Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ξανά 3-0 τον Άρη και μια νίκη από το τρεμπλ ο Ολυμπιακός

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΑΡΗΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ / MOTION TEAM)
Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΑΡΗΣ - ΟΣΦΠ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: ΦΑΝΗ ΤΡΥΨΑΝΗ / MOTION TEAM) MOTIONTEAM

Με συνοπτικές διαδικασίες ο Ολυμπιακός καθάρισε και το δεύτερο τελικό των playoffs με αντίπαλο τον Άρη, επικρατώντας ξανά με 3-0 σετ στο κλειστό της Μίκρας και απέχει μια νίκη απότην κατάκτηση του 6ου σερί πρωταθλήματος.

Ο Ολυμπιακός πήρε εύκολα και το δεύτερο τελικό των playoffs με αντίπαλο τον Άρη, επικρατώντας ξανά με 3-0 σετ στο κλειστό της Μίκρας αυτή την φορά και απέχει μια νίκη από την κατάκτηση του 6ου σερί πρωταθλήματος της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς διπλασίασαν τις νίκες τους και με μια ακόμα τη Δευτέρα, 30 Απριλίου (19:00) στο Ρέντη, θα έχουν την ευκαιρία να πραγματοποιήσουν το ιστορικό τρεμπλ στην πιο επιτυχημένη χρονιά του τμήματος.

Στο αμιγές αγωνιστικό κομμάτι, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά και βρέθηκε να χάνει με 6-2. Αυτή η εικόνα διατηρήθηκε στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ με τις γηπεδούχες να οδηγούν στο σκορ (13-7, 14-8) και να πηγαίνουν με +4 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ. Στη συνέχεια με ένα 4-0 σερί ο Ολυμπιακός ισοφάρισε για πρώτη φορά μετατρέποντας το 16-11 σε 16-16. Ακολούθησε το επιμέρους 3-0 του Άρη για το 19-16 ο οποίος στη διαμόρφωσε το 20-17. Ωστόσο, με ένα εντυπωσιακό 8-0 σερί έκανε δικό του το σετ με 25-20.

Η έναρξη του δεύτερου σετ, ήταν πιο ισορροπημένη με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν και να εναλλάσσονται στην πρωτοπορία του σκορ. Οι "ερυθρόλευκες" πήγαν μπροστά με 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και ο Άρης ήταν αυτός που πήγε μπροστά με 16-15 στο δεύτερο τεχνικό. Ωστόσο, η εικόνα άλλαξε, αφού και πάλι ο Ολυμπιακός με νέο 7-0 μετέτρεψε το 16-15 σε 16-22, για να το κάνει και αυτό δικό του με 25-17.

Στο τρίτο σετ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-0, ο Άρης το μετέτρεψε σε 5-3 και πήγε μπροστά με +2 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ. Όμως με 4-0 σερί το 8-6, μετατράπηκε σε 8-11 υπέρ του Θρύλου ο οποίος διατήρησε σταθερά τον έλεγχο και το προβάδισμα το οποίο αύξαναν σταδιακά και πήγαν με +6 μπροστά στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (10-16). Στην εξέλιξη του σετ η κατάσταση δεν διαφοροποιήθηκε, ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στο 25-17 και έφυγε νικητής από την Θεσσαλονίκη.

Τα σετ: 20-25 (23’), 17-25 (21’), 17-25 (22’)

ΑΡΗΣ: Γκλιγκόροβιτς 2 (1/4 επ., 1 μπλοκ), Πίτα 2 (1/5 επ., 1 μπλοκ), Αλεξάκου 13 (11/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46%υπ.-23%αρ.), Σιμόν 12 (8/14 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Καραφουλίδου 7 (1/5 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ), Χουντίμα 6 (4/19 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41%υπ.-28%αρ.), Χίντζιου –λ (24%υπ.-8%αρ.)/Καθάριου, Γουγούση Κ. Γουγούση Α.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γιώτα 10 (2/9 επ., 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Νιεμέρ 12 (6/15 επ., 4 άσσοι, 2 μπλοκ, 56%υπ.-50%.), Πολ 13 (7/15 επ., 3 άσσοι, 3 μπλοκ, 40%υπ.-40%αρ.), Λαμπρούση 6 (5/8 επ., 1 άσσος), Χριστοδούλου 7 (3/4 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Χίπε 13 (11/25 επ., 2 άσσοι), Κονόμη-λ (30%υπ.-25%αρ.).

Photo Credits: Eurokinissi