ΒΟΛΕΪ

Άθλος του Φοίνικα, έσπασε το αήττητο του Ολυμπιακού έπειτα από 44 νίκες

VOLLEY LEAGUE / ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΟΛΑΡΗΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Στη Σύρο σταμάτησε το αήττητο του Ολυμπιακού στην Volley League μετά το σερί των 44 νικών. Οι ερυθρόλευκοι πήραν τα δυο πρώτα σετ, αλλά ο Φοίνικας έκανε μεγάλη ανατροπή.

Στη Σύρο σταμάτησε το αήττητο του Ολυμπιακού στην Volley League μετά από σερί 44 νικών. Ύστερα από έναν συγκλονιστικό αγώνα και μία ιστορική ανατροπή από 0-2 σετ, ο Φοίνικας επικράτησε με 3-2 του Ολυμπιακού.

Οι ερυθρόλευκοι ήταν αήττητοι για 22 μήνες και συγκεκριμένα από το 3-1 του ΠΑΟΚ στο Ρέντη στον πέμπτο τελικό των πλέι οφ του πρωταθλήματος 2016-17. Ο Ολυμπιακός είχε να χάσει αγώνα ενώ είχε προηγηθεί 2-0 σετ από τις 8 Απριλίου του 2016 στον ημιτελικό με τον ΠΑΟΚ.

Ο Φινλανδός, Καϊσλασάλο και ο Βραζιλιάνος, Εβάντρο, έδωσαν τα... ρέστα τους, σημειώνοντας 29 και 28 πόντους αντίστοιχα, ενώ συνολικά ο Φοίνικας σημείωσε 8 άσσους και 11 μπλοκ. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός, αν και δεν είχε κακή υποδοχή, υστέρησε επιθετικά και δεν πίεσε με το σερβίς του.

O αγώνας ήταν κλειστός στο σκορ με τις δύο ομάδες να είναι πάντα κοντά. Είχε διάρκεια 2,5 ώρες και ήταν ένα συγκλονιστικό ντέρμπι με τα τρία πρώτα σετ να κρίνονται με 26-24. Τα δύο πρώτα για τον Ολυμπιακό και το τρίτο για τον Φοίνικα. Μάλιστα στο 2ο σετ ο Φοίνικας προηγήθηκε 23-22, αλλα το πήρε ο Ολυμπιακός, ενώ στο 3ο σετ οι ερυθρόλευκοι πέρασαν μπροστά 23-22 και είχαν ευκαιρία για το 3-0 σετ, αλλά ο Φοίνικας κρατήθηκε στον αγώνα με επίθεση του Παπαδόπουλου και μπλοκ του Βουλκίδη.

*Οι πόντοι του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 8 άσσους, 65 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 55 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 40 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 24-26, 24-26, 26-24, 25-22, 15-12 σε 124'

ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Παβλίσεβιτς): Φίλιο 4 (1/8 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Εβάντρο 28 (21/33 επ., 3 άσσοι, 4 μπλοκ, 38% υπ. - 19% άριστες), Λέσκοφ 3 (2/5 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 11 (6/7 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Καϊσλασάλο 29 (26/43 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Παπαδόπουλος 9 (9/20 επ., 39% υπ. - 29% άριστες) / Αχιλλεόπουλος (λ, 27% υπ. - 18% άριστες), Βελούδης (λ, 48% υπ. - 29% άριστες), Κιόσης, Μήλης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ (Μουνιόθ): Ζουπάνι 15 (12/26 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (8/9 επ., 5 μπλοκ), Πετρέας 11 (6/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τερβαπόρτι 2 (2/2 επ.), Αλεξίεφ 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 17% άριστες), Κουμεντάκης 11 (10/21 επ., 1 άσσος, 35% υπ. - 17% άριστες) / Στεφάνου (λ, 71% υπ. - 46% άριστες), Δαρίδης (λ), Στιβαχτής, Σμιτ 4 (4/5 επ.), Ραούβερντινκ (40% υπ. - 20% άριστες).

Ο τεχνικός της ομάδας της Σύρου, Ράτκο Παβλίσεβιτς, μετά το τέλος της αναμέτρησης μίλησε για τον αγώνα και την σπουδαία νίκη του Φοίνικα: "Ήταν ένα πολύ ωραίο κατά γενική ομολογία παιχνίδι και καταφέραμε να νικήσουμε τον Ολυμπιακό των 44 συνεχόμενων νικών. Γνωρίζαμε από την αρχή πως θα ήταν ένα δυνατό παιχνίδι και πως τα πάντα θα κρίνονταν στις λεπτομέρειες. Παρά το γεγονός ότι βρεθήκαμε πίσω στο σκορ με 2-0 δεν το φοβηθήκαμε, πιέσαμε στη συνέχεια τον Ολυμπιακό κι αρχικά καταφέραμε να μειώσουμε και να μπούμε ξανά στη διεκδίκηση του αγώνα. Πιστεύω πως ο κόσμος είδε ένα σπουδαίο ματς με την ομάδα μας να δείχνει για ακόμη μία φορά πόσο δυνατή είναι πως γιατί συγκαταλέγεται μέσα στις κορυφαίες ομάδες του Ελληνικού πρωταθλήματος".

Από την πλευρά του. ο τεχνικός του Ολυμπιακού. Μπενίτεθ Μουνιόθ. είπε: "Ήταν ένα ακόμη δύσκολο παιχνίδι για εμάς. Είναι αλήθεια πως προερχόμαστε από μία δύσκολη αναμέτρηση κι ακολουθεί το εκτός έδρας με την Τρεντίντο. Ο Φοίνικας από την πλευρά του έπαιξε πάρα πολύ καλά και νίκησε δίκαια το παιχνίδι. Από την πλευρά μας θα ταξιδέψουμε στην Ιταλία για να αγωνιστούμε κόντρα σε μία πάρα πολύ καλή ομάδα και θα προσπαθήσουμε να αντιστρέψουμε την εις βάρος μας κατάσταση".