ΒΟΛΕΪ

"Αυτοκτόνησε" με Εσθονία

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών ηττήθηκε με 3-1 σετ από την Εσθονία και πλέον χρειάζεται καθαρή νίκη επί της Σλοβακία για να διεκδικήσει την πρόκριση στην τελική φάση.

Τάσεις αυτοκτονίας είχε η Εθνική κόντρα στην Εσθονία. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχασε από δικά του λάθη σε κρίσιμα σημεία και θα μπορούσε να ήταν σε καλύτερη μοίρα ενόψει του τελευταίου αγώνα του ομίλου κόντρα στη Σλοβακία που θα κρίνει και την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού.

Έτσι περνάει

Παρά την ήττα της και χωρίς κανένα βαθμολογικό κέρδος η Εθνική ομάδα μπορεί να περάσει ακόμα και απευθείας στην τελική φάση.

Για να συμβεί αυτό πρέπει να κερδίσει την Σλοβακία με 3-0 σετ για να πάρει την πρώτη θέση και την απ΄ευθείας πρόκριση για τα τελικά. Σε περίπτωση νίκης με 3-1 σετ επί της η ελληνική ομάδα θα οδηγηθεί στα μπαράζ παίρνοντας τη δεύτερη θέση.

Με νίκη 3-2 σετ ή ήττα με οποιοδήποτε σκορ θα αποκλειστεί και θα περιμένει το Euro 2017.

Καθοριστικός ο Κρεκ

Στα του αγώνα ο παίκτης κλειδί της αναμέτρησης ήταν ο Κρεκ. Ο κεντρικός της Εσθονίας έκανε μεγάλη ζημιά στην Εθνική και έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι τα μισά του πρώτου σετ όταν και η Εσθονία πήγε στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ μπροστά με 16-15. Έκτοτε οι τυπικά γηπεδούχοι έτρεξαν ένα επί μέρους 9-3 για να πάρουν το σετ με 25-18.

Ο Σωτήρης Δρίκος άλλαξε κατά δύο θέσεις την περιστροφή στο δεύτερο σετ, έβαλε τον Πετρέα στη θέση του Τακουρίδη και αυτά βοήθησαν την Εθνική να κάνει το 1-1 στο παιχνίδι κατακτώντας το σετ με 25-23.

Στο τρίτο σετ οι Εσθονοί εκμεταλλεύτηκαν και πάλι τα λάθη που έκαναν οι διεθνείς μας και κατάφεραν να αποκτήσουν προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος (24-21). Ο Τζιουμάκας με έναν άσο έκανε το 24-23, αλλά η κόντρα επίθεση του Τζούριτς ήταν άστοχη και έτσι οι Εσθονοί έκαναν το 25-23 και το 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ κρίθηκε καθαρά και αυτό από τα λάθη της Εθνικής. Η Ελλάδα ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους αλλά οι Εσθονοί με ένα επί μέρους 8-1 μετέτρεψαν το 8-12 σε 16-13. Κάπου εκεί ουσιαστικά τελείωσε και το παιχνίδι με τους τυπικά γηπεδούχους να παίρνουν τη νίκη με 3-1 σετ.

Α΄Γύρος (Σλοβακία - Πόπραντ)

23/5: 16.30: Εσθονία - Ελλάδα 3-0 (26-24, 25-21, 27-25)

23/5: 19.00: Σλοβακία - Ουγγαρία 3-0 (25-21, 25-21, 25-11)

24/5: 16.30: Ελλάδα - Ουγγαρία 3-1 (25-22, 25-17, 22-25, 25-20)

24/5: 19.00: Εσθονία - Σλοβακία 0-3 (18-25, 22-25, 15-25)

25/5, 16.30: Ουγγαρία - Εσθονία 1-3 (22-25, 25-22, 18-25, 21-25)

25/5, 19.00: Ελλάδα - Σλοβακία 3-0 (25-18, 25-21, 25-23)

B΄Γύρος (Ελλάδα - Ρέντη)

29/5: 17.00: Εσθονία - Σλοβακία 0-3 (18-25, 23-25, 18-25)

29/5: 19.30: Ελλάδα - Ουγγαρία 3-0 (25-21, 25-22, 25-16)

30/5: 17.00: Σλοβακία - Ουγγαρία 3-1 (26-24, 25-17, 18-25, 25-17)

30/5: 19.30: Εσθονία - Ελλάδα 3-1 (25-18, 23-25, 25-23, 25-17)

Το πρόγραμμα της τελευταίας αγωνιστικής
Σάββατο 31/5

18.00, Ουγγαρία – Εσθονία

20.30, Σλοβακία – Ελλάδα

*Την πρόκριση για τα τελικά του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος παίρνει η πρώτη ομάδα του ομίλου, ενώ η δεύτερη θα δώσει αγώνες μπαράζ.