Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Εύκολα το πρώτο βήμα ο Ολυμπιακός, επικράτησε 3-1 του Πανναξιακού

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (1ος ΤΕΛΙΚΟΣ ΒΟΛΕΪ ΓΥΝΑΙΚΩΝ) (ICONPRESS/ΧΡΗΣΤΟΣ ΝΤΟΥΝΤΟΥΜΗΣ) ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ ICON

Σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε ως βασικό του χαρακτηριστικό την άμυνα ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Πανναξιακού και έκανε το 1-0 στη σειρά των τελικών της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Ο Ολυμπιακός έκανε το πρώτο βήμα στην τελική φάση του πρωταθλήματος επικρατώντας με 3-1 σετ του Πανναξιακού στο κλειστό του Ρέντη. Επόμενο ραντεβού των δυο ομάδων στη Νάξο στις 26/4 (19.00) με τον πρωταθλητή να αναδεικνύεται στις τρεις νίκες.

Οι "ερυθρόλευκες" που αγωνίστηκαν χωρίς την τραυματία Αρέτα Κονόμη και με βασικές στο αρχικό σχήμα τις Κοκκινάκη και Εμμανουηλίδου, αν και βρέθηκαν πίσω με 0-1 στα σετ, ανέβασαν στροφές από το δεύτερο σετ και μετά και έφτασαν σχετικά άνετα στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ.

Ο Πανναξιακός μπήκε πιο δυνατά στο πρώτο σετ και κατάφερε από χωρίς να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (10-12, 16-18). Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 20-20 αλλά έχασε το σερβίς (20-21) ενώ η Λαμπρούση σε πρώτο χρόνο έκανε το 21-21. Ο Πανναξιακός με τη Ζακχαίου πήρε κεφάλι με 21-22, στην επόμενη φάση Ζακχαίου-Δρακουλίδου μπλόκαραν τη Μαλασάι για το 21-23 ενώ και πάλι η Κύπρια μπλοκέρ έκανε το 21-24. Το φινάλε στο πρώτο σετ έγραψε η Τοτσίδου με μπλοκ στη Χίπε για το 21-25 (0-1).

Στο δεύτερο σετ, η εικόνα του ματς άλλαξε ο Ολυμπιακός μείωσε τα λάθη του και πίεσε τον ΠΑΟΝ από το σερβίς με αποτέλεσμα να «χτίσει» διαφορά ασφαλείας (20-10). Οι φιλοξενούμενες προσπάθησαν να γεμίσουν το σετ και η Χριστοδούλου με άσο έφερε την ισοφάριση για τις «ερυθρόλευκες» με 25-15 (1-1).

Κυρίαρχος και στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός, παρότι ο Πανναξιακός προσπάθησε στις αρχές του σετ να βρίσκεται κοντά στο σκορ (9-8). Οι γηπεδούχες με τη Χίπε να βρίσκει ρυθμό για τα καλά, πήραν μεγάλη διαφορά (20-11) με το σετ να ολοκληρώνεται 25-13 (επίθεση Λαμπρούση) και τον Ολυμπιακό να προηγείται με 2-1 σετ.

Ίδια εικόνα και στο τέταρτο σετ με τον Ολυμπιακό να διατηρεί την καλή απόδοση των δυο προηγούμενων σετ, δυσκολεύοντας τον Πανναξιακό στην ανάπτυξη. Οι «ερυθρόλευκες» χωρίς να αντιμετωπίζουν πρόβλημα ολοκλήρωσαν με +11 (25-14) και έγραψαν με 3-1 σετ το φινάλε.

Αρχικά, ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς είπε: "Δεν αλλάξαμε κάτι το ιδιαίτερο μετά το πρώτο σετ. Δεν παίξαμε τόσο άσχημα στο πρώτο σετ ειδικά στην υποδοχή και το σερβίς, αλλά κάναμε πολλά εύκολα λάθη. Από το ξεκίνημα του δεύτερου σετ περιορίσαμε σε μεγάλο βαθμό τα λάθη μας, βελτιωθήκαμε στην άμυνα και πήραμε τη νίκη".

Για τον επόμενο τελικό στη Νάξο και το γεγονός ότι ο Πανναξιακός είναι πιο δυνατός στην έδρα του: "Περιμένω ένα πιο δύσκολο παιχνίδι στη Νάξο αφού παίζουν καλύτερα στην έδρα τους. Πιστεύω όμως ότι και εμείς θα παίξουμε καλύτερα. Μετά από αρκετό καιρό τα κορίτσια θα έχουν αύριο μία ημέρα ρεπό και πιστεύω ότι θα ξεκουραστούν γιατί θα χρειαστεί να παίξουμε καλύτερα στη Νάξο. Περιμένω ένα δυνατό παιχνίδι στο δεύτερο τελικό".

Από την πλευρά του ο Γιώργος Ρούσης τόνισε: "Για να κερδίσεις μία ομάδα σαν τον Ολυμπιακό, θέλει διάρκεια και υπομονή. Δεν θα κάνει εύκολα το λάθος. Αν προσέξετε στο πρώτο σετ ο Ολυμπιακός έκανε τα λάθη μετά από φάσεις μεγάλης διάρκειας. Είναι δύσκολο μια ομάδα σαν και εμάς να συνεχίσει να παίζει στον ίδιο ρυθμό στη συνέχεια. Πρέπει το μυαλό σου να λειτουργεί συνέχεια. Θέλει συγκέντρωση. Το αποτέλεσμα είναι φυσιολογικό απλά θέλει περισσότερη υπομονή ειδικά στα σημεία που αντίπαλος βγάζει λάθη πρέπει να την αρπάζεις. Εμείς μετά το πρώτο σετ δώσαμε ένα εύκολο σετ στον Ολυμπιακό και το αποτέλεσμα είναι φυσιολογικό".