ΒΟΛΕΪ

Αύξησε τη διαφορά ο Ολυμπιακός

VOLLEY LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÇÑÁÊËÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI)
VOLLEY LEAGUE / ÏÓÖÐ - ÇÑÁÊËÇÓ (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: LATO KLODIAN / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Ηρακλή και ξέφυγε τέσσερις βαθμούς από το δεύτερο ΠΑΟΚ. Σημαντικό διπλό από τη Νίκη Αιγινίου στην Κηφισιά.

Ο Ολυμπιακός ανώτερος και πληρέστερος του Ηρακλή νίκησε με 3-0 σετ σε 65΄και σημείωσε την έκτη νίκη του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League. Ο Ηρακλής αγωνίστηκε χωρίς τέσσερις βασικούς του (Αρμενάκη, Κιόση, Προύσαλη, Μπαμπαλιούτα) και πάλεψε με νέους παίκτες που πήραν μία καλή εμπειρία για την συνέχεια.

Η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων ήταν μεγάλη. Ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή προβάδισμα σε όλα τα σετ, με εξαίρεση το 3ο σετ όπου ο Ηρακλής μείωσε σε 8-6 αλλά στη συνέχεια οι "ερυθρόλευκοι" έκαναν σερί 13-2 και πήραν τη νίκη με εμφανιστικό τρόπο.

Ο Φερνάντο Μπενίτεθ Μουνιόθ έδωσε χρόνο στους περισσότερους παίκτες του, με τον Ρουμελιωτάκη, τον Ζουπάνι και τον Χριστοφιδέλη να ξεκινούν βασικοί στο 3ο σετ. Στον Ηρακλή διαγώνιος αγωνίστηκε ο Κύπριος Ελευθερίου, λίμπερο ο Μπουράκης και πασαδόρος ξεκίνησε ο Σκαρλατίδης και στα δύο τελευταία σετ αγωνίστηκε ο Ευγενίδης.

Ολυμπιακός - Ηρακλής 3-0

Τα σετ: 25-14, 25-17, 25-12 σε 65΄

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 46 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 0 άσσους, 29 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 11 (10/18 επ, 1 μπλοκ), Στιβαχτής 1 (1/1 επ), Πετρέας 13 (8/8 επ, 5 μπλοκ), Ανδρεάδης 10 (8/8 επ, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 8 (7/9 επ, 1 μπλοκ), Ραουβέρντινκ 2 (2/6 επ, 82% υπ - 59 % άριστες) / Στεφάνου (λ, 100% υπ -75% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης 4 (1/2 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 71% υπ 43% άριστες), Ρουμελιωτάκης 6 (5/8 επ, 1 άσσος, 80% υπ - 50% άριστες), Ζουπάνι 6 (4/7 επ, 2 άσσοι), Μπέμε, Τσέλιος.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Ελευθερίου 9 (8/25 επ, 1 μπλοκ), Σκαρλατίδης, Εφραιμίδης 8 (8/23 επ53% υπ -27% άριστες), Φέργκιουσον 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Φωτιάδης 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 3 (3/9 επ, 60% υπ 60% άριστες)/ Μπουράκης (λ, 53% υπ - 26% άριστες) Μούχλιας 4 (4/7 επ), Ευγενίδης, Τζιουμάκας 1 (1/2 επ).

Στην τρίτη θέση ο Φοίνικας

Με τον Φραν Πέτερλιν να κρατάει υποδοχή και τον Μπόγιαν Γιορντάνοφ να «εκτελεί» ο Φοίνικας Σύρου νίκησε στην Καλλιθέα τον Εθνικό Πειραιώς με 3-0 σετ στο ντεμπούτο του Πολωνού προπονητή Όσκαρ Κάσμαρτσικ. Ο Φοίνικας με την 4η νίκη του σε έξι αγώνες ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς και με ανεβασμένο το ηθικό θα ταξιδέψει την Δευτέρα στην Νορβηγία για τον πρώτο αγώνα με την Μπέργκεν για τη φάση των «32» του Τσάλεντζ Καπ.

Ο Όσκαρ Κάσμαρτσικ συναντήθηκε με τους παίκτες του λίγες ώρες πριν από τον αγώνα καθώς ταξίδεψε από την Πολωνία και εκτός από τις συστάσεις προσπάθησε να τους ανεβάσει το ηθικό για την δύσκολη εβδομάδα που ξεκίνησε και που περιλαμβάνει τους αγώνες με Εθνικό, Μπέργκεν και ΠΑΟΚ.

Ο Φοίικας έπαιξε με πολύ πάθος και πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στον Εθνικό που δεν κράτησε στην υποδοχή και παρότι προσπάθησε για να πάρει το 3ο σετ δεν τα κατάφερε.

Οι συριανοί μπήκαν δυνατά με προβάδισμα 5-2 και συντήρησαν τη διαοφορά του +3 μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-13). Ο Λίνζ με επίθεση και ο Γάτσης με άσσο έκαναν το 18-13 κι εκεί ουσιστικά κρίθηκε το σετ. Ο Γιορντάνοφ με δύο επιθέσεις και ο Λινζ με καλό σερβίς άνοιξαν τη διαφορά στο +7 (23-16) και το σετ έκλεισε 25-19 με επίθεση του Γιορντάνοφ.

Ίδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Φοίνικα να προηγείται από την αρχή 5-3, ενώ στο 8-7 με το σερβίς του Χήρα έκανε σερί 3-0 και η διαφορά άνοιξε στο +4 (11-7). Ο Εθνικός συνέχιζε να μην έχει ποιοτική υποδοχή ενώ ο Νάιτ με 9/28 τελειωμένες δε μπορούσε να προσφέρει πολλά. Η διαφορά διατηρήθηκε και αυξήθηκε στο τέλος του σετ για το 25-19 και το 2-0.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός ξεκίνησε με προβάδισμα 8-6, αλλά το σερί 3-0 από Γιορντάνοφ και Πέτερλιν έβαλε και πάλι τον Φοίνικα μπροστά 9-8. Στο 9-9 ο Φοίνικας και πάλι με το σερβίς του Χήρα έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε 14-9. Το εντυπωσιακό είναι πως οι συριανοί έφτασαν και στο +9 (22-14) και όλα έδειχναν πως ο αγώνας θα τελειώσει, όμως, ο μαχητικός Εθνικός με το σερβίς του Αμπανόζ δημιούργησε ρήγματα στην υποδοχή των συριανών, ακολούθησαν ωραία τελειώματα από τον Σέιφερτ και λάθη του Φοίνικα και το σκορ έγινε 22-22 εν μέσω αποθέωσης από τους φίλους του Εθνικού. Τελικά ο Φοίνικας με δύο επιθέσεις του Γιορντάνοφ και μία του Πέτερλιν έκανε το 25-22 και οι συριανοί πανηγύρισαν έξαλλα τη νίκη τους εν μέσω χειροκροτημάτων για την προσπάθεια και των δύο ομάδων.

Εθνικός - Φοίνικας Σύρου 0-3

Τα σετ: 19-25, 19-25, 22-25

* Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 5 άσσους, 35 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 10 (9/18 επ, 1 άσσος, 60% υπ -60 % άριστες), Τουρνακης 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Νάιτ 12 (9/28 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Σέιφερτ 10 (6/11 επ, 4 άσσοι), Αμπανόζ 3 (2/2 επ, 1 άσσος), Δεληπρίμης 1 (1/4 επ, 43% υπ 29% άριστες) / Βολουδάκης (λ, 38% υπ 22% άριστες), Αδαμόπουλος (λ), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Μπάσης, Σπυριούνης 6 (5/7 επ, 1 άσσος, 80% υπ - 50% άριστες) Ράμο.

ΦΟΙΝΙΚΑΣ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 6 (3/3 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μαρούλης 1 (μπλοκ), Λίνζ 8 (7/12 επ, 1 άσσος, 33% υπ -22% άριστες), Γιορντάνοφ 15 (15/26 επ), Πέτερλιν 10 (6/17 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 67% υπ - 56% άριστες), Γάτσης 9 (4/7 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 56% υπ - 44% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Ηλίας, Σούρδι, Σταυρακάκης.

Σημαντικό τρίποντο για τη Νίκη Αιγινίου

Την τρίτη της νίκη στο πρωτάθλημα, την δεύτερη εκτός έδρας αλλά και το πρώτο τρίποντο πανηγύρισε η Νίκη Αιγίνιου και μάλιστα σπάζοντας το αήττητο του ΑΟΠ Κηφισιά. Η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη είχε μεγάλη πρωταγωνιστή τον Μανώλη Δημητριάδη που μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι και είχε πρώτους σκόρερ τους Στρούγκαρ, Μαυροβουνιώτη. Η Κηφισιά πιέστηκε στην υποδοχή και παρότι πήρε το 2ο σετ με 34-32 δε μπόρεσε να κρατηθεί στον αγώνα και γνώρισε την πρώτη ήττα στην έδρα της και την πρώτη μετά από τέσσερις συνεχόμενες νίκες.

Η Νίκη Αιγινίου ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα το πρώτο σετ. Με πίεση στο σερβίς κατάφερε να προηγηθεί με 1-4. Η Κηφισιά «απάντησε» άμεσα και με επίθεση του Χαντ ισοφάρισε 5-5. Με τον Γκόρτσανιουκ στο σερβίς οι φιλοξενούμενοι πήραν «αέρα» τριών πόντων 6-9. Οι γηπεδούχοι έτρεξαν ένα σερί 3-0 και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα. Με άσο του Κουιγιάντα η Νίκη Αιγινίου προηγήθηκε 9-11. Η διαφορά πήγε ξανά στο +3 (10-13) για την ομάδα του Αιγινίου μετά από λάθος του Τέιλορ Χάντ.

Στη συνέχεια με επιτυχημένη κόντρα επίθεση ο Καναδός μείωσε 13-14. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και με επιτυχημένες επιθέσεις από τους Ντε Σόουζα και Εφραιμίδη πέρασαν μπροστά με 16-15. Με άσο του Γκόρτσανιούκ και στη συνέχεια έξυπνο πλασέ του Μαυροβουνιώτη η Νίκη πέρασε ξανά μπροστά με 17-19.

Η ομάδα των βορείων προαστίων με τον Γιάννη Παπαδόπουλο στο σερβίς ισοφάρισαν 20-20 αναγκάζοντας τον Θανάση Στράντζαλη να καλέσει τάιμ άουτ. Μπλοκ του Στρούγκαρ πάνω στον Εφραιμίδη έδωσε προβάδισμα 2 πόντων στη Νίκη 20-22. Η Κηφισιά αντέδρασε και με μπλοκ του Χέπμπορν ισοφάρισε 22-22. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν πρώτοι σε σετ μπολ 23-24 και τελικά το κατέκτησαν με μπλοκ πάνω στον Χαντ 23-25.

Στο δεύτερο σετ η Νίκη «χάλασε» την υποδοχή της Κηφισιάς και προηγήθηκε με 2-5, με τον Κώστα Αρσενιάδη να καλεί τάιμ άουτ. Η Κηφισιά με άσο του Χαντ πλησίασε στο -1 (5-6). Η Νίκη με επίθεση του Στρούγκαρ προηγήθηκε με 6-9. Η Κηφισιά αντέδρασε και με μπλοκ από τους Χεπμπορν και Νικολάκη ισοφάρισε 9-9. Η Νίκη Αιγινίου με «όπλο» της το μπλοκ έφτασε στο +3 (9-12).

Ο Σονάρι Χεπμπορν πίεσε την υποδοχή της Νίκης η οποία υπέπεσε σε αρκετές λάθος επιθέσεις με αποτέλεσμα η Κηφισιά να πάρει το προβάδισμα 15-14. Με μπλόκ από τους Εφραιμίδη και Σουλτανόπουλο η ομάδα των βορείων προαστίων προηγήθηκε 19-16. Στη συνέχεια ο διαιτητής του αγώνα έδειξε κόκκινη κάρτα στον προπονητή της Νίκης Θανάση Στράντζαλη για διαμαρτυρία και το σκορ έγινε 20-16(αποβλήθηκε για το υπόλοιπο του σετ). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν 21-21. Ο Χέπμπορν με επίθεση σε πρώτο χρόνο έδωσε το προβάδισμα στην Κηφισιά 23-22.

Το φινάλε το σετ ήταν συγκλονιστικό! Η Νίκη έφτασε τέσσερις φορές σε σετ μπολ, όμως οι γηπεδούχοι με τεράστια ψυχικά και τους Ντε Σόουζα και Χαντ να παίρνουν κρίσιμες επιθέσεις το κατέκτησαν με 34-32.

Οι παίκτες της Νίκης Αιγινίου ήταν αυτοί που μπήκαν καλύτερα στο τρίτο σετ και με πίεση στο σερβίς προηγήθηκαν 0-6. Η Κηφισιά έδειξε σημάδια ανάκαμψης και με επίθεση του Ντε Σόουζα μείωσε 5-9. Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον έλεγχο του σετ φτάνοντας ακόμα και στο +9(11-20). Ο Κώστας Αρσενιάδης πέρασε στο γήπεδο τους Μανίκα, Λιβαθηνό και Παπαδόπουλο. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του σετ το οποίο κατέκτησε η Νίκη με 18-25.

Η Νίκη Αιγινίου ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα και στο τέταρτο σετ παίρνοντας από νωρίς προβάδισμα τεσσάρων πόντων 2-6. Η διαφορά έφτασε στο +6 (4-9) για τους φιλοξενούμενους μετά από μπλοκ του Μαυροβουνιώτη πάνω στον Χαντ.

Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Στρούγκαρ το σκορ διαμορφώθηκε 6-12. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να «πληγώνουν» την Κηφισιώτικη υποδοχή και έφτασαν στο +7 (12-19). Η Κηφισιά αντέδρασε και με τους Εφραιμίδη και Χέπμπορν μείωσε 15-19. Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα σερί 0-4 και έφτασαν στο 15-23. Η Νίκη κατέκτησε το τέταρτο σετ με 16-25.

Κηφισιά - Νίκη Αιγινίου 1-3

Τα σετ: 23-25, 34-32, 18-25, 16-25 σε 120΄

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 2 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Νίκης προήλθαν από 6 άσσους, 55 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΑΟΠ ΚΗΦΙΣΙΑΣ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (μπλοκ), Χαντ 22 (20/47 πε, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντε Σόουζα 9 (9/15 επ, 71% υπ -50% άριστες), Σουλτανόπουλος 1 (1/5 επ), Σονάρι 11 (9/15 επ, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 17 (14/25 επ, 3 μπλοκ, 86% υπ - 57% άριστες) / Κάπελλας (λ, 57% υπ -33% άριστες), Χριστοδουλάκης, Λιβαθηνός, Μανίκας, Παπαδόπουλος 1 (άσσος), Μελλές

ΜΑΣ ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 2 (0/2 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 16 (14/31 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 65% υπ -35% άριστες), Ντίνας 11 (7/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κουιγιάδα 13 (11/16 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 20 (16/33 πε, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 14 (10/21 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 68% υπ - 36% άριστες) / Ραΐκοβιτς (λ, 61% υπ -39% άριστες), Παπαλεξίου, Κιοσσές, Ρεμπούτζιας, Μηλής

Ο Ρίστιτς έδωσε το τρίποντο στον Εθνικό

Mε πρωταγωνιστή τον Σέρβο Αντρέι Ρίστιτς που έκανε την τελευταία του εμφάνιση πριν αποχωρήσει για την Α2 Ιταλίας, ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης νίκησε με 3-0 την Παναχαϊκή και σημείωσε την δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με 3-0 σετ. Η ομάδα του Σάκη Μουστακίδη έκανε μόλις 17 λάθη, έπαιξε γρήγορο βόλεϊ και δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης για τους πατρινούς που συμπλήρωσαν έξι αγώνες χωρίς νίκη.

Από την Παναχαϊκή αγωνίστηκαν με υψηλό πυρετό ο Μένιος και ο Νίκος Ρουμελιώτης και μοιραία το βάρος έπεσε πάνω στους δύο ακραίους Κοτσιλιάνο και Κωστόπουλο. Οι πατρινοί προηγήθηκαν στο 1ο σετ με 8-4 και 10-7, αλλά ο Εθνικός σταδιακά πήρε τον έλεγχο του αγώνα. Με σερί 4-0 από Χαραλαμπίδη, Χριστόφα ισοφάρησε 12-12, ενώ στο 17-17 με ξέσπασμα του Ρίσιτιτς ήρθε σερί 5-0 που διαμόρφωσε το 22-17. Ο Εθνικός πήρε το σετ 25-19 και έκανε το 1-0.

Στο 2ο σετ με μεγαλύτερη πίεση στο σερβίς ο Εθνικός προηγήθηκε 6-4 και έφτασε στο +4 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Με άριστη υποδοχή ο Βλαχόπουλος έκανε γρήγορο παιχνίδι και ο Εθνικός πάλι με 25-19 έκανε το 2-0 σετ.

Στο 3ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 4-1 και ουσιαστικά μέχρι το τέλος κράτησε την διαφορά των 2-3 πόντων παρά τις ύστατες προσπάθειες των παικτών του Παναγιώτη Παπαδόπουλο να κάνουν την ανατροπή. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Νίκος Ρουμελιώτης με 4/25 επιθέσεις ήταν εκτός ρυθμού και τα ποσοστά της Παναχαϊκής στην επίθεση μόλις που έφτασαν το 39%.

Παναχαϊκή - Εθνικός 0-3

Τα σετ: 19-25, 19-25, 23-25 σε 75 λεπτά

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν αό 2 άσσους, 35 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού Αλεξανδρούπολης προήλθαν από 1 άσσο, 37 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (Παπαδόπουλος): Κοτσιλιάνος 11 (9/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ -40% άριστες), Πόλχλοπεκ 1 (1/1 επ), Νιέβες 6 (5/11 επ), Ρουμελιώτης Νίκος 4 (4/25 επ), Κωστόπουλος 10 (9/24 επ, 1 άσσος, 63% υπ -27% άριστες), Οράμας 7 (7/10 επ) / Ρουμελιώτης Μένιος (λ, 33% υπ - 17% άριστες), Σαλαβασίδης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ (Μουστακίδης): Χαραλαμπίδης 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 6 (3/5 επ, 3 μπλοκ), Βλαχόπουλος 1 (1/1 επ), Ρίστιτς 15 (14/28 επ, 1 μπλοκ, 71% υπ -36% άριστες), Βελίτσκοβιτς 11 (10/21 επ, 1 μπλοκ, 58% υπ - 19% άριστες), Χριστόφας 7 (3/4 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Κοντοστάθης (λ, 67% υπ -33% άριστες), Καβαρατζής, Κυριακίδης.