ΒΟΛΕΪ

Ανατροπή για τη Βραζιλία, σαρωτική η Σερβία

Spectators attend a Volleyball Men's World Championship match between Italy and Japan, in Rome, Sunday, Sept. 9, 2018. (AP Photo/Andrew Medichini) AP

Με μεγάλη ανατροπή η Βραζιλία ενώ έχανε με 2-0 από τη Ρωσία επιβλήθηκε τελικά με 3-2, ενώ η Σερβία ταπείνωσε με 3-0 τους οικοδεσπότες Ιταλούς στα πρώτα ματς για το Final 6 του Παγκοσμίου πρωταθλήματος βόλεϊ.

Η Σερβία έριξε στο καναβάτσο την οικοδέσποινα Ιταλία με 3-0 σετ στην κατάμεστη «Pala Altipur» από 11.700 Ιταλούς, ενώ νωρίτερα η Βραζιλία ανέτρεψε το 0-2 της Ρωσίας, στην πρεμιέρα του final-6 του παγκοσμίου πρωταθλήματος στο Τορίνο.

Η Βραζιλία αν και βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ από την Ρωσία, με χρυσές αλλαγές τους Γουίλιαμ και Ισαάκ επικράτησε στο τάι μπρέικ μετά από δυόμιση ώρες συγκλονιστικού παιχνιδιού. Η «σελεσάο» με τους δύο βαθμούς της νίκης παίρνει προβάδισμα για την κατάληψη μίας εκ των δύο θέσεων που οδηγούν στα ημιτελικά του Μουντιάλ, ενώ οι Ρώσοι χρειάζονται νίκη επί των ΗΠΑ την Πέμπτη 27/9 για να έχουν ελπίδες.

Ο κακός για δύο σετ Γουάλας ήταν ο πρώτος σκόρερ για την Βραζιλία με 22 πόντους, ωστόσο πρωταγωνιστές του αγώνα ήταν ο Γουίλιαμ που αντικατέστησε τον αρχηγό Μπρούνο και ο Ισαάκ που πήρε τη θέση του Μαουρίτσιο. Η Ρωσία που ήταν καλύτερη από το σερβίς (7-6) και το μπλοκ (14-6) δεν βρήκε απαντήσεις στις αλλαγές του Νταλ Ζότο και βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο όσον αφορά την υπόθεση πρόκριση.

Ι' όμιλος

Τετάρτη 26 Σεπτεμβρίου

Βραζιλία - Ρωσία 3-2 (20-25, 21-25, 25-22, 25-23, 15-12)

3. ΗΠΑ 0 νίκες - 0 ήττες, 0 βαθμοί, 0-0 σετ, 0-0 πόντοι

Σπουδαία εμφάνιση από την Σερβία που «διέλυσε» με 3-0 σετ την οικοδέσποινα του 19ου Μουντιάλ βόλεϊ Ιταλία. Οι Σέρβοι με ηγέτη τον Ατανασίγιεβιτς, εκπληκτικό σερβίς (10-1 οι άσσοι) και απίστευτες άμυνες πήραν τους τρεις βαθμούς και βρίσκονται μία ανάσα από τα ημιτελικά της διοργάνωσης. Οι παίκτες του Γκρίμπιτς ήταν εντυπωσιακοί κόντρα στην ανήμπορη να αντιδράσει Ιταλία, η οποία δεν άντεξε το βάρος του φαβορί και γνώρισε την δεύτερη της ήττα στη διοργάνωση.