Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Λιάγκη και Τοτσίδου οδηγούν την Ηλιούπολη

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΚΡΥΔΗΜΑΣ / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με πρωταγωνίστριες και πάλι τη Νάσια Λιάγκη και τη Σία Τοτσίδου η Ηλιούπολη επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Ηρακλή Κηφισιάς και ανέβηκε στην πέμπτη θέση της Volleyleague γυναικών.

Σε ένα κλειστό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες η Ηλιούπολη επιβλήθηκε με 3-0 σετ επί του Ηρακλή Κηφισιάς και "σκαρφάλωσε" στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague γυναικών.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με την Ηλιούπολη να φτάνει πρώτη σε σετ μπολ στο 24-23.

Η Μπεϊμένγκα με πλασέ το "έσβησε", έτσι το σετ συνεχίστηκε. Οι γηπεδούχες μετά από τρία χαμένα σετ μπολ έκαναν το 27-26 με ωραία επίθεση της Λιάγκη, στη συνέχεια η Μελετιάδη έκανε το σερβίς Παπαδοπούλου και Κωνσταντίνου μπερδεύτηκαν με την Γεωργία Αργυρίου να κάνει εύκολα το 28-26 δίνοντας το πρώτο σετ στην ομάδα της Πηνελόπης Μπλάμη.

Στα επόμενα δύο σετ από τα μισά τους και μετά η Ηλιούπολη κατάφερνε να αποκτήσει ένα προβάδισμα το οποίο και συντηρούσε μέχρι το τέλος φτάνοντας έτσι στη νίκη με 3-0. Πρώτη σκόρερ για την Ηλιούπολη ήταν η Λιάγκη με 18 και την ακολούθησε η Τοτσίδου με 15.

Από τη ομάδα του Σπύρου Χουντουμάδη πρώτη σκόρερ ήταν η Μανωλίνα Κωνσταντίνου με 13 πόντους, η Ρόγκα κράτησε στην υποδοχή, αλλά με την Μπεϊμέγκα να έχει 32% στην επίθεση δεν μπορούσε να ζητήσει κάτι παραπάνω από το παιχνίδι.

Ηλιούπολη - Ηρακλής Κηφισιάς 3-0

Τα σετ: 28 -26, 25-21, 25-22

ΓΣ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ (Μπλάμη): Μελετιάδη 1 (μπλοκ), Τοτσίδου 15 (13/27 επ., 2 μπλοκ, 64% υπ.), Λιάγκη 18 (16/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Τσαβαλιά, Λάβδα 10 (5/8 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Αργυρίου 9 (4/10 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Σκυθιώτη (λ, 36% υπ.), Κανέλλου (λ, 62% υπ.), Μπόκη 1 (άσσος), Πανταζή, Σαρακατσάνη 2 (1/11 επ., 1 μπλοκ, 40% υπ.).

ΓΣΚ ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουντουμάδης): Κωνσταντίνου 13 (11/36 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 43% υπ.), Παπαδοπούλου 3 (1/9 επ., 2 άσσοι, 17% υπ.), Περγαντή 2 (1/4 επ., 1 άσσος), Γεωργαντά 5 (3/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Ντεϊνέγκα (9/28 επ.), Μερκουριάδη 8 (3/4 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ) / Κόττα (λ, 67% υπ.), Ρόγκα (λ, 64% υπ.), Κοντούδη, Αδάμ 4 (1/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουδουνά 2 (2/4 επ., 40% υπ.).