ΒΟΛΕΪ

Έγραψε ιστορία ο Ολυμπιακός, νίκησε στο τάι μπρέικ τον Ηρακλή

VOLLEY LEAGUE / ÇÑÁÊËÇÓ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ÇÑÁÊËÇÓ - ÏÓÖÐ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: EUROKINISSI) EUROKINISSI

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 2-3 σετ του Ηρακλή για την 4η αγωνιστική της Volleyleague, σημείωσε την 33η σερί νίκη του στο πρωτάθλημα και έγραψε ιστορία. Νέο τρίποντο για τον Παμβοχαϊκό.

Αν και έχασε βαθμό, μιας και νίκησε στο τάι μπρέικ, ο Ολυμπιακός έγραψε ιστορία με τη νίκη του απέναντι στον Ηρακλή για την 4η αγωνιστική της Volleyleague. Το συγκρότημα του Φερνάντο Μουνιόθ επιβλήθηκε 2-3 σετ και έφτασε τις 33 σερί νίκες, κάτι που δεν έχει καταφέρει καμία άλλη ομάδα στο πρωτάθλημα.

Ο Ολυμπιακός την προηγούμενη αγωνιστική ισοφάρισε το αήττητο σερί 32 αγώνων του Ηρακλή που κρατούσε από το 2006 και απέναντί του κατάφερε να το σπάσει. Πάντως, έχασε έναν βαθμό όπως και πέρυσι στη Μίκρα και είναι ο δεύτερος φετινός που έχασαν οι Πειραιώτες.

Ο Ηρακλής υπέστη τη δεύτερη σερί ήττα του, έπειτα απ' αυτήν την προηγούμενη αγωνιστική με τον ΠΑΟΚ. Πάντως, ο "γηραιός" στάθηκε εξαιρετικά και κόντραρε στα ίσια τον πρωταθλητή Ελλάδας.

Για τον Ολυμπιακό 30 πόντους σημείωσε ο Σμιτ ενώ ακολούθησε ο Κουμεντάκης με 18 πόντους. Στον αντίποδα, ο Κλίντι ήταν πρώτος σκόρερ του Ηρακλή με 24 πόντους, ενώ ο Σωτηρίου πήρε 18 πόντους για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Ο Ολυμπιακός πήρε το πρώτο σετ με 22-25, ενώ στο δεύτερο είχε διπλό σετ μπολ (22-24), το οποίο όμως απώλεσε, με τον Ηρακλή να παίρνει το σετ με 27-25 και να ισοφαρίζει σε 1-1.

Στο τρίτο σετ, ο Ηρακλής ξεκίνησε εντυπωσιακά, έφτασε να προηγείται με 12-7, αλλά από εκεί και πέρα οι Πειραιώτες ισορρόπησαν, ισοφάρισαν 16-16, ο Ηρακλής προηγήθηκε ξανά με 18-16, αλλά ο Ολυμπιακός ανασυντάχθηκε, έφτασε στο 21-23, οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (23-23), για να καταλήξει το σετ σε ερυθρόλευκα χέρια με 24-26.

Το τέταρτο σετ κατέληξε με 25-22 στον Ηρακλή, που εξασφάλισε έναν πόντο στο ματς, για να πάμε στο τάι μπρέικ, όπου όλα πλέον μπορούσαν να συμβούν. Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 9-7 και έδειξε να έχει το πάνω χέρι, όμως οι παίκτες του Μουνιόθ κατάφεραν να αντιδράσουν και με 13-15 έφτασαν στη νίκη και έκαναν το ρεκόρ που τόσο πολύ ήθελαν.

* Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 8 άσσοι, 63 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 37 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού οι πόντοι προήλθαν: 4 άσσοι, 70 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 22-25, 27-25, 24-26, 25-22, 13-15

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Ντίνας 9 (6/11 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Προύσαλης 5 (4/5 επ., 1 άσσος), Φέργκιουσον 7 (6/8 επ., 1 μπλοκ), Αρμενάκης 17 (13/43 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Ρίου Ντα Ρόσα 24 (20/40 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 47% υπ. - 24% άριστες), Σωτηρίου 18 (14/27 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 47% υπ. -31% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 47% υπ. - 21% άριστες), Μπουράκης (λ), Μούχλιας, Κουκουμάκας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Μπέμε 12 (10/15 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεάδης 6 (2/11 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σμιτ 30 (28/41 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τερβαπόρτι 5 (1/3 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 18 (17/31 επ., 1 άσσος, 63% υπ. - 48% άριστες), Ραούβερντινκ 10 (8/15 επ., 2 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες) / Δαρίδης (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Στεφάνου (λ, 43% υπ. - 24% άριστες), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνι, Στιβαχτής, Φράγκος 5 (4/9 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. - 35% άριστες).

ΝΕΑ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟ

Εξάλλου, ο Παμβοχαϊκός έφτασε σε μια ακόμη νίκη στο πρωτάθλημα, αυτή την φορά απέναντι στην Κηφισιά με 3-1 σετ και μετράει επτά βαθμούς, όσους και ο Ολυμπιακός. Μάλιστα, η ομάδα των Βορείων Προαστίων ήταν αυτή που πήρε το πρώτο σετ με 27-29, αλλά από εκεί και πέρα, οι γηπεδούχοι πήραν τα τρία επόμενα σετ, τα οποία ήταν όλα κλειστά και κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Ο Παμβοχαϊκός ισοφάρισε σε 1-1 σετ, κάνοντας δικό του το δεύτερο κομμάτι του αγώνα με 26-24, για να πάρει τα επόμενα δυο σετ με 25-23 και 25-23 αντίστοιχα, φτάνοντας στην "καθαρή" νίκη. Όσο για την Κηφισιά, παραμένει δίχως πόντο στο φετινό πρωτάθλημα και αναμφίβολα υπάρχει προβληματισμός.

Η ομάδα του Κώστα Δεληκώστα, μετά τον Φοίνικα, πήρε στο Βραχάτι ένα ακόμη τρίποντο με την Κηφισιά, με την οποία έκανε ντεμπούτο ο Ολλανδός, Λάανε, αλλά δε μπόρεσε να δώσει λύσεις σε όλες τις αδυναμίες στην υποδοχή και παρέμεινε χωρίς βαθμό στο πρωτάθλημα.

Κορυφαίος του Παμβοχαϊκού και πρώτος σκόρερ ήταν ο Ολιβέιρα, σημαντική παρουσία είχε ο Τουρνάκης με καθοριστικούς πόντους στο μπλοκ ειδικά στο 3ο σετ, ενώ ο Γκλαντσόουν άνοιξε με το σερβίς του την αντίπαλη υποδοχή. Η Κηφισιά είχε πρώτους σκόρερ Χαντ και Ρουμελιωτάκη με 21 και 18 πόντους αλλά υστέρησε στην ποιότητα της υποδοχής.

*Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 5 άσσους, 61 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 4 άσσους, 59 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 27-29, 26-24, 25-23, 25-23

ΓΑΣ ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Δημητριάδης 6 (5/6 επ., 1 μπλοκ), Ολιβέιρα 20 (20/40 επ., 33% υπ. - 13% άριστες), Ρούμπο 4 (3/3 πε., 1 μπλοκ), Γκλάντστοουν 13 (8/12 επ., 5 άσσοι), Ρουμελιώτης 8 (7/15 επ., 1 μπλοκ), Ροντρίγκο 15 (15/30 επ., 50% υπ. - 35% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 54% υπ. - 36% άριστες), Κωτσάκης, Τουρνάκης 7 (3/6 επ., 4 μπλοκ).

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Ρουμελιωτάκης 18 (18/30 επ., 35% υπ. - 25% άριστες), Ρεκ 7 (4/8 επ., 3 μπλοκ), Χαντ 21 (17/39 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Λάανε 13 (12/24 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 25% άριστες), Ρενάτο 10 (8/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 55% υπ. - 41% άριστες), Κάπελλας (λ, 29% υπ. - 0% άριστες), Παπαδόπουλος, Μπέλος, Μελλές 1 (μπλοκ).