ΒΟΛΕΪ

Δυσκολεύτηκε, αλλά προκρίθηκε ο Εθνικός

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-1 σετ την σλοβενική Πανβίτα και πήρε πανηγυρική πρόκριση στην κυρίως φάση του Challenge Cup.

Στην κυρίως φάση των «32» της διοργάνωσης που έρχονται και οι ηττημένοι του CEV Cup θα αντιμετωπίσει την Πριέβιντζα από την Σλοβακία που αποκλείστηκε με δύο ήττες από την γαλλική Τερουέλ στο CEV Cup.

Υπενθυμίζεται πως ο Εθνικός είχε νικήσει στον πρώτο αγώνα με 3-2 σετ και απόψε με διαγώνιο τον Ίλιτς και κορυφαίο τον Τουράνιανιν πήρε τη νίκη με 3-1 και μαζί την πρόκριση.

Σε ό,τι αφορά τους αγώνες με την Πριέβιντζα ο πρώτος θα γίνει στην Αλεξανδρούπολη 2 Δεκεμβρίου και η ρεβάνς εκτός έδρας στις 16 του μήνα.

«Δείξαμε χαρακτήρα και γυρίσαμε το παιχνίδι μετά το πρώτο σετ παίζοντας καλό βόλεϊ. Είναι μια νίκη ψυχολογίας μετά την ήττα από Άρη ενώ θέλω να πω ότι έχω τους παίκτες για να σηκώσουν και το βάρος της Ευρώπης», τόνισε εμφανώς ικανοποιημένος μετά το ματς ο Θανάσης Μουστακίδης.

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 8 άσσους, 44 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Πανβίτα προήλθαν από 11 άσσους, 55 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (19-25, 25-21, 27-25, 25-21)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακούρας Κωνσταντίνος 10 (8/19 επ, 2 άσσοι, 45% υπ -38% άριστες), Τουράνιανιν 14 (12/14 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κασαμπαλής 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ), Κιόσης 9 (2/4 επ, 1 άσσος, 6 μπλοκ), Ίλιτς 7 (4/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Ανέστης 21 (16/38 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 50% υπ -25% άριστες)/ Δαρίδης (λ, 53% υπ - 29% άριστες), Σούλιαγιτς, Βλαχόπουλος 2 (1/2 επ, 1 άσσος).

ΠΑΝΒΙΤΑ (Φούις): Πελεμις 2 (2/5 επ), Ντετέλα 19 (15/29 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 60% υπ - 50% άριστες), Ρόινικ 9 (8/25 επ 1 μπλοκ, 64% υπ - 50% άριστες), Φλίσαρ 16 (12/18 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Μπογκοζάλεκ 21 (17/43 επ, 3 άσσοι 1 μπλοκ), Ντρβαριτς 5 (1/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Μένιχ (λ, 57% υπ -57% άριστες), Κβας.