ΒΟΛΕΪ

Άθλος του Ηρακλή, 3-2 τον ΠΑΟΚ

VOLLEY LEAGUE / ÇÑÁÊËÇÓ - ÐÁÏÊ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAÌ)
VOLLEY LEAGUE / ÇÑÁÊËÇÓ - ÐÁÏÊ / / (ÖÙÔÏÃÑÁÖÉÁ: MOTION TEAÌ) MOTIONTEAM

Ο Ηρακλής παρά τα προβλήματα που αντιμετωπίζει επιβλήθηκε με 3-2 επί του ΠΑΟΚ και εδραιώθηκε στην τετράδα της Volleyleague. Μεγάλης σημασίας νίκες για Ηρακλή Χαλκίδας και Εθνικό.

Κόντρα στις δυσκολίες και στις εκτιμήσεις ο Ηρακλής έκανε τη μεγάλη υπέρβαση και με βασικό ακραίο τον Τζιουμάκα στη θέση του Ριζόπουλου νίκησε με 3-2 σετ τον ΠΑΟΚ στη Μίκρα και έκλεισε με εντυπωσιακό τρόπο τον Α΄γύρο.

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 2-0 σετ αλλά ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε. Στο 5ο σετ ο Ηρακλής είχε συνέχεια προβάδισμα 2-3 πόντων το οποίο και αξιοποίησε για να πάρει δύο πολύτιμους βαθμούς. Οι πρωταθλητές με το τέλος του Α΄γύρου γνώρισαν τη δεύτερή τους ήττα και την πρώτη εκτός έδρας αλλά παραμένουν στην 2η θέση της βαθμολογίας.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του Ηρακλή ήταν δύο πρώην παίκτες του ΠΑΟΚ ο Κώστας Προύσαλης και ο Δημήτρης Εφραιμίδης, εξαιρετικός ήταν ο Φέργκιουσον ενώ και οι Τζιουμάκας, Ελευθερίου πρόσφεραν τα μέγιστα. Ο ΠΑΟΚ είχε διαγώνιο τον Γκιον, ενώ στο 3ο σετ ξεκίνησε ο Σακόγλου αντί του Κουμεντάκη ο οποίος γρήγορα επανήλθε. Διαγώνιος αγωνίστηκε ο Γκιόν και στο 5ο σετ έγιναν καθοριστικά λάθη που απέτρεψαν στο να ολοκληρωθεί η ολική ανατροπή του σκορ.

O Hρακλής μπήκε δυνατά έχοντας και την θερμή υποστήριξη και των οπαδών του που θύμισαν τις ένδοξες στιγμές του παρελθόντως. Με καλή τακτική σε σερβίς και μπλοκ και κυρίως με πίστη για θετικό αποτέλεσμα οι παίκτες του Ηρακλή είχαν από την αρχή προβάδισμα ένα δύο πόντων το οποίο μεγάλωσε όταν ο Τζιουμάκας με επίθεση και στη συνέχεια με μπλοκ ανέβασε τη διαφορά στο 19-16. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με Τακουρίδη, Κουμεντάκη αλλά το φλοτ σερβίς του Προύσαλη χάλασε την υποδοχή του δικεφάλου και ο Ηρακλής με τον Αρμενάκη έκανε το 25-20.

Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ όπου στο 5-5 το φλοτ σερβίς του Εφραιμίδη έδωσε την ευκαιρία σε Αρμενάκη και Τζιουμάκα σε δύο αποτελεσματικές «κόντρες» κάνοντας το 8-5 εν μέσω αποθέωσης. Η διαφορά του +3 κρατήθηκε μέχρι το 15-12 καθώς ο ΠΑΟΚ δεν είχε απάντηση στην τακτική του Ηρακλή. Με δύσκολη επίθεση του Εφραιμίδη και κόντρα επίθεση του Φέργκιουσον έγινε το 17-12 κι εκεί κρίθηκε το σετ καθώς μέχρι το τέλος ο Ηρακλής διατήρησε το πολύτιμο προβάδισμα για το 25-19 και το 2-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ απάντησε στο 3ο σετ καθώς μετά το 5-5 έγραψε σερί 4-0 χάρις το αποτελεσματικό σερβίς του Βάλκιρς. Το σκορ έγινε 9-5 για τον δικέφαλο και κράτησε τη διαφορά του +4 μέχρι το 15-11. Ο Ηρακλής έκανε μεγάλη προσπάθεια για την ανατροπή και το τρίποντο όταν με το νεαρό Φωτειάδη, τον Φέργκιουσον και τον Αρμενάκη ισοφάρισε 17-17. Ο Γκιόν με τον Κουμεντάκη πήραν δύο καθοριστικές επιθέσεις για το 21-19, ενώ το καλό σερβίς του Κουμεντάκη σφράγισε την κατάκτηση του σετ με 25-22.

Η αντεπίθεση του ΠΑΟΚ για την ανατροπή συνεχίστηκε και στο 4ο σετ όπου αυτή τη φορά πιο άνετα δημιούργησε διαφορά +6 (14-8) που προήλεθε μετά από σερί 4-0 από το σερβίς του Τακουρίδη και τελειώματα από Γκιόν, Σαφράνοβιτς. Ο Ηρακλής μείωσε 22-20 με τον Εφραιμίδη αλλά το επιθετικό κρεσέντο του Γκιόν τελείωσε το σετ 25-21.

Οι πρωταθλητές μπήκαν καλά στο 5ο σετ με προβάδισμα 4-2 από το μπλοκ του Τακουρίδη και την επίθεση του Κουμεντάκη, αλλά ο Ηρακλής με Αρμενάκη και Εφραιμίδη ισοφάρισε 4-4. Ο Εφραιμίδης πάλι από τη θέση του σερβίς έκανε τη ζημιά στην παλιά του ομάδα καθώς της χάλασε την υποδοχή και με δύο πόντους από τον Φέργκιουσοιν και έναν από τον ίδιο τον Εφραιμίδη έγινε 7-5. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες με τον Γκιον να μειώνει για τον ΠΑΟΚ 11-10 αλλά το χαμένο σερβίς του Σαφράνοβιτς και το λάθος του Κουμεντάκης έδωσαν αέρα +3 (13-10) για τον Ηρακλή που τελείωσε το σετ 15-11 χάρις τους πόντους του Εφραιμίδη εν μέσω αποθέωσης στη Μίκρα.

Ηρακλής - ΠΑΟΚ 3-2

Τα σετ: 25-20, 25-19, 22-25, 21-25, 15-11 σε 133'

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν από 8 άσσους, 58 επιθέσεις, 15 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 9 άσσους, 60 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. (Ορφανός): Προύσαλης 6 (1/1 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Τζιουμάκας 15 (11/27 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 44% υπ. - 20% άριστες), Εφραιμίδης 22 (19/32 επ., 3 άσσοι, 57% υπ. - 33% άριστες), Φέργκιουσον 10 (5/7 επ., 5 μπλοκ), Αρμενάκης 23 (19/42 επ., 4 μπλοκ), Φωτιάδης 5 (3/10 επ., 2 μπλοκ) / Μπαμπαλιούτας (λ, 69% υπ. - 50% άριστες), Μούχλιας, Ευγενίδης, Ελευθερίου.

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 11 (7/22 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ, 44% υπ. - 24% άριστες), Τακουρίδης 17 (11/18 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Βάλκιερς 5 (1/2 επ., 4 άσσοι), Σαφράνοβιτς 12 (10/25 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 58% υπ. - 38% άριστες), Γκιόν 25 (20/37 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ, 60% υπ. - 30% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 67% υπ. - 30% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής, Σακόγλου 3 (3/7 επ.), Σωτηρίου.

VOLLEY LEAGUE / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Άλμα παραμονής ο Εθνικός

Ο Εθνικός Πειραιώς άνοιξε λογαριασμό στις αναμετρήσεις με την Κηφισιά ύστερα από 42 χρόνια. Με πρωταγωνιστές τους Σπυριούνη, Αμπανόζ και Νάιτ η ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε την Κηφισιά στο Ζηρίνειο με 3-1 σετ και με την πέμπτη νίκη της στην εκπνοή του του Α΄γύρου ανέβηκε στους 16 βαθμούς. Η Κηφισιά γνώρισε την δεύτερη συνεχόμενη ήττα της και την έκτη συνολικά και συνεχίζει να προβληματίζει τον προπονητή της Κώστα Αρσενιάδη.

Ο Εθνικός ήταν αυτός που ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ. Με τον Νάιτ στο σερβίς η υποδοχή της Κηφισιάς χάλασε και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς 2-5. Μετά από λάθος επίθεση του Ντε Σόουζα και κόντρα επίθεση του Σέιφερτ η ομάδα του Πειραιά πήγε στο +6 (5-11).

Η υπεροχή των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε και με κόντρα επίθεση του Νάιτ πήραν προβάδισμα εφτά πόντων 8-15. Ο προπονητής της Κηφισιάς Κώστας Αρσενιάδης κάλεσε τάιμ άουτ. Η Κηφισιά ρίσκαρε στο σερβίς προκειμένου να ξαναμπεί στην διεκδίκηση του, όμως σε αρκετές περιπτώσεις η μπάλα βρήκε στο φιλέ. Με μπλοκ του Χεπμπορν η ομάδα των βορείων προαστίων μείωσε 14-19 και ο Σάκης Ψάρρας κάλεσε τάιμ άουτ.

Η επίθεση της ομάδας του Κώστα Αρσενιάδη συνεχίστηκε με το μπλοκ να κάνει ζημιά στους φιλοξενούμενους. Με επίθεση του Χέπμπορν η Κηφισιά μείωσε 2017 δίνοντας ενδιαφέρον στο σετ. Επίθεση από τον Μαντέκα και άουτ στη συνέχεια από τον Χέπμπορν η διαφορά πήγε ξανά στο +5 (17-22). Οι γηπεδούχοι πάλι με καλό μπλοκ μείωσαν 22-19. Μπλοκ του Μπάση πάνω στο Χαντ έδωσε τετραπλό σετ μπολ στον Εθνικό 24-20, ο οποίος τελικά το κατέκτησε με 25-20 μετά από κερδισμένο μπλοκ άουτ άουτ του Ράμος.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο σετ. Ο Εθνικός με «όπλο» το καλό σερβίς από τον Σπυριούνη προηγήθηκε με 6-3, ενώ η διαφορά έφτασε στο +5 (5-10) για τους φιλοξενούμενους μετά από κόντρα επίθεση του Σπυριούνη. Η Κηφισιά αντέδρασε και με κόντρα επίθεση του Χαντ μείωσε 11-13. Το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ βρήκε τον Εθνικό μπροστά στο σκορ με 12-16. Ο Σέιφερτ με επίθεση σε πρώτο χρόνο διαμόρφωσε το 15-20. Η Κηφισιά συνέχισε να κάνει λάθη και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16-23. Ο Εθνικός διατήρησε το προβάδισμα και κατέκτησε το σετ με 18-25.

Με λάθη στο σερβίς και για τις δύο ομάδες ξεκίνησε το τρίτο σετ του αγώνα. Κηφισιά και Εθνικός πήγαιναν «χέρι-χέρι» με τους γηπεδούχους να βρίσκονται μπροστά στο 1ο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-7. Με την βοήθεια της τύχης ο Νάιτ πήρε άσο και έβαλε μπροστά στο σκορ τον Εθνικό με 8-9. Η Κηφισιά απάντησε άμεσα και με τον Χέπμπορν στο σερβίς πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων 11-9. Η διαφορά για την ομάδα των βορείων προαστίων έφτασε το +4 (14-10)μετά από μπλοκ του Σουλτανόπουλου και άσο του Χάντ. Με άσο του Ντε Σόουζα η Κηφισιά προηγήθηκε 16-12. Ο Μαντέκας με δύο συνεχόμενους άσους μείωσε 18-16 αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Οι γηπεδούχοι με μπλοκ του Χαντ πήρα «αέρα» τεσσάρων πόντων 21-17. Με τον Γιάννη Παπαδόπουλο στο σερβίς το σκορ πήγε 23-18. Ο Εθνικός με τον Μπάση στο σερβίς μείωσε 24-23, αλλά στη συνέχεια ο Χαντ με κερδισμένο μπλοκ άουτ έδωσε το σετ στον ΑΟΠΚ με 25-23.

Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε καλά το τέταρτο σετ και προηγήθηκε με 6-3. Ο Ιγκόρ Ντε Σόουζα με άσσο μείωσε και στη συνέχεια κόντρα επίθεση από τον Χαντ το σετ ήρθε στα ίσα 7-7. Ο Εθνικός με πόντο του Μαντέκα και λάθος του Νικολάκη προηγήθηκε 10-7. Η διαφορά έφτασε στο +4 (7-11) με κόντρα επίθεση του Νάιτ. Με δύο συνεχόμενους πόντους του Χαντ η Κηφισιά πλησίασε στο -2 (9-11). Στη συνέχεια του σετ μπλοκ του Σέιφερτ στον Καναδό διαμόρφωσε το 14-9. Η Κηφισιά αντέδρασε και με άσο του Νικήτα Εφραιμίδη μείωσε 15-12, ενώ στην εξέλιξη του σετ με κόντρα επίθεση του Χαντ το σκορ πήγε στο 14-16. Μετά από φάση διαρκείας ο Εθνικός πήρε «αέρα» πέντε πόντων 22-17. Με άουτ επίθεση του Χεπμπορν ο Εθνικός έφτασε σε ματς μπολ (24-18) και τελικά πήρε το σετ με 25-19.

Κηφισιά - Εθνικός 1-3

Τα σετ: 20-25, 18-25, 25-23, 19-25

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 9 άσσους, 47 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 1 (0/2 επ, 1 άσσος), Χαντ 22 (19/35 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 8 (6/14 επ, 2 άσσος, 56% υπ -35% άριστες), Σουλτανόπουλος 5 (1/8 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 7 (3/8 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Εφραιμίδης 6 (5/15 επ, 1 άσσος, 67% υπ - 33% άριστες) / Κάπελλας (λ, 59% υπ -37% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Παπαδόπουλος, Μελλές, Γαβριήλ

ΕΘΝΙΚΟΣ ( Ψάρρας): Μαντέκας 10 (7/15 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ 61% υπ - 50% άριστες), Νάιτ 23(18/30 επ, 5 άσσοι), Σέιφερτ 9 (8/12 επ, 1 μπλοκ), Μπάσης 4 (3/9 επ, 1 άσσος), Σπυριούνης15 (10/17 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ, 50% υπ -30% άριστες), Αμπανόζ 1 (0/1 επ, 1 μπλοκ) / Βολουδάκης (λ, 65%υπ - 40% άριστες), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Ράμος 1 (1/1 επ).

Ο Ηρακλής Χαλκίδας πέρασε νικηφόρα από το Αιγίνιο

Με πρωταγωνιστές τους Ερικ Τάπια, Δημήτρη Χαραλαμπίδη ο Ηρακλής Χαλκίδας πέρασε νικηφόρα από το Αιγίνιο στην πρώτη αναμέτρηση με τη Νίκη για την Volley League Πάμε Στοίχημα. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση σημείωσε την 7η νίκη του και την τρίτη εκτός έδρας που την ανέβασε στους 21 βαθμούς και σταθερά στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η Νίκη Αιγινίου μετά από τέσσερις νίκες γνώρισε την πρώτη ήττα. Η τελευταία φορά που είχε ηττηθεί ήταν 25 Νοεμβρίου. Κορυφαίοι της Νίκης ήταν οι Μαυροβουνιώτης, Ντίνας ενώ έκανε ντεμπούτο ως βασικός ο Λουκούμι.

Ο αγώνας ήταν ντέρμπι και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 10-10 του 1ου σετ. Δύο επιθέσεις του Τάπια και μία του Χαραλαμπίδη έκαναν το 13-10 για τον Ηρακλή που μέχρι το τέλος του σετ κράτησε το προβάδισμα και μάλιστα προηγήθηκε 24-21 με τον Μακ Γουίλιαμ. Ο Κολτσιάκης έχασε το σερβίς, ο Γκελίνσκι και ο Μακ Γουίλιαμ έκαναν δύο λάθη και η Νίκη ισοφάρισε 24-24. Το χαμένο σερβίς του Λουκούμι και η επίθεση του Τάπια έκαναν το 26-24 για τον Ηρακλή που έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.

Με τον Μήλη διαγώνιο και τον Ροντρίγκεζ να τελειώνει δύο δύσκολες φάσεις η Νίκη προηγήθηκε 5-1 στο 2ο σετ και μέχρι το τέλος διατήρησε τη διαφορά. Δύο φορές πάντως ο Ηρακλής ισοφάρισε 12-12 με τον Χαραλαμπίδη και 16-16 με τον Τσολάκο αλλά το μπλοκ του Ντίνα και οι επιθέσεις του Μήλη έφεραν σερί 4-0 και το σκορ έγινε 21-17 για τη Νίκη που πήρε το σετ 25-20 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Μεγάλη μάχη έγινε και στα υπόλοιπα σετ. Ο Μαυροβουνιώτης με τον Ντίνα έκαναν το 4-1 αλλά ο Ηρακλής με τον εξαιρετικό Χαραλαμπίδη πέρασε μπροστά 11-10. Η Νίκη ισοφάρισε με τον Μαροβουνιώτη 17-17, αλά ο Τάπια έδωσε λύσεις σε δύο επιθέσεις και ο Χαραλαμπίδης ανέβασε τη διαφορά στο +3 (21-18). Η απάντηση ήρθε από τους Στρούγκαρ, Ροντρίγκεζ με που με σερί 3-0 έβαλαν πάλι μπροστά τη Νίκη με 23-22. Ο Στρούγκαρ έχασε όμως το σερβίς (23-23) και ο Μακ Γουίλιαμ με τον Τσολάκο έκαναν το 25-23 και έδωσαν προβάδσισμα 2-1 σετ.

Με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση και αποτελεσματικούς τους Τσολάκο, Τάπια ο Ηρακλής προηγήθηκε 7-4 στο 4ο σετ και έδειξε αποφασισμένος για το τρίποντο. Η Νίκη δεν το έβαλε κάτω και με τους Μαυροβουνιώτη, Ντίνα να μην κόβονται ισοφάρισε 17-17 και πήρε και προβάδισαμα 21-20. Ο Τάπια ισοφάρισε 21-21 και με λάθος του Λουκούμι και πόντο του Τσολάκου ο Ηρακλής προηγήθηκε 23-21. Ο Τάπια έφερε το πρώτο ματς μπολ αλλά ο Μαυροβουνώτης με επίθεση και ο Ντίνας με μπλοκ ισοφάρισαν 24-24. Η Νίκη δε μπόρεσε να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ καθώς ο Τάπια με επίθεση και ο Χαραλαμπίδης με μπλοκ τελείωσαν τον συγκλονιστικό αγώνα.

Νίκη Αιγινίου - Ηρακλής Χαλκίδας 1-3

Τα σετ: 1-3 (24-26, 25-20, 23-25, 24-26) σε 117'

*Οι πόντοι της Νίκης Αιγινίου προήλθαν από 3 άσσους, 57 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 6 άσσους, 50 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ (Στράντζαλης): Δημητριάδης 4 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 18 (16/33 επ., 2 μπλοκ, 78% υπ. - 50% άριστες), Ντίνας 14 (8/10 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Ροντρίγκεζ 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Λουκούμι 13 (12/27 επ., 1 μπλοκ, 52% υπ. - 30% άριστες), Μήλης 10 (10/27 επ.) / Ράκοβιτς (λ, 40% υπ. - 10% άριστες), Παπαλεξίου, Στρούγκαρ 1 (1/7 επ.), Ρεμπούτζιας.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 23 (21/39 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 16 (11/17 επ., 5 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 7 (5/18 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ. - 29% άριστες), Κολτσιάκης 4 (4/15 επ., 74% υπ. - 21% άριστες), Τσολάκος 13 (9/14 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 4 (3 άσσοι, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 59% υπ. - 22% άριστες), Μιχαλόπουλος (λ), Αδάμ.

Το σερβίς έδωσε το διπλό στον Παμβοχαϊκό

Με σερβίς... φωτιά που απέφερε 14 άσσους και βελτιωμένος σε επίθεση και υποδοχή ο Παμβοχαϊκός πέρασε νικηφόρα από το ανακαινισμένο Κουκούλι επικρατώντας της Παναχαϊκής με 3-0 σετ. Πρόκειται για την τέταρτη νίκη του Παμβοχαϊκού με την ολοκλήρωση του Α΄γύρου που τον έφερε στους 11 βαθμούς.

Η Παναχαϊκή στο ντεμπούτο του Σταύρου Σταματόπουλου στον πάγκο έβγαλε ενθουσιασμό αλλά δε μπόρεσε να αντιμετωπίσει την υπεροπλία των κορινθίων και κυρίως να απαντηθούν τα σερβίς των Παλέντζα, Μουνίθ και Γκαλντστόουν. Η πατρινή ομάδα παρέμεινε στους 2 βαθμούς και χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα.

H Παναχαϊκή μπήκε φουριόζα στον αγώνα και με πρωταγωνιστή τον Ρουμελιώτη στην επίθεση έκανε σερί 5-0 και πήρε προβάδισμα 10-6. Ο Παλέντζας με τρεις συνεχόμενες επιθέσεις, ο Μουνίζ με άσσο και ο Γκλαντσόουν με επίθεση έκαναν σερί 5-0 για τον Παμβοχαϊκό που προσπέρασε 12-11. Ακολούθησε εντυπωσιακό σερβίς από τον Παλέντζα που χάλασε πάλι την υποδοχή των ροσονέρι και με νέο σερί 5-0 ο Παμβοχαϊκός ξέφυγε 18-13. Μέχρι το τέλος διατήρησε τη διαφορά του +5 και πήρε το σετ 25-20.

Με δραστήριους τους Γκλαντστόουν και Μουνίζ ο Παμβοχαϊκός ήταν καλύτερος και στο δεύτερο σετ όπου μέχρι τα μισά είχε μικρό προβάδισμα, ένα-δύο πόντων. Στο 17-15 ο Γκλαντστόουν με επίθεση άνοιξε τη διαφορά και στη συνέχεια πήγε και στο σερβίς όπου με δύο άσσους άνοιξε τη διαφορά στο 19-15. Η Παναχαϊκή δε μπόρεσε να δώσει απαντήσει και το σετ τελείωσε 25-18 με επίθεση του Μουνίζ.

Το 3ο σετ ξεκίνησε με τον Μουνίζ στο σερβίς ο οποίος με τη σειρά του τορπίλησε την υποδοχή των πατρινών κάνοντας εντυπωσιακό σερί 6-0. Κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας καθώς η Παναχαϊκή αποδέχτηκε τη μοίρα της και δε μπόρεσε να βρει λύσεις στην ανωτερότητα του Παμβοχαϊκού ο οποίος με την παρουσία των νέων ξένων παικτών παρουσίασε ένα εντελώς διαφορετικό πρόσωπο.

Παναχαϊκή - Παμβοχαϊκός 0-3

Τα σετ: 20-25, 18-25, 15-25 σε 68'

*Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν από 3 άσσους, 24 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων και του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 14 άσσους, 34 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ ΠΕΤ. (Σταματόπουλος): Νιέβες 6 (4/6 επ., 2 μπλοκ), Οράμας 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Ντόντης 1 (1/5 επ., 42% υπ. - 8% άριστες), Ρουμελιώτης Ν. 10 (10/27 επ.), Λιβαθηνός 1 (άσσος), Κωστόπουλος 5 (3/15 επ., 2 άσσοι, 44% υπ. - 31% άριστες) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 47% υπ. - 32% άριστες), Σακκάς (λ), Σαλαβασίδης (45% υπ. - 18% άριστες).

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ (Δεληκώστας): Χιούγκο 11 (8/9 επ., 3 μπλοκ), Μοράλες 3 (3 άσσοι), Γκλάντστοουν 14 (8/13 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Μουνίζ 11 (5/13 επ., 6 άσσοι, 67% υπ. - 56% άριστες), Παλέντζας 15 (11/23 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Δαλακούρας 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 28% άριστες) / Γκαράς (λ, 77% υπ. - 31% άριστες).