Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Προσωρινά δεύτερος ο Πανναξιακός

Στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής στην Α1 βόλεϊ γυναικών ο Πανναξιακός επιβλήθηκε εκτός έδρας με 3-0 σετ επί της Ελπίδας και ανέβηκε προσωρινά στη δεύτερη θέση.

Με αυτοπεποίθηση και ωριμότητα, ο Πανναξιακός πέρασε με σχετική ευκολία από τους Αμπελόκηπους (3-0) στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία της 19ης αγωνιστικής της Α1 Γυναικων και παρέμεινε στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας. Η Ελπίδα, προσπάθησε να διεκδικήσει την έκπληξη, αλλά ήταν φανερά επηρεασμένη από τις τελευταίες ήττες.

Η ομάδα της Νάξου προηγήθηκε στο ξεκίνημα με 6-1, χάρη στο καλό της σέρβις και την αποτελεσματικότητα της Φρέσκο. Με καλό μπλοκ η Ελπίδα ισοφάρισε 11-11 και παρακολουθούσε το σκορ μέχρι το 19-20, αλλά υπέκυψε στο τέλος.

Πιο συναρπαστικό ήταν το δεύτερο σετ, στο οποίο οι γηπεδούχες ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 10-6, 15-11 και 18-14. Στο σημείο εκείνο πήγε στο σέρβις η Τοτσίδου και έκανε σερί 6-0 (18-20), για να μεγαλώσει η διαφορά ακόμη περισσότερο με την Οικονομίδου (19-23) και να γίνει έτσι το 0-2.

Η Ελπίδα πάλεψε και το τρίτο σετ, αλλάζοντας πασαδόρο και διαγώνια (μπήκαν Καραμούτσα και Κ. Μπολέτου), ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 21-23, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει κάτι περισσότερο.

Ελπίδα Αμπελοκήπων - Πανναξιακός 0-3

Tα σετ: 19-25, 22-25, 21-25

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Γεροβασιλείου, Καλαϊτζάκη, Παπάζογλου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Γουίλσον, Σουπιώνη (λ) – Μ. Μπολέτου, Κ. Μπολέτου, Καραμούτσα, Γκόλτσιου.

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Ρούσης): Φρέσκο, Δρακουλίδου, Πότοκαρ, Τοτσίδου, Οικονομίδου, Ζακχαίου, Κακουράτου (λ) -