Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 2-3

Ο εκπληκτικός ΠΑΟΚ κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας τον Παναθηναϊκό με 3-2 σετ στο κλειστό του Μετς

Στο κλειστό του Μετς πραγματοποιήθηκε ένας πολύ καλός αγώνας, μεταξύ ενός ΠΑΟΚ που κινείται στα βήματα του Ηρακλή και του Άρη, δείχνοντας ότι οι ομάδες της Θεσσαλονίκης, έχουν την απαραίτητη χημεία.

Από την άλλη, ο Παναθηναϊκός αγωνίστηκε χωρίς τον Σαμικά που τραυματίστηκε, γεγονός που επηρέασε την ομάδα, η οποία στηρίχθηκε περισσότερο στον Αγκάμες, αλλά και στον Πανταλέοντα, ο οποίος αφυπνίστηκε μετά το 2ο σετ.

Οι φιλοξενούμενοι είδαν τους Ογιανσίβου και Χέιτανεν, να κάνουν εκπληκτικά πράγματα σε επίθεση και σερβίς, εκμεταλλευόμενοι τις καλές πάσες του Μποζίδη. Επιπλέον, η ομάδα του Γιάννη Μέλκα είχε έναν αλάνθαστο Παντακίδη, τον πολύπειρο Δημητρακόπουλο, τον ουσιαστικό Μπρούνερ και τον Λινς που έδωσε χρήσιμους πόντους.

1ο σετ

Καλύτερα ξεκίνησε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος με τον Χεϊτάνεν σε κέφια, κατάφερε να φτάσει πρώτος στο τεχνικό τάιμ άουτ με 8-5, με τον Παναθηναϊκός να μην έχει καλές επιλογές στην επίθεση.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να αγωνίζονται σε υψηλά στάνταρ και κατάφεραν να πάρουν μία διαφορά 5 πόντων, στο υπέρ τους 16-11. Όμως, αργότερα ο Παναθηναϊκός σοβαρεύτηκε και κατάφερε να μειώσει στον πόντο για το 16-17.

Σε εκείνο το σημείο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι τους 25. Αλλά ένα δυνατό σερβίς του Μποζίδη και μία κακή άμυνα των γηπεδούχων, έδωσε στον ΠΑΟΚ προβάδισμα τριών πόντων για το 21-24.

Ο ΠΑΟΚ έχασε το πρώτο σετ-πόιντ, όμως ο Ογιανσίβου με μία επίθεση έδωσε το σετ στους Θεσσαλονικείς, στο 22-25.

2ο σετ

Στο 2ο σετ, ο Αγκάμες άρχισε να βρίσκει το ρυθμό και κατάφερε να πάρει ορισμένες καλές επιθέσεις, αλλά δεν ήταν αρκετές στην ομάδα του Στέλιου Καζάζη για να πάρει προβάδισμα, καθώς ο Μπρούνερ με τον Παντακίδη είχαν σταθερή απόδοση, με τον Μποζίδη να κάνει πολύ καλές πάσες και να οργανώνει σωστά το παιχνίδι της ομάδας του Γιάννη Μέλκα.

Μάλιστα, τα σερβίς του Χιέτανεν δυσκόλεψαν τους γηπεδούχους, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει προβάδισμα 3 πόντων (19-22) και στο τέλος ένα κακό σερβίς του Σμαραγδή, ήταν αυτό που έδωσε στους φιλοξενούμενους προβάδισμα δύο σετ (21-25).

3ο σετ

Στο 3ο σετ, ο Χιέτανεν ξεκίνησε εκπληκτικά και με τους άσους του έδωσε προβάδισμα 4 πόντων στον ΠΑΟΚ (4-8).

Από τον Παναθηναϊκό, ο Αγκάμες συνέχισε να δίνει πόντους στους “πρασίνους”, οι οποίοι με ένα μπλοκ και μία παράβαση του Ογιανσίβου κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 15-15.

Το σκορ ήταν 17-17, όταν ο Παναθηναϊκός πήρε έναν πόντο μετά από μπλοκ πάνω στον Χιέτανεν. Σε εκείνο το σημείο ο Πανταλέων πανηγύρισε έξαλλα που προκάλεσε την αντίδραση του Δημητρακόπουλου, με αποτέλεσμα ο διαιτητής της αναμέτρησης να του δείξει κίτρινη κάρτα, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν προβάδισμα δύο πόντων (19-17).

Αυτό το γεγονός αποσυντόνισε τους παίκτες του “δικεφάλου”, με το σετ να καταλήγει στον Παναθηναϊκό με 25-21, μετά από έναν άσο του Ψάρρα..

4ο σετ

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά στο 4ο σετ, όπου μπόρεσαν πολύ γρήγορα με καλές επιλογές στην επίθεση, με βελτιωμένη υποδοχή, αλλά και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του ΠΑΟΚ να πάρουν μία διαφορά πέντε πόντων (10-5), την οποία και κατάφεραν να διατηρήσουν μέχρι και το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-11).

Όμως, ο Ογιανσίβου που ήταν σε πολύ κατάσταση, κατάφερε με δύο επιθέσεις και δύο άσους να μειώσει από το 17-11, στο 17-15 και να δώσει νέο ενδιαφέρον στο σετ.

Άλλα από την άλλη, ο Αγκάμες είχε άλλη άποψη, ο οποίος φάνηκε να ξεπερνάει το μουδιασμένο ξεκίνημά του και να ανεβάζει κατά πολύ τα ποσοστά του σε επίθεση, αλλά και στο σερβίς και σε συνδυασμό με το καλό μπλοκ του Πανταλέοντα και του Σμαραγδή, επικράτησαν στο 4ο σετ με 25-19, στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι-μπρέικ.

5ο σετ

Το 5ο σετ, ήταν εντυπωσιακό, με τον Αγκάμες να παίρνει πολλές επιθέσεις και τον Χέιτανεν να τον ανταγωνίζεται, με τον Φινλανδό να... κόβει με μονό μπλοκ τον Κολομβιανό, με τον παίκτη του Παναθηναϊκού να ανταποδίδει με άσο και αργότερα τον ακραίο του ΠΑΟΚ να σημειώνει τον 6ο άσο του.

Το παιχνίδι κρεμόταν από μία λεπτή κλωστή. Το σκορ ήταν 13-13, όταν ο Χέιτανεν πήρε πάνω του την επίθεση, αλλά πέρασε την μπάλα πάνω από το μπλοκ των “πρασίνων”, η μπάλα κατέληξε άουτ και ο Παναθηναϊκός είχε το πρώτο του ματς-πόιντ.

Όμως, το σερβίς του Αγκάμες κατέληξε άουτ και.... 14-14. Στη συνέχεια, ο Χιέτανεν έκανε το σερβίς, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Δεύτερο ματς-πόιντ για την ομάδα του Στέλιου Καζάζη, αλλά ο Λινς στη συνέχεια πήρε την επίθεση και ισοφάρισε ξανά.

Οι ομάδες πήγαιναν πάλι πόντο-πόντο, ώσπου ο εκπληκτικός Ογιανσίβου με 2 άσους καθάρισε το ματς για τους Θεσσαλονικείς με 18-16.

Δηλώσεις

Στέλιος Καζάζης (τεχνικός Παναθηναϊκού): "Η αντίδραση ήρθε μετά τα 2,5 σετ. Είχαμε μία ευκαιρία να κερδίσουμε το παιχνίδι. Συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ. Δούλεψαν πολύ καλά στο δικό τους σερβίς, εκεί που εμείς είχαμε πρόβλημα. Τώρα προηγείται η ΑΕΚ και μετά ο Ολυμπιακός. Θέλουμε να συνεχίσουμε την προσπάθεια και μέσα από αυτό να συνεχίσουμε".

Όλι-Πέκα Ογιανσίβου (παίκτης ΠΑΟΚ): "Μπορεί το τέλος του αγώνα να ήταν κρίσιμη στιγμή, αλλά αυτή είναι η δουλειά μου, είμαι καλός σέρβερ. Θέλουμε πρώτα να δούμε τι θα κάνουμε στο Κύπελλο. Είμαστε στην αρχή, αυτό που θέλω είναι η ομάδα μου να συνεχίσει έτσι".

Τα σετ: 22-25, 21-25, 25-21, 25-19, 16-18

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 11 (9/18 επ., 74% υπ. - 42% άριστες), Ζαγκούμνι 7 (4 μπλοκ, 1 άσο, 2/2 επ.), Αγκάμεζ 27 (21/42 επ., 4 άσοι), Λάππας 4 (4/9 επ., 60% υπ. - 20 % άριστες), Σμαραγδής 9 (9/14 επ.), Πανταλέων 12 (9/13 επ., 3 μπλοκ) / Παπαδημητρίου -λ 67% υπ. - 60% άριστες, Μηνούδης 3 (2/4 επ., 66% υπ. - 38% άριστες), Ψάρρας 1, Χατζηαντωνίου.

ΠΑΟΚ (Μέλκας): Παντακίδης 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Χιετάνεν 19 (10/17 επ., 5 άσοι, 4 μπλοκ, 71% υπ. - 46% άριστες), Μποζίδης, Μπρούνερ 15 (14/23 επ., 1 μπλοκ), Ογιανσίβου 27 (22/43 επ., 1 μπλοκ, 4 άσοι), Λινς 11 (10/18 επ., 75% υπ. - 58% άριστες) / Δημητρακόπουλος -λ 77% υπ. - 51% άριστες, Πλίκας 1, Ωρολογάς, Χατζηηλιάδης 1, Ντίνας 1.

* Πριν την έναρξη του αγώνα, βραβεύτηκαν οι Αχιλλέας Παπαδημητρίου και Νίκος Σμαραγδής του Παναθηναϊκού, οι οποίοι ήταν μέλη της καλύτερης 7άδας του προηγούμενου πρωταθλήματος.

* Από τον Παναθηναϊκό βραβεύτηκαν ο Πάβελ Ζαγκούμνι για το χρυσό μετάλλιο που κατέκτησε με την Πολωνία στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και ο Γκιγιόμ Σαμικά για το ασημένιο μετάλλιο που κατέκτησε με το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της πατρίδας του στην ίδια διοργάνωση.

* Ο αγώνας ξεκίνησε με 15 λεπτά καθυστέρηση, καθώς ο γιατρός του αγώνα δεν είχε προσέλθει στο γήπεδο, με αποτέλεσμα να επέμβει η διοργανώτρια αρχή και να δώσει την άδεια στο διαιτητή της αναμέτρησης, κ.Πανούτσο να... σφυρίξει την έναρξη της αναμέτρησης.

Το LIVE του αγώνα (Επιμέλεια: Στέλιος Χαρτζουλάκης)

Έναρξη αγώνα
Ο αγώνας θα καθυστερήσει λόγω της μη παρουσίας του γιατρού του αγώνα στο γήπεδο. Σε περίπτωση μη έλευσής του μέχρι τις 19:30, ο Παναθηναϊκός θα μηδενιστεί, σύμφωνα με τους κανονισμούς της λίγκας.
Έναρξη σετ
Ο γιατρός του αγώνα έφτασε στο γήπεδο και το 1ο σετ ξεκινάει με τον Χριστοφιδέλη στο σέρβις. Ζαγκούμνι, Αγκάμες, Λάππας, Χριστοφιδέλης, Πανταλέων, Σμαραγδής και Παπαδημητρίου για τον Παναθηναϊκό. Μποζίδης, Ογιανσίβου, Μπρούνερ, Χέτανεν, Λίνς, Παντακίδης και Δημητρακόπουλος για τον ΠΑΟΚ
1' Πόντος ΠΑΟΚ
0-1. Διπλό μπλοκ πάνω στον Λάππα
1' Πόντος Παναθηναϊκός
1-1. Άστοχο σέρβις από τον Ογιανσίβου
2-5. Άστοχο καρφί από τον Αγκάμες
1' Πόντος Παναθηναϊκός Σμαραγδής
3-5
1' Πόντος Παναθηναϊκός Αγκάμες
4-5
1' Πόντος ΠΑΟΚ Χέτανεν
4-6
1' Πόντος Παναθηναϊκός Χριστοφιδέλης
5-6
5-7. Διπλό μπλοκ πάνω στον Χριστοφιδέλη
5-8. Καρφί άουτ από τον Αγκάμες
1' Τάιμ-άουτ
Πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ
1' Άσος ΠΑΟΚ Χέτανεν
5-9
6-9. Σέρβις του Χέτανεν στο φιλέ
1' Πόντος ΠΑΟΚ Παντακίδης
6-10
7-10
8-10. Διπλό μπλοκ πάνω στον Μπρούνερ
9-10. Άστοχο καρφί του Ογιανσίβου
1' Πόντος ΠΑΟΚ Ογιανσίβου
9-11
9-12. Καρφί του Αγκάμες στο φιλέ
10-12
1' Πόντος ΠΑΟΚ Μπρούνερ
14-16. Πλασέ του Ογιανσίβου στην αντένα
1' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ
14-17. Μπλοκ του Παντακίδη
1' Αλλαγή παίκτη Παναθηναϊκός
Ο Μηνούδης στη θέση του Λάππα
15-17
16-17
16-18
17-18
1' Παράβαση Παναθηναϊκός Αγκάμες
17-19
18-19. Καρφί του Λινς στο φιλέ
1' Πόντος ΠΑΟΚ Λινς
18-20
1' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Χατζηηλιάδης στη θέση του Λινς
19-20. Άστοχο σέρβις του Ογιανσίβου
19-21. Σέρβις του Πανταλέοντα στο φιλέ
20-21. Σέρβις άουτ από τον Λινς
20-22. Σέρβις του Αγκάμες στο φιλέ
1' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός
Ο Πλίκας στη θέση του Μποζίδη
21-22
21-23
22-24
Ο Ψάρρας στη θέση του Σμαραγδή
22-25
1' Λήξη σετ
Ο ΠΑΟΚ παίρνει το πρώτο σετ με 25-22
2' Έναρξη σετ
Έναρξη του 2ου σετ
2' Πόντος Παναθηναϊκός Αγκάμες
1-0
2' Πόντος ΠΑΟΚ Ογιανσίβου
1-1
2' Πόντος Παναθηναϊκός Χριστοφιδέλης
2-1
2' Πόντος ΠΑΟΚ Λινς
2-2
2' Πόντος Παναθηναϊκός Πανταλέων
3-2
2' Πόντος ΠΑΟΚ Μπρούνερ
3-3
4-3
4-4
2' Πόντος Παναθηναϊκός
5-4. Σέρβις άουτ από τον Μποζίδη
2' Πόντος ΠΑΟΚ
5-5. Σέρβις του Αγκάμες στο φιλέ
2' Πόντος Παναθηναϊκός Λάππας
6-5
6-6
7-6
7-7. Σέρβις άουτ από τον Σμαραγδή
8-7. Άστοχο σέρβις από τον Ογιανσίβου
2' Τάιμ-άουτ
8-8
9-8
9-9
10-10
2' Πόντος ΠΑΟΚ Παντακίδης
10-11
11-11
11-12. Σέρβις άουτ από τον Αγκάμες
11-13
2' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός
2' Άσος ΠΑΟΚ Χέτανεν
11-14
13-14. Μπλοκ του Χριστοφιδέλη στον Ογιανσίβου
13-15
14-15
2' Πόντος ΠΑΟΚ Χέτανεν
18-19. Σέρβις του Μποζίδη στο φιλέ
2' Πόντος Παναθηναϊκός Σμαραγδή
19-19
2' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ
21-25. Σέρβις άουτ από τον Σμαραγδή
2' Λήξη σετ
Ο ΠΑΟΚ παίρνει και το δεύτερο σετ και προηγείται πλέον με 2-0
3' Έναρξη σετ
Έναρξη του 3ου σετ
3' Πόντος ΠΑΟΚ Μπρούνερ
0-1
3' Πόντος Παναθηναϊκός
1-1. Καρφί άουτ από τον Λινς
3' Πόντος ΠΑΟΚ
1-2. Μπλοκ του Μπρούνερ στον Αγκάμες
3' Πόντος Παναθηναϊκός Αγκάμες
2-2
3' Πόντος ΠΑΟΚ Χέτανεν
2-3
3' Πόντος Παναθηναϊκός Λάππας
3-3
3' Πόντος ΠΑΟΚ Παντακίδης
3-4
3-5. Καρφί άουτ από τον Λάππα
4-5. Διπλή μπαλιά από τον Λινς
4-6. Σέρβις στο φιλέ από τον Αγκάμες
3' Άσος ΠΑΟΚ Χέτανεν
4-7
3' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός
4-8
3' Τάιμ-άουτ
3' Πόντος Παναθηναϊκός Χριστοφιδέλης
5-8
6-8. Καρφί άουτ από τον Λινς
6-9
3' Πόντος Παναθηναϊκός Σμαραγδής
7-9
7-10. Σέρβις άουτ από τον Σμαραγδή
3' Πόντος Παναθηναϊκός Ζαγκούμνι
8-10
8-11
9-11
10-12
10-13. Σέρβις του Πανταλέοντα στο φιλέ
11-13. Σέρβις άουτ από τον Μποζίδη
3' Πόντος ΠΑΟΚ Ογιανσίβου
11-14
3' Πόντος Παναθηναϊκός Μηνούδης
12-14
12-15
13-15
14-15. Μπλοκ του Πανταλέοντα στον Ογιανσίβου
3' Παράβαση ΠΑΟΚ Ογιανσίβου
15-15
15-16. Σέρβις του Σμαραγδή στο φιλέ
16-16. Καρφί άουτ από τον Ογιανσίβου
3' Πόντος ΠΑΟΚ Λινς
16-17
17-17
18-17. Μπλοκ του Πανταλέοντα στον Χέτανεν
3' Κίτρινη κάρτα ΠΑΟΚ Δημητρακόπουλος
19-17
19-18
3' Πόντος Παναθηναϊκός Πανταλέων
20-18
21-18
21-19
22-19. Σέρβις του Μποζίδη στο φιλέ
3' Πόντος ΠΑΟΚ Ντίνας
22-20
23-20
3' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ
23-21
24-21. Χαμένο σέρβις από τον Ντίνα
3' Άσος Παναθηναϊκός Ψάρρας
25-21
3' Λήξη σετ
Ο Παναθηναϊκός κατακτά το τρίτο σετ και μειώνει σε 2-1
4' Έναρξη σετ
Έναρξη του 4ου σετ
4' Πόντος Παναθηναϊκός Χριστοφιδέλης
1-0
4' Πόντος Παναθηναϊκός
2-0. Μπλοκ του Πανταλέοντα στον Παντακίδη
3-1. Σέρβις του Λινς στο φιλέ
4' Πόντος ΠΑΟΚ
3-2. Πλασέ του Μηνούδη στο φιλέ
4' Πόντος Παναθηναϊκός Αγκάμες
4-2
4-3. Σέρβις του Πανταλέοντα στο φιλέ
4' Άσος Παναθηναϊκός Αγκάμες
6-3
4' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
6-4. Σέρβις του Αγκάμες στο φιλέ
7-4. Σέρβις άουτ από τον Χέτανεν
8-4
4' Τάιμ-άουτ
9-5. Σέρβις άουτ από τον Ντίνα
10-5. Καρφί του Χέτανεν στο φιλέ
4' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ
4' Πόντος ΠΑΟΚ Μπρούνερ
11-6. Σέρβις του Ογιανσίβου στο φιλέ
4' Πόντος ΠΑΟΚ Χέτανεν
11-7
12-7. Σέρβις άουτ από τον Χατζηηλιάδη
12-8
4' Πόντος Παναθηναϊκός Μηνούδης
13-8
4' Πόντος Παναθηναϊκός Σμαραγδής
14-9
4' Πόντος ΠΑΟΚ Ογιανσίβου
14-10
15-10
4' Πόντος ΠΑΟΚ Χατζηηλιάδης
15-11
16-11
4' Πόντος Παναθηναϊκός Ζαγκούμνι
17-11
17-12
4' Άσος ΠΑΟΚ Ογιανσίβου
17-13
4' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός
17-14
17-15
18-15. Σέρβις άουτ από τον Ογιανσίβου
18-16
4' Πόντος Παναθηναϊκός Πανταλέων
25-19. Μπλοκ του Ζαγκούμνι στον Ογιανσίβου
4' Λήξη σετ
Ο Παναθηναϊκός παίρνει με 25-19 το 4ο σετ και ισοφαρίζει σε 2-2
5' Έναρξη σετ
Έναρξη του 5ου σετ
5' Πόντος ΠΑΟΚ Ογιανσίβου
0-1
5' Πόντος Παναθηναϊκός Αγκάμες
1-1
5' Πόντος ΠΑΟΚ Λινς
1-2
5' Πόντος Παναθηναϊκός Χριστοφιδέλης
2-2
5' Πόντος Παναθηναϊκός
3-2. Μπλοκ του Πανταλέοντα στον Χέτανεν
5' Πόντος ΠΑΟΚ
3-3. Μπλοκ του Χέτανεν στο Αγκάμες
5' Πόντος Παναθηναϊκός Πανταλέων
4-3
4-4
5-4
5' Άσος Παναθηναϊκός Αγκάμες
6-4
5' Τάιμ-άουτ ΠΑΟΚ
7-4
7-5. Σέρβις του Αγκάμες στο φιλέ
5' Άσος ΠΑΟΚ Χέτανεν
7-6
8-6. Σέρβις άουτ από τον Χέτανεν
8-7
9-7. Μπλοκ του Σμαραγδή στον Λινς
5' Πόντος ΠΑΟΚ Μπρούνερ
9-8
9-9
10-9. Σέρβις του Ογιανσίβου στο φιλέ
10-10
11-10
11-11
5' Αλλαγή παίκτη ΠΑΟΚ
Ο Πλίκας στη θέση του Μπρούνερ
12-11
12-12
12-13
5' Τάιμ-άουτ Παναθηναϊκός
5' Πόντος Παναθηναϊκός Σμαραγδής
16-16
5' Άσος ΠΑΟΚ Ογιανσίβου
16-17
16-18
5' Λήξη αγώνα
Με δύο άσους του Ογιανσίβου, ο ΠΑΟΚ παίρνει με 18-16 το τάι μπρέικ και κερδίζει τον αγώνα με 3-2 σετ