειωθεί πως οι δύο ομάδες είχαν αναμετρηθεί και στο Λιγκ Καπ στον όμιλο του Αιγινίου και ο Εθνικός είχε νικήσει.

Η ομάδα του Εβρου έκανε συνολικά 43 λάθη (έναντι 34 της Νίκης) και έχασε 17 σερβίς. Αυτή τη φορά φάνηκαν τα κενά του Εθνικού στη θέση του διαγωνίου, ενώ στο 4ο σετ ο Μουστακίδης γύρισε τον Καβαρατζή από διαγώνιο σε ακραίο και πέρασε διαγώνιο τον Βελίτσκοβιτς.

Η Νίκη είχε μεγάλο πρωταγωνιστή τον Στρούγκαρ που σημείωσε 19 πόντους με 16/22 τελειωμένες επιθέσεις και ποσοστό 73%, ενώ ήταν καλύτερη σε μπλοκ και σερβίς στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Στο 5ο σετ η Νίκη ξέφυγε 5-2 και με ένα μπλοκ άουτ και μία άμυνα άνοιξε τη διαφορά σε 7-2.

Αυτές τις δύο φάσεις αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι με τον Μουστακίδη να διαμαρτύρεται και να δέχεται την αποβολή. Ο Εθνικός παρόλα αυτά κατάφερε να ισοφαρίσει 11-11 αλλά η Νίκη την κατάλληλη στιγμή με τον Στρούγκαρ και τον Ροντρίγκεζ πήρε τους καθοριστικούς πόντους. Να σημειωθεί πως και πάλι με τη Νίκη δεν αγωνίστηκε ο Λουκούμι.

Εθνικός Αλεξανδρούπολης - Νίκη Αιγινίου 0-3

Τα σετ: 2-3 (25-22, 12-25, 16-25, 25-18, 12-15) σε 120΄

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ (Στράντζαλης): Χαραλαμπίδης 4 (4/10 επ.), Χατζόπουλος 11 (4/6 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Μιλστέιν 1 (άσσος), Ρίστιτς 13 (13/30 επ., 55%υπ .-32% αριστες), Βελίτσκοβιτς 12 (9/27 επ., 3 άσσοι, 53% υπ.-29% άριστες), Χριστόφας 9 (7/16 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κοντοστάθης -λ (79% υπ.-62% άριστες) / Καβαρατζής 12 (12/20 επ.), Βλαχόπουλος, Κυριακίδης

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 1 (άσσος), Μαυροβουνιώτης 13 (9/20 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 58% υπ. – 38% άριστες), Ντίνας 7 (3/7 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Κουϊγιάδα 11 (8/11 επ., 3 άσσοι), Στρούγκαρ 19 (16/22 επ.,3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (13/30 επ., 1 μπλοκ, 62% υπ. – 44% άριστες), Ραΐκοβιτς –λ (64% υπ. – 44% άριστες) / Κουτσονίκας, Ρεμπούτζιας, Μήλης

Τήρησε την παράδοση ο Ηρακλής Χαλκίδας

Με πρωταγωνιστές τους Δημήτρη Χαραλαμπίδη, Θεόφιλο Τσολάκο ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε 3-2 την Παναχαϊκή μετά από συναρπαστικό αγώνα που είχε εναλλαγές στο σκορ και για άλλη μία φορά τηρήθηκε η παράδοση που θέλει την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση να κερδίζει τους πατρινούς στο τάι μπρέικ. Η Παναχαϊκή παρότι βρέθηκε να χάνει με 16-9 στο 4ο σετ κατάφερε με μπροστάρη τον Νιέβες να οδηγήσει τον αγώνα στο τάι μπρέικ και να πάρει ένα πολύτιμο βαθμό.

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 12 άσσους, 63 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 37 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

Ηρακλής Χαλκίδας - Παναχαϊκή 3-2

Τα σετ: 3-2 (25-15, 22-25, 25-14, 27-29, 15-11) σε 136’

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 17 (15/38 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 16 (12/19 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μακ Γουΐλιαμ 14 (11/22 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ 47% υπ -33% άριστες), Τσολάκος 16 (8/11 επ, 3 άσσοι, 5 μπλοκ), Μότα 19 (15/39 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ -29% άριστες), Γκελίνσκι 6 (2/2 επ, 4 άσσοι)/ Τσαδήμας (λ, 59% υπ - 26% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Φραγκιαδάκης, Μακρυγιάννης, Κολτσιάκης, Αμαριανάκης, Αδάμ, Αναστασόπουλος

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παπαδόπουλος): Ντόνης 3 (2/8 επ, 1 άσσος, 37% υπ -11% άριστες), Κοτσιλιάνος 7 (7/17 επ, 50% υπ -31% άριστες), Πόλχλοπεκ 3 (1/1 επ, 2 μπλοκ), Νιέβες 13 (11/14 επ, 2 μπλοκ), Ρουμελιώτης Νίκος 18 (16/57 επ, 2 μπλοκ), Οράμας 14 (8/14 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ)/ Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 48% υπ- 32% άριστες), Σαλαβασίδης 3 (3/10 επ, 47% υπ - 20% άριστες), Κωστόπουλος 2 (2/6 επ, 55% υπ - 45% άριστες)