ΒΟΛΕΪ

Άνετη νίκη για Ολυμπιακό, στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ

VOLLEYLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΠΑΜΒΟΧΑΙΚΟΣ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΤΑΚΗΣ ΣΑΓΙΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Ολυμπιακός έκαμψε πιο δύσκολα από όσο δείχνει το 3-0 σετ την αντίσταση του Παμβοχαϊκού για την 12η αγωνιστική της Volley League. Νίκη στο τάι μπρέικ για ΠΑΟΚ επί της Κηφισιάς.

Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστή τον Οϊβάνεν στην επίθεση, τον Πετρέα σε μπλοκ και σερβίς και τον Ντρίζγκα στην πάσα πέρασε και το εμπόδιο του Παμβοχαϊκού. Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν με 3-0 σετ και μετά από 12 αγώνες στο πρωτάθλημα Volley League έχουν μοναδική απώλεια ένα σετ. Το τελικό σκορ αδικεί την προσπάθεια που έκανε ο Παμβοχαϊκός και στα τρία σετ αλλά δε μπόρεσε να πάρει το σετ που θα τον κρατούσε στον αγώνα.

Με δύο πόντους από τον Ντρίζκα (επίθεση και μπλοκ) ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 6-4 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι που ο Γκαντστόουν με μπλοκ ισοφάρισε 13-13. Μάλιστα με επίθεση του Μουνίζ ο Παμβοχαϊκός έφτασε πρώτος στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ 16-15. Ο Ολυμπιακός προσπέρασε πάλι 20-19 με τον Αλεξίεφ, αλλά ο δραστήριος Παλέντζας πήρε τρεις συνεχόμενους πόντους από επίθεση και έφερε τον Παμβοχαϊκό μπροστά 23-22. Ο Μπέμε με επίθεση και στη συνέχεια με μπλοκ έκανε το 24-23 και με λάθος επίθεση του Παλέντζα τελείωσε το σετ 25-23 για τον Ολυμπιακό.

Ο Ολυμπιακός μπήκε καλύτερα στο 2ο σετ όπου προηγήθηκε 4-1 με μπλοκ του Μπέμε. Ο Παμβοχαϊκός μείωσε σε 8-7 αλλά η επίθεση του Οϊβάνεν και το σερβίς του Πετρέα έφεραν συνολικό σερί 4-0 και η διαφορά ανέβηκε στο +5 (12-7). Ο Ολυμπιακός δεν «έδεσε» το προβάδισμα και ο Παμβοχαϊκός δεν το έβαλε κάτω. Σταδιακά η ομάδα του Βραχατίου μείωσε τη διαφορά. Με τρεις σερί πόντους από τον Γκλαντσόουν ισοφάρισε 22-22 και με άσσο του ιδίου προηγήθηκε 24-23. Ο Δαλακούρας έχασε κόντρα επίθεση να τελειώσει το σετ αλλά ο Πετρέας τον σταμάτησε και ο Αλεξίεφ στη (24-24) και το σετ κρίθηκε υπέρ του Ολυμπιακού με την επίθεση του Αλεξίεφ και τον άσσο του Οϊβάνεν για το 26-24 και το 2-0 σετ.

Τα πράγματα ήταν πιο ξεκάθαρα στο 3ο σετ όταν ο Πετρέας με το σερβίς του έδωσε προβάδισμα 3-0. Το +3 διατηρήθηκε μέχρι το 8-5 και μετά από ωραίες άμυνες των «ερυθρόλευκων» ο Οϊβάνεν με τον Μπέμε τελείωσαν κόντρα επιθέσεις ανοίγοντας το σκορ στο 15-6. Στη συνέχεια μπήκαν στον αγώνα και οι Στιβαχτής, Ζουπάνι, ο ρυθμός του Ολυμπιακού κρατήθηκε σταθερός και το 17-7 έγινε με μπλοκ του Ζουπάνι. Μέχρι το τέλος ο Παμβοχαϊκός απλά έκλεισε λίγο την ψαλίδα του σκορ και το ματς τελείωσε με δύο λάθη των φιλοξενουμένων.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 26-24, 25-19) σε 82’

* Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 3 άσσους, 40 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Παμβοχαϊκού προήλθαν από 3 άσσους, 39 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Ρουμελιωτάκης 7 (7/15 επ, 64% υπ -43% άριστες), Οϊβάνεν 12 (9/21 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Πετρέας 9 (5/9 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μπέμε 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Ντρίζγκα 5 (3/3 επ, 2 μπλοκ), Αλεξίεφ 10 (8/13 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 38% υπ -15% άριστες) / Στεφάνου (λ, 67% υπ -61% άριστες), Δαρίδης (λ), Χριστοφιδέλης, Ζουπάνης 2 (1/4 επ,1 ασσος), Στιβαχτής, Ραουβέρντινκ 1 (1/1 επ)

ΠΑΜΒΟΧΑΪΚΟΣ ( Δεληκώστας): Ούγκο Ρότσα 5 (5/10 επ), Μοράλες 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Γκλαντστόουν 11 (7/11 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μουνίθ 7 (7/13 επ, 44% υπ -25% άριστες), Παλέντζας 12 (10/26 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Δαλακούρας 10 (10/18 επ, 29% υπ -24% άριστες) / Γκαράς (λ, 67% υπ -42% άριστες), Κωτσάκης, Βουλκίδης, Σαρικεΐσογλου.

ΣΤΟ ΤΑΪ ΜΠΡΕΪΚ Ο ΠΑΟΚ ΤΗΝ ΚΗΦΙΣΙΑ

O ΠΑΟΚ προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ αλλά χρειάστηκε το τάι μπρέικ για να νικήσει στο Ζηρίνειο τη μαχητική Κηφισιά με 3-2 σετ. Η ομάδα του Ντανιέλε Ρίτσι έχασε έναν ακόμα πολύτιμο βαθμό αλλά η ζημιά είναι μεγαλύτερη με την απώλεια δύο βασικών παικτών του λόγω τραυματισμού. Του Αλεξάντερ Σαφράνοβιτς που ένιωσε ενοχλήσεις στη μέση του και έγινε αλλαγή με τον Σωτηρίου στο 13-8 του 2ου σετ αλλά και ο διαγώνιος Χάρης Σακόγλου που έπαθε διάστρεμα στο 3ο σετ και έγινε αλλαγή στο 12-21.

Ο Ιταλός τεχνικός του δικεφάλου έκανε αλχημίες για να τελειώσει τον αγώνα χωρίς να φανούν οι αδυναμίες και τελικά ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ. Είναι χαρακτηριστικό πως ο Σωτηρίου στο 2ο σετ αγωνίστηκε ακραίος και στο 4ο και 5ο σετ διαγώνιος. Η Κηφισιά πήρε έναν πολύτιμο βαθμό στην προσπάθεια που κάνει για να κρατηθεί μέσα στην 8αδα και κατά συνέπεια να μείνει απ΄ευθείας στην κατηγορία.

VOLLEY LEAGUE / ΚΗΦΙΣΙΑ - ΠΑΟΚ / / (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Στο πρώτο σετ του αγώνα ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα πιέζοντας την υποδοχή της Κηφισιάς. Με δύο συνεχόμενους άσους του Γκιόν πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (8-4). Η Κηφισιά αντέδρασε και με άσσο από τον Δημήτρη Σουλτανόπουλο ισοφάρισε 10-10. Οι πρωταθλητές με μπλοκ του Τακουρίδη πάνω στον Χεπμπορν και πλασέ του Κουμεντάκη πήραν «αέρα» τριών πόντων 10-13, αναγκάζοντας τον Κώστα Αρσενιάδη να καλέσει τάιμ άουτ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με επίθεση του Κουμεντάκη βρέθηκε μπροστά στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ με 16-14. Οι γηπεδούχου με άσσο το Τέιλορ Χαντ έφεραν στα ίσα το σετ 16-16. Στη συνέχεια του σετ και μετά από φάση διαρκείας ο Σαφράνοβιτς με επίθεση διαμόρφωσε το 20-17. Μετά από συνεχόμενους πόντους ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-18.

Με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ ξεκίνησε το δεύτερο σετ. Με επίθεση του Σουλτανόπουλου και τρεις άσους του Ντε Σόουζα ο Κηφισιά πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων 9-5. Με κερδισμένο μπλοκ άουτ του Χαντ και επίθεση από τον Χεπμπορν η Κηφισιά προηγήθηκε με 14-8. Η διαφορά πήγε στο +7 (15-8) με κόντρα επίθεση του Χαντ. Η Κηφισιά επιβάλλοντας πλήρως το παιχνίδι της έφτασε την διαφορά στο +9 (18-9) μετά από επίθεση του Χεπμπορν. Οι πρωταθλητές ανέβασαν την απόδοση τους και με τέσσερις συνεχόμενους πόντους μείωσε 18-13. Η αντεπίθεση των πρωταθλητών συνεχίστηκε και με μπλοκ του Τακουρίδη πάνω στον Ντε Σόουζα διαμόρφωσαν το 19-16 μεταφέροντας την πίεση στους γηπεδούχους. Ο Τέιλορ Χαντ με τρεις διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 22-16 δίνοντας σαφές πλεονέκτημα στην Κηφισιά. Η Αθηναϊκή ομάδα κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-21.

Στο τρίτο σετ ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων και το ισχυρό μπλοκ πήρε από νωρίς προβάδισμα 5-0. Με «όπλο» το μπλοκ ο ΠΑΟΚ αύξησε την διαφορά στο +7 (16-9) και το σετ κύλησε ιδανικά για τους πρωταθλητές που με 25-17 έκαναν το 2-1.

Το τέταρτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ μετά από άουτ επίθεση του Χαντ προηγήθηκε 8-6. Μετά από λάθος θέσεις στην υποδοχή του ΠΑΟΚ η Κηφισιά μείωσε 8-9. Η Κηφισιά έφερε το σετ στα ίσα 11-11 μετά από άσο του Νικήτα Εφραιμίδη, ενώ στην επόμενη φάση μπλοκ του Χεπμπορν έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους 12-11. Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που βρέθηκε μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ με 15-16 μετά από άουτ επίθεση του Χαντ. Η Κηφισιά με επίθεση του Ιγκόρ Ντε Σόουζα πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ 18-17. Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα δύο πόντων 21-19 μετά από άουτ επίθεση του Σωτηρίου, όμως στη συνέχεια ο του σετ ο Κουμεντάκης με άσο ισοφάρισε 21-21. Ο Τέιλορ Χαντ μετά από επίθεση διαρκείας έδωσε σετ μπολ στην Κηφισιά 24-23, το οποίο έσβησαν οι φιλοξενούμενοι. Ο Καναδός διαγώνιος της Κηφισιάς έδωσε νέο σετ μπολ στην ομάδα του, η οποία το κατέκτησε με 26-24 μετά από άουτ επίθεση του Κουμεντάκη.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν καλύτερα στο τάιμ μπρέικ. Πιέζοντας την υποδοχή των γηπεδούχων προηγήθηκαν με 0-4. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοσή τους και με επίθεση του Χεπμπορν μείωσαν 2-4. Ο δικέφαλος στα μισά του σετ βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 8-5. Με το +3 ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 10-7. Οι γηπεδούχοι μετά από φάση διαρκείας μείωσαν στον πόντο 10-9, ενώ στην εξέλιξη του σετ ο Πελεκούδας διαμόρφωσε το 12-10. Η Κηφισιά ισοφάρισε 12-12 μετά από άουτ επίθεση του Γκιόν, αλλά ο Ντε Σόουζα έχασε το σερβίς και ο ΠΑΟΚ έφτασε σε ματς μπολ. Το ματς τελείωσε 15-13 με μπλοκ του Τακουρίδη.

Τα σετ: 2-3 (18-25, 25-21, 17-25, 26-24, 13-15) σε 129'

* Οι πόντοι της Κηφισιάς προήλθαν από 11 άσσους, 66 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 8 άσσους, 54 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης, Χαντ 35 (32/57 επ, 3 άσσοι), Ντε Σόουζα 19 (14/31 επ, 5 άσσοι, 44% υπ -18% άριστες), Σουλτανόπουλος 5 (3/8 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σονάρι 11 (8/14 επ, 3 μπλοκ), Εφραιμίδης 11 (9/19 επ, 2 άσσοι, 75% υπ -38% άριστες) / Κάπελλας (λ, 71% υπ – 31% άριστες), Χριστοδουλάκης (λ), Μανίκας, Παπαδόπουλος, Γαβριήλ

ΠΑΟΚ (Ρίτσι): Κουμεντάκης 15 (12/26 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ -14% άριστες), Τακουρίδης 12 (6/10 επ, 6 μπλοκ), Πελεκούδας 10 (5/8 επ, 5 μπλοκ), Βάλκιερς 2 (1/2 επ, 1 άσσος), Σαφράνοβιτς 3 (3/8 επ, 43% υπ -14% άριστες), Γκιόν 25 (23/39 επ, 2 άσσοι, 33% υπ -17% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 38% υπ – 27% άριστες), Κωνσταντινίδης (λ), Παντακίδης, Τερζής,Σακόγλου 5 (2/8 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σωτηρίου 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ).

ΔΕΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΟ ΤΡΙΠΟΝΤΟ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΟ

Το δεύτερο συνεχόμενο τρίποντο και μάλιστα σε ισάριθμους εκτός έδρας αγώνες πήρε ο Εθνικός Πειραιώς έχοντας μεγάλο πρωταγωνιστές τον Μάθιου Σέιφερτ αλλά και τον εορτάζοντα Γιάννη Μαντέκα . Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε στην Πάτρα την Παναχαϊκή με 3-0 σετ και ανέβηκε στους 19 βαθμούς μετά την 12η αγωνιστική. Αντίθετα η Παναχαϊκή είναι η μοναδική ομάδα που συνεχίζει χωρίς νίκη και παρέμεινε καθηλωμένη στους 2 βαθμούς.

Ο Εθνικός όπως και στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος κατάφερε να επικρατήσει χάρις το μπλοκ, ενώ στο 3ο σετ επιβεβαίωσε την κυριαρχία του μέσω του σερβίς που απέφερε 5 άσσους. Εκτός από τους Σέιφερτ, Μαντέκα εξαιρετική εμφάνιση έκανε ο Αμπανόζ στην πάσα και ο Σπυριούνης στην υποδοχή δικαιώνοντας την επιλογή του προπονητή του.

Η Παναχαϊκή στηρίχθηκε επιθετικά στον Νίκο Ρουμελιώτη αλλά για άλλη μία φορά ο έμπειρος διαγώνιος ήταν απελπιστικά μόνος στην επίθεση. Καθοριστικό πάντως ήταν το 1ο σετ. Η Παναχαϊκή προηγήθηκε 6-1 αλλά το σετ το πήρε η ομάδα του Πειραιά μετά από μεγάλη μάχη και έβαλε τις βάσεις για το τρίποντο και τη δεύτερη νίκη με 3-0 στο εφετινό πρωτάθλημα.

Με το σερβίς του Λιβαθηνού η Παναχαϊκή αιφνιδίασε τον Εθνικό με προβάδισμα 6-1. Οι φιλοξενούμενοι ισορρόπησαν την υποδοχή τους και σταδιακά μείωσαν την διαφορά μέχρι που ισοφάρισαν 13-13. Στο 15-15 ο Νάιτ με επίθεση και στη συνέχεια με άσσο έδωσε προβάδισμα 17-15 στον Εθνικό. Ακολούθησαν καλές άμυνες και δύο καθοριστικές κόντρα επιθέσεις από Νάιτ και Μαντέκα που έκαναν το 20-16. Με δύο επιθέσεις του Κωστόπουλου και δύο του Ντόντη η Παναχαϊκή μείωσε τη διαφορά στο 23-22, αλλά ο Εθνικός αξιοποίησε το προβάδισμα. Ο Νάιτ έκανε το 24-22 αλλά σε δεύτερη ευκαιρία να τελειώσει το σετ έκανε λάθος (23-24). Ο Κωστόπουλος όμως έχασε το σερβίς και ο Εθνικός έκανε το 25-23 και το 1-0 σετ.

Στο 2ο σετ μετά το 4-4 ο Εθνικός με τον εκρηκτικό Νάιτ έκανε σερί 3-0 και ξέφυγε 7-4. Είναι εντυπωσιακό πως μέρι το τέλος του σετ που κρίθηκε με 25-22 δεν υπήρχε άλλη μεταβολή καθώς η Παναχαϊκή δεν είχε πιεστικό σερβίς, ενώ οι μπλοκέρ της δε μπόρεσαν να διαβάσουν τον Αμπανόζ και έτσι η διαφορά διατηρήθηκε και έγινε το 2-0 σετ για τους πειραιώτες.

Στο 3ο σετ ήταν η σειρά του Εθνικού να ξεκινήσει με προβάδισμα 6-1 από τα σερβίς του Σέιφερτ. Ακολούθησε νέο κρεσέντο από τα 9μ., αυτή τη φορά από τον Σπυριούνη και η διαφορά άνοιξε στο +8 (11-3). Από την Παναχαϊκή προσπαθούσαν μόνο ο Οράμας με τον Ρουμελιώτη και το 17-7 έγινε με νέο σερί 3-0 από Σπυριούνη, Μαντέκα, Σέιφερτ κι εκεί ουσιαστικά τελείωσε και ο αγώνας.

Τα σετ: 0-3 (23-25, 22-25, 18-25) σε 74'

* Οι πόντοι της Παναχαϊκής προήλθαν: 2 άσσοι, 46 επιθέσεις, 2 μπλοκ, 13 λάθη αντιπάλων και του Εθνικού Πειραιώς προήλθαν: 6 άσσοι, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ, 24 λάθη αντιπάλων.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Σαρλή, Σταματόπουλος): Ντόντης 7π. (6/10 επ., 1 άσσος, 70% υπ., 20% αρ.), Λιβαθηνός 1 (1 άσσος), Νιέβες 9 (8/14, 1 μπλοκ), Ν.Ρουμελιώτης 19 (19/43 επ.), Κωστόπουλος 5 (5/9), Οράμας 9 (8/13, 1 μπλοκ) / Μ.Ρουμελιώτης (λ. - 69% υπ., 38%αρ.), Σακκάς (λ), Σαλαβασίδης (55% υπ., 45% αρ.).

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Ψάρρας): Μαντέκας 12 (10/18επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 64% υπ., 29% αρ.), Νάιτ 11 (9/14, 1 μπλοκ, 1 άσσος), Σέιφερτ 13 (7/14, 4 μπλοκ, 2 άσσοι), Μπάσης 6 (3/4, 3 μπλοκ), Σπυριούνης 11 (8/13, 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 48% υπ., 20% αρ.), Αμπανόζ 1 (1/1) / Βολουδάκης (λ. - 89% υπ., 56% αρ.), Δημητούλης, Χατζηνικολάου, Αδαμόπουλος, Ράμος Πέρεζ.