ΒΟΛΕΪ

Δύσκολη αποστολή στο Βραχάτι ο Παναθηναϊκός

VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ  ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ΠΑΟ - ΚΟΜΟΤΗΝΗ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΜΑΡΚΟΣ ΧΟΥΖΟΥΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI

Η 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League ολοκληρώνεται με τον αγώνα του Παμβοχαϊκού και του Παναθηναϊκού στο Βραχάτι (17:30). Χθες (2/12), η ΑΕΚ νίκησε 3-2 τον Φοίνικα στη Σύρο.

Με το δεύτερο τηλεοπτικό ντέρμπι μεταξύ του Παμβοχαϊκού και του Παναθηναϊκού στο Βραχάτι θα ολοκληρωθεί η 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος Volley League. (8η αγωνστική, 3/12, 17.30, EΡT2, Διαιτητές: Βουδούρης, Φραγκάκης).

Ο Παμβοχαϊκός προερχεται από την εκτός έδρας νίκη επί της ΑΕΚ με 3-1 σετ στο Μετς που τον έφερε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα του Βραχατίου με μεγάλη δύναμη στο σερβίς και στο μπλοκ θέλει να συνεχίσει τα νικηφόρα αποτελέσματα και να εδραιωθεί στην 3η θέση πίσω από τον Ολυμπιακό και τον ΠΑΟΚ.

Ο προπονητής του Παμβοχαϊκού, Κώστας Δεληκώστας, είπε: "Δουλεύουμε πολύ στις λεπτομέρειες και πηγαίνουμε χωρίς πίεση και άγχος να δώσουμε έναν ακόμα δύσκολο αγώνα. Το όνομα του αντιπάλου είναι βαρύ αλλά κι εμείς ξέρουμε την τακτική μας και το τι πρέπει να κάνουμε. Είναι μία ευκαιρία για τους φίλους του βόλεϊ να έρθουν στο Γιώργος Τριαντάφυλλος και να απολαύσουν έναν ωραίο αγώνα".

Ο Παναθηναϊκός σε 5 αγώνες έχει 7 βαθμούς και μοιράζεται την 6η θέση με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Οι πράσινοι προέρχονται από ρεπό και νωρίτερα είχαν νικήσει την Κομοτηνή 3-0 και τον Ηρακλή εκτός έδρας 3-2.

Ολοι οι παίκτες του "τριφυλλιού" είναι στη διάθεση του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ενώ στον αγώνα θα βρεθούν αντίπαλοι δύο Πατρινοί, ο έμπειρος διαγώνιος του Παμβοχαϊκού, Νίκος Ρουμελιώτης και ο νεαρός ακραίος του Παναθηναϊκού, Αλέξανδρος Ράπτης.

"Μπαίνουμε σε μία δύσκολη περίοδο με πολλά κρίσιμα ματς από τα οποία θέλουμε να πάρουμε θετικά αποτελέσματα. Η ομάδα έχει προετοιμαστεί καλά. Ο Παμβοχαϊκός είναι από τις πιο σκληρές και πιο δυνατές ομάδες του πρωταθλήματος και μας περιμένει πολύ δουλειά και μεγάλη προσπάθεια για να πάρουμε τη νίκη", δήλωσε ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Δημήτρης Ανδρεόπουλος.

Σε 14 αγώνες ο Παμβοχαϊκός προηγείται στις νίκες με 9-5 του Παναθηναϊκού.

ΝΙΚΗΣΕ ΤΟΝ ΦΟΙΝΙΚΑ ΣΤΗ ΣΥΡΟ Η ΑΕΚ

Χθες (2/12), κάνοντας την καλύτερη εφετινή της εμφάνιση η ΑΕΚ νίκησε στη Σύρο τον Φοίνικα με 3-2 σετ μετά από σούπερ ντέρμπι 2,5 ωρών που ήταν διαφήμιση για το βόλεϊ στο κατάμεστο γυμναστήριο Δημήτριος Βικέλας όπου βρέθηκαν και 80 οπαδοί της ΑΕΚ.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ιρανό πασαδόρο Φαρχάντ Σαλαφζούν και «εκτελεστές» τον διεθνή διαγώνιο Γιώργο Τζιουμάκα, αλλά και τον Σέρβο ακραίο Φιλίπ Στοΐλοβιτς η ΑΕΚ πήρε τη νίκη. Στο 5ο σετ ο Τζιουμάκας προφυλάχθηκε λόγω ενοχλήσεων στο πόδι του και τη θέση του πήρε ο Ηρακλής Παπαδόπουλος.

Πρόκειται για την 3η νίκη της ΑΕΚ στο πρωτάθλημα (όλες είναι με 3-2 σετ), την πρώτη εκτός έδρας στο εφετινό πρωτάθλημα και την πρώτη της "Ενωσης" στη Σύρο σε όλες τια αναμετρήσεις με το "πειρατικό".

Μάλιστα επιτεύχθηκε έχοντας στον πάγκο της τον Νίκο Νεόφυτο που επέστρεψε στη Σύρο μετά από έξι χρόνια. ΑΕΚ ανέβηκε στους 6 βαθμούς και στην 8η θέση της βαθμολογίας προσπερνώντας την Κομοτηνή.

Ο Φοίνικας αγωνίστηκε για τέταρτο συνεχόμενο αγώνα στο τάι μπρέικ και γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα του και την δεύτερη συνεχόμενη στο τάι μπρέικ μετά το 3-2 που έχασε στο Ρέντη. Οι συριανοί ανέβηκαν στους 9 βαθμούς και διατηρήθηκαν στην 5η θέση της βαθμολογίας.

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 9 άσσους, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 5 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 39 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 25-20, 15-25, 25-18, 21-25, 12-15

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Χήρας 6 (3/8 επ., 3 μπλοκ), Φίλιο 5 (3/8 επ., 2 μπλοκ), Εβάντρο 20 (19/31 επ., 1 άσσος, 52% υπ. - 30% άριστες), Λέσκοφ 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Ντόκιτς 25 (21/41 επ., 4 άσσοι), Παπαδόπουλος 11 (6/12 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ, 68% υπ. - 22% άριστες) / Βελούδης (λ, 63% υπ. - 38% άριστες), Αδάμ, Βουλκίδης 3 (3/3 επ.), Μήλης.

ΑΕΚ (Νεόφυτος): Χαραλαμπίδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Σαλαφζούν 5 (2/2 επ., 3 μπλοκ), Στοΐλοβιτς 18 (15/25 επ., 3 άσσοι, 55% υπ. - 36% άριστες), Κανέλλος 9 (6/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τζιουμάκας 18 (17/29 επ., 1 μπλοκ), Μότα 10 (8/10 επ., 2 μπλοκ, 33% υπ. - 7% άριστες) / Γκαράς (λ, 32% υπ. - 12% άριστες), Δρογκάρης, Κουλοχέρης, Παπαδόπουλος 2 (2/4 επ.), Λάππας 1 (1/2 επ., 25% υπ. - 25% άριστες).

Photo Credits: Eurokinissi