Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Σώθηκε ο Αίαντας, έπεσε η Θέτιδα

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΟΣΦΠ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ (ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Ο Αίαντας έκανε το καθήκον του απέναντι στο Μαρκόπουλο και εξασφάλισε την παραμονή στην Α1 βόλεϊ γυναικών, "ρίχνοντας" τη Θέτιδα παρά τη νίκη της επί του ΑΟ Θήρας.

Ο Αίας Ευόσμου ήξερε πως με καθαρή νίκη επί του ΑΟΜ εξασφάλιζε την παραμονή και επικρατώντας με 3-0 θα είναι και την επόμενη χρονιά στην Α1!

Το Μαρκόπουλο μπορεί να ήταν αδιάφορο βαθμολογικά, αλλά ειδικά στο πρώτο έγινε μεγάλη μάχη με τον Αίαντα να μετατρέπει το 5-7 σε 12-7, όμως οι φιλοξενούμενες μάζεψαν τη διαφορά και ισοφάρισαν 17-17 με τις δύο ομάδες να είναι μαζί στο σκορ μέχρι το 21-21.

Εκεί ο Αίας έτρεξε ένα σερί 4-0 κατακτώντας το 1-0 και κυρίως έδιωξε το άγχος με αποτέλεσμα στη συνέχεια να επικρατήσει πιο εύκολα.

Αίας Ευόσμου - ΑΟ Μαρκοπούλου Revoil 3-0

Τα σετ: 25-21, 25-18, 25-19

Θέτιδα Βούλας - ΑΟ Θήρας 3-0

Ανάμεικτα συναισθήματα στο κλειστό της Βούλας, αμέσως μετά την "καθαρή" επικράτηση της Θέτιδας επί του Α.Ο Θήρας στο φινάλε της κανονικής περιόδου, αφού το αποτέλεσμα μπορεί να ήταν θετικό αλλά δεν αρκούσε για την παραμονή της στη μεγάλη κατηγορία με τον Αίαντα Ευόσμου να παραμένει οριστικά στα μεγάλα σαλόνια.

Οι γηπεδούχες μπήκαν αποφασισμένες και εκμεταλλευόμενες τις απουσίες και τις αλλαγές του Α.Ο Θήρας κατάφεραν μετά το 1-0 σετ να κατακτήσουν με ευκολία και τα δυο επόμενα σετ για το 3-0 σετ. Οι φίλοι της Θέτιδας χειροκρότησαν την προσπάθεια της ομάδας που δεν κατάφερε για... λίγο να παραμείνει στην Α1 γυναικών.

Η Θέτιδα με τους τρεις βαθμούς έφτασε τους 21βαθμούς (10η θέση-υποβιβάστηκε) ενώ ο ΑΟ Θήρας -που είχε εξασφαλίσει τη συμμετοχή του στην τετράδα- ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με 33βαθμούς και ετοιμάζεται πλέον για τα πλέι οφ κόντρα στον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Τα σετ: 25-17, 25-15, 25-13

Θέτις (Τουρσούγκας): Κιουτσούκη, Βαρουδάκη, Μελετιάδη, Ξηνταρά (λ), Εσντέλ, Φρέντς, Αργυροπούλου

Α.Ο Θήρας (Οικονόμου): Τσομπανίδου, Γεωργιάδη, Τσοχατζή, Παναγιωτίδου, Αρτακιανού (λ), Ζντόβτς, Τέρζιτς, Μουντάκη, Βεργίδου, Τσβέτκοβα

Νίκη για τον Άρη

Ο Άρης επικράτησε με 3-2 της Ελπίδας καταλαμβάνοντας την 5η θέση στην τελική κατάταξη, με την ομάδα των Αμπελοκήπων, ένα χρόνο μετά την άνοδο της, να επιστρέφει στην Α2.

Η Ελπίδα προηγήθηκε δύο φορές στο σκορ, με τον Άρη να ισοφαρίζει και να ανατρέπει το εις βάρος του 7-9 στο τάι μπρέικ επικρατώντας με 15-11, με τις δύο ομάδες να παίζουν χωρίς άγχος προσφέροντας αρκετά καλό θέαμα.

ΑΣ Άρης - ΑΣ Ελπίς 3-2

Τα σετ: 14-25, 25-14, 24-26, 25-15, 15-11

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνστανινίδου, Καετάνο, Κις, Πήττα, Κελεσίδου –λ / Γουγούση, Καραφουλλίδου, Σταματίου

Ελπιδα (Χρυσομαλλίδης): Καλαντάτζε, Μ. Μπολέτου, Γουίλσον, Καλανταρίδου, Μπολέτου Κ., Νώτη, Σουπιώνη –λ / Καραμούτσα, Γκοβεδάρου, Δροσοπούλου, Καλαϊτζάκη, Μυλωνά, Ευγενίδου, Γεροβασιλείου.

"Αυλαία" με νίκη για Ηλιούπολη

Με χαμόγελα, χειροκρότημα και μια όμορφη αναμέτρηση που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, ολοκληρώθηκαν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις για την Ηλιούπολη και τους Μακεδόνες Αξιού στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης.

Η ομώνυμη τοπική ομάδα επικράτησε 3-2 των μαχητικών Μακεδόνων Αξιού με τις εντυπώσεις να μοιράζονται και την ικανοποίηση φανερή και για τις δυο ομάδες. Οι Μακεδόνες με 33βαθμούς και μια εξαιρετική πορεία κατετάγησαν στην 6η θέση ενώ ο Γ.Σ.Η με το "δίποντο" έφτασε επίσης τους 33 βαθμούς και την 7η θέση –την καλύτερη θέση στην ιστορία της ομάδας- έπειτα από ένα σπουδαίο β΄γύρο!

Στο πρώτο σετ, οι φιλοξενούμενες ξεκίνησαν καλύτερα, προγήθηκαν με 6-2 και 18-6, φτάνοντας πρώτες στο 20-25. Παρόλο που η Ηλιούπολη ανέβασε στροφές στο β’ σετ, οι Μακεδόνες παίζοντας πιο συγκεντρωμένα και έχοντς λύσεις στην επίθεση έκαναν το 0-2 με 23-25.

Η εικόνα άλλαξε στο τρίτο σετ, οι γηπεδούχες πήραν προβάδισμα (16-10), το οποίο διατήρησαν για να μειώσουν σε 1-2 σετ (25-18). Με την ίδια ταχύτητα, η Ηλιούπολη πίεσε από το σερβίς τους Μακεδόνες και έστειλε την αναμέτρηση στο τάι μπρέικ (2-2) με το 25-19.

Το τάι μπρέικ ήταν εξίσου ανταγωνιστικό όπως η πορεία των δυο ομάδων μέχρι το... φινάλε! Η Καραφουλίδου ισοφάρισε σε 9-9 και οι Μακεδόνες πιέζοντας την υποδοχή των γηπεδούχων έφτασαν μια "ανάσα" από τη νίκη με 9-14! Όμως με τη Σαλούστρου στο σερβίς άρχισε η αντεπίθεση της Ηλιούπολης, που εκμεταλλεύτηκε τα πάρα πολλά λάθη των φιλοξενούμενων (15-14) για να πάρει τελικά τη νίκη με 18-16 έπειτα από δυο άουτ επιθέσεις των Μακεδόνων.

ΓΣ Ηλιούπολης-Μακεδόνες Αξιού 3-2

Τα σετ: 20-25, 23-25, 25-18, 25-19, 18-16

Γ.Σ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Γκρέκα / λ- Κοκίου, Ματσούκα, Μαθιουδάκη, Λάβδα

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Πολυνοπούλου, Στεφανίδου, Παπαδοπούλου, Δραγουμάνου, Σαγκάρντια, Καραφουλίδου, Μυρίδου –λ / Σπανού, Τσαγκαράκη, Μανδράου, Τσουκαλά