Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Νίκη με ανατροπή η Ηλιούπολη, 3-2 το Μαρκόπουλο

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΑΕΚ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / Eurokinissi Sports)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΑΕΚ - ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ (ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΑΡΟΥΚΑΣ / Eurokinissi Sports) EUROKINISSI SPORTS

Το Μαρκόπουλο προηγήθηκε με 2-0 σετ, ωστόσο η Ηλιούπολη έκανε μία σπουδαία ανατροπή, πήρε τη νίκη με 3-2 και έκανε σημαντικό βήμα για την κατάληψη της 7ης θέσης στην Α1 βόλεϊ γυναικών.

Στο κλειστό της Ηλιούπολης σε μια όμορφη αναμέτρηση με ανατροπές που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, η ομώνυμη τοπική ομάδα επικράτησε με 3-2 της νεανικής ομάδας του Α.Ο Μαρκοπούλου στο παιχνίδι με το οποίο έπεσε η αυλαία της 20ης αγωνιστικής.

Με τις δυο ομάδες να έχουν ξεκαθαρίσει με την υπόθεση παραμονή και να παίζουν χωρίς άγχος, το Μαρκόπουλο -χωρίς την Κλέιν Πούλι- μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και προηγήθηκε με 0-2 σετ. Ωστόσο, όσο περνούσε η ώρα η Ηλιούπολη ανέβαζε στροφές και πιέζοντας τον ΑΟΜ κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση εκμεταλλευόμενη και τα λάθη των νεαρών αθλητριών της φιλοξενούμενης ομάδας.

Το τάι μπρέικ έμοιαζε ατελείωτο αφού αμφότερες οι ομάδες ήθελαν τη νίκη κυρίως γοήτρου! Η Σπανού έβαλε την Ηλιούπολη με +2 (13-11), η Διάλα μείωσε (13-12) ενώ η Μερκάντο ισοφάρισε σε 14-14. Η Γιοβάνι με μπλοκ άουτ έδωσε δεύτερη ευκαιρία στις γηπεδούχες αλλά και πάλι ο ΑΟΜ έφερε στα ίσα το σετ 15-15 ενώ με τη Σόουζα πήρε τη δικιά του πρώτη ευκαιρία για ματς μπολ. Η Δικαιούλια χρεώθηκε με διπλή μπαλιά για το 16-16 ενώ η ίδια ισοφάρισε σε17-17! Η Γκρέκα έκανε το 18-17 αλλά πάλι η Διάλλα ήταν εκεί για το 18-18. Το φινάλε έδωσε με δυο συνεχόμενους πόντους η Γιοβάνι (20-18) με τις δυο ομάδες να κερδίζουν το χειροκρότημα για το θέαμα που προσέφεραν.

Η προπονήτρια της Ηλιούπολης, Δήμητρα Λυκογιάννη είπε: "Σίγουρα η διακοπή μας επηρέασε. Ξεκινήσαμε χαλαρά και χωρίς συγκέντρωση. Στην πορεία βρήκαμε τον εαυτό μαςκαι μπορέσαμε να πιέσουμε τον στο σερβίς και να ξαναμπούμε στο παιχνίδι. Έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι και συνεχίσουμε".

Από την πλευρά του, ο κόουτς του Μαρκόπουλου, Γιάννης Νικολάκης δήλωσε: "Ήταν κυρίως ένα παιχνίδι γοήτρου που κρίθηκε στη θέληση των κοριτσιών της Ηλιούπολης στο φινάλε. Είνα πολύ σημαντικές πλέον για εμάς -όσο πλησιάζουμε στο φινάλε- οι εμπειρίες που αποκτούν οι νεαρές αθλήτριες της ομάδας".

Ηλιούπολη - Μαρκόπουλο 3-2

Τα σετ: 20-25, 17-25, 25-23, 25-17,20-18

Γ.Σ Ηλιούπολης (Λυκογιάννη): Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Γιοβάνι, Σαλούστρου, Μαλούσαρη, Γκρέκα, Κοκιού –λ / Λάβδα, Γεωργίου, Τσαβαλιά, Ματσούκα

Α.Ο Μαρκoπούλου (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Φακοπουλίδου, Διάλλα, Νικολογιάννη, Ιακωβίδου –λ / Καρακάση, Τουλγαρίδου