ΒΟΛΕΪ

Ανατροπή παραμονής ο Ηρακλής Χαλκίδας, 3-2 την Κύζικο

VOLLEYLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
VOLLEYLEAGUE / ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ EUROKINISSI SPORTS

Ο Ηρακλής Χαλκίδας αν και βρέθηκε να χάνει με 0-2 έκανε την ανατροπή και πήρε μια σημαντική νίκη στη μάχη της παραμονής με 3-2 σετ κόντρα στην Κύζικο.

Ο Ηρακλής Χαλκίδας με τεράστια ανατροπή από 0-2 σετ νίκησε με 3-2 σετ την Κύζικο Νέας Περάμου και σημείωσε και δεύτερη νίκη στο τάι μπρέικ σε ισάριθμους αγώνες στα πλέι άουτ. Η Κύζικος έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει τη νίκη καθώς είχε και δύο ματς μπολ τα οποία δεν κατάφερε να αξιοποιήσει ωστόσο πήρε έναν πολύτιμο βαθμό εκτός έδρας.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του Ηρακλή Χαλκίδας ήταν ο Κυριάκος Σπυριούνης με 59% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και 56% υποδοχή.

Η Κύζικος όμως ήταν αυτή που μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα και αιφνιδίασε τον Ηρακλή. Με καλό σερβίς, 55% αποτελεσματικότητα στην επίθεση και πρωταγωνιστές τους Ματσιέλ, Σαρικεΐσογλου η ομάδα του Νίκου Νεόφυτου είχε τον απόλυτο έλεγχο στο 1ο σετ. Η κόντρα ξεκίνησε από το 2ο σετ όπου είχαμε πολλές εναλλαγές στο σκορ. Η Κύζικος προηγήθηκε 9-6, αλλά ο Ηρακλής με όπλο το μπλοκ και το νεαρό Σπυριούνη να ανεβάζει στροφές πέρασε στην αντεπίθεση. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 16-14, αλλά και πάλι η Κύζικος με καλή άμυνα και αποτελεσματικές κόντρα επιθέσεις προσπέρασε 21-20 και πήρε το σετ 25-23 κάνοντας το 0-2 σετ.

Καθοριστικό ήταν το 3ο σετ όπου και πάλι η Κύζικος ήταν από την αρχή μπροστά με 1-2 πόντους, ο Ηρακλής προσπέρασε με +2 (16-14) στο 2ο τεχνικό τάιμ άουτ αλλά και η Κύζικος ήταν αυτή που έφτασε σε ματς μπολ με τον Ματσιέλ. Ακολούθησε μία από τις φάσεις του αγώνα όπου έγινε μπλοκ από την Κύζικο, βγήκε ντουμπλάζ από τον Ηρακλή και στη συνέχεια της οι γηπεδούχοι έκαναν μπλοκ γι το 24-24. Ακολούθησαν έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο και τους παίκτες της Κυζίκου που ζητούσαν μεταφορά της μπάλας στην άμυνα, αλλά ο αγώνας συνεχίστηκε. Η Κύζικος είχε και δεύτερο σετ 26-25 και έχασε κόντρα επίθεση ο Σαρικεΐσογλου να τελειώσει τον αγώνα. Τελικά μετά από συγκλονιστικές μονομαχίες ο Ηρακλής προσπέρασε 28-27 και εκεί έγινε η δεύτερη φάση του αγώνα. Ο Σαρικεΐσογλου κάρφωσε για την Κύζικο αλλά το μπλοκ που έγινε δόθηκε «μέσα». Οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν ότι ήταν άουτ, οι διαιτητές έδωσαν «μέσα» και το σετ έγινε 29-27. Το 4ο σετ ξεκίνησε με κόκκινες κάρτες στους δύο πάγκους.

Στο 4ο σετ ο Ηρακλής με καλύτερη ψυχολογία οικοδόμησε μεγάλο προβάδισμα και έστειλε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Στο 5ο σετ ο Ηρακλής ξεκίνησε με το εντυπωσιακό 6-0 και διατήρησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 3-2 σετ που πανηγυρίστηκε έξαλλα.

Ηρακλής Χαλκίδας - Κύζικος 3-2

Τα σετ 19-25, 23-25, 29-27, 25-15, 15-12 σε 129΄

* Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 10 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 14 (12/30, 2 άσσοι), Σπυριούνης 23 (19/32 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ – 35% επιθέσεις), Κανέλλος 12 (9/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντίνας 14 (9/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 6 (4/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ – 36% άριστες), Ρενάν 6 (4/5 επ επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 33% υπ – 17% άριστες), Κλότσκο 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 1 (άσσος), Τόρες 8 (6/15 επ, 2 μπλοκ).

ΚΥΖΙΚΟΣ ΝΕΑΣ ΠΕΡΑΜΟΥ (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (6/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 9 (5/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκουλάκ 9 (6/23 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ – 23% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 26 (24/44 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (14/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -29% άριστες)/ Πολυχρονιάδης (λ, 62% υπ 23% άριστες), Αχιλλεόπουλος 60% υπ – 50% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Θεοδωρόπουλος, Λυκουρέσης 1 (1/2 επ).