Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Δυσκολεύτηκε, αλλά πέρασε από τη Βούλα ο Παναθηναϊκός

ΒΟΛΛΕΥ(Γ) ΘΕΤΙΣ ΒΟΥΛΑΣ-ΠΑΟ
ΒΟΛΛΕΥ(Γ) ΘΕΤΙΣ ΒΟΥΛΑΣ-ΠΑΟ EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί της Θέτιδας στη Βούλα και ανέβηκε προσωρινά στην κορυφή της Α1 βόλεϊ γυναικών. Μεγάλες νίκες για Μακεδόνες και Ελπίδα.

Ο Παναθηναϊκός πέρασε από τη Βούλα επικρατώντας με 3-1 σετ της Θέτιδας και επέστρεψε στα νικηφόρα αποτελέσματα, ανοίγοντας θετικά το λογαριασμό στο δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος και ανεβαίνοντας προσωρινά στην κορυφή.

Στο πρώτο σετ, οι "πράσινες" δεν άφησαν κανένα περιθώριο στη Θέτιδα και πήραν προβάδισμα με +14 (6-20) για το 0-1 (12-25). Η εικόνα άλλαξε στο δεύτερο σετ, με τη Θέτιδα να ανεβάζει στροφές και να πιέζει τον Παναθηναϊκό στην υποδοχή έχοντας λύσεις και στην επίθεση με αποτέλεσμα την ισοφάριση σε 1-1 με 25-22.

Ωστόσο, στο τρίτο και πάλι οι φιλοξενούμενες πήραν προβάδισμα (3-8, 9-16) για το 1-2 σετ με 18-25 ενώ με τον ίδιο ρυθμό και χωρίς η Θέτιδα να βρίσκει τρόπο να αντιστρέψει την κατάσταση ο Παναθηναϊκός έφτασε στο τελικό 1-3 με 13-25, κατακτώντας ακόμα τρεις βαθμούς στην κούρσα του πρωταθλήματος.

Θέτιδα Βούλας - Παναθηναϊκός 1-3

Τα σετ: 12-25,25-22,18-25,13-25

Θέτις (Γεωργοπούλου): Κιουτσούκη, Βαρουδάκη, Χρηστινίδου, Τοντάϊ , Εσντέλ, Γιόβιτς, Ξηνταρά (λ), Μελετιάδη, Αργυροπούλου, Λεωνίδου

Παναθηναϊκός (Δ. Καζάζης): Ρίτσι, Χρυσομάλλη, Κωνσταντινίδου, Πολ, Μερτέκη, Καββαδία, Ρόγκα (λ),Καρπουζά, Λαγουδάκη

Μακεδόνες για εξάδα

Εντυπωσιακό φινάλε στο 2016 για τους Μακεδόνες Αξιού που επικράτησαν με 3-0 του Άρη στα Κύμινα και αποσπάστηκαν 7 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη. Αντιθέτως ο Άρης, που προέρχονταν από δυο νίκες, είναι πλέον στο -4 από την 4η θέση με τον ΑΟ Θήρας μάλιστα να έχει κι ένα παιχνίδι λιγότερο.

Ο αγώνας αρχικά είχε την εικόνα του ντέρμπι με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 10-10 με τους Μακεδόνες να ξεφεύγουν 16-12, 18-13 και να προηγούνται εύκολα με 1-0. Στα επόμενα δύο σετ η γηπεδούχος ομάδα ήταν εντυπωσιακή στην αρχή, καθώς τόσο στο 2ο όσο και στο 3ο προηγήθηκε με 8-2, με τον Άρη στο β’ σετ να προσπαθεί για την ανατροπή (το 24-19 έγινε 24-22), χωρίς όμως επιτυχία.

Μακεδόνες - Άρης 3-0

Τα σετ: 25-16, 25-22, 25-19

Μακεδόνες (Σκουλικάρης): Σαγκάρντια, Τοάζι, Καραφουλίδου, Δραγουμάνου, Πολυνοπούλου, Σπανού, Μυρίδου –λ / Στεφανίδου

Άρης (Σολκίδης): Πεσόα, Αλεξάκου, Κωνστανινίδου, Καετάνο, Κις, Κελεσίδου -λ / Χίτζιου-λ, Γουγούση.

Σπουδαία νίκη για την Ελπίδα

Την τρίτη της φετινή και μάλιστα με τον πιο δραματικό τρόπο (3-2), σημείωσε η Ελπίδα στο τοπικό ντέρμπι με τον Αίαντα Ευόσμου. Σε ένα παιχνίδι με τρομερές εναλλαγές συναισθημάτων, ο Αίας πήρε το πρώτο σετ με ανατροπή, η Ελπίδα πέρασε μπροστά με 2-1 και έφτασε στη νίκη αν και έχανε στο τάι μπρέικ με διαφορά τεσσάρων πόντων!

Η Ελπίδα ξεκίνησε με προβάδισμα 5-1 αλλά ο Αίας ισορρόπησε γρήγορα και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι. Οι γηπεδούχες είχαν την ευκαιρία να πάρουν το σετ, αφού προηγήθηκαν με 23-20 και 24-22 με καλά σερβίς από τις Καλαντάτζε και Κ. Μπολέτου, αλλά προδόθηκαν από το άγχος να τελειώσουν το σετ. Ετσι, δύο συνεχόμενοι πόντοι της Κλίβελαντ έφεραν την ισοφάριση για τον Αίαντα και ένας άσος της Αποστολίδου έκανε το 0-1.

Στο δεύτερο σετ η Ελπίδα προηγήθηκε ξανά με 5-1 και η διαφορά συνέχισε να αυξάνεται (10-4, 18-10, 20-14). Ο Αίας έκανε μία τελευταία προσπάθεια, αλλά η Ελπίδα έφτασε στο 1-1 με ενέργεια της Καλαντάτζε. Στο τρίτο σετ οι «πράσινες» ξέφυγαν με 8-3 και παρά την αντίδραση του Αίαντα (15-12), αύξησαν ξανά τη διαφορά (20-13) και προηγήθηκαν με 2-1.

Στο τέταρτο σετ ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων να ξεκινήσουν καλύτερα (3-7, 5-9, 6-14) και να οδηγήσουν τον αγώνα στα πέντε σετ. Το τάι μπρέικ άρχισε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν και τον Αίαντα να ξεφεύγει για πρώτη φορά με 6-9. Η Ελπίδα μείωσε σε 8-9, οι φιλοξενούμενες ξαναπέρασαν μπροστά με 8-12 και εκεί που έδειχναν ότι θα φύγουν με τη νίκη, ένα απίστευτο σερί (6-0) της Μαρίας Μπολέτου από τη γραμμή του σέρβις, σε συνδυασμό με δύο σπουδαίες άμυνες της Γουίλσον, χάρισαν τη νίκη στην Ελπίδα.

Ελπίδα Αμπελοκήπων - Αίαντας Ευόσμου 3-2

Tα σετ: 25-27, 25-21, 25-16, 14-25, 15-12

ΕΛΠΙΣ (Χρυσομαλλίδης): Παπάζογλου, Γουίλσον, Μ. Μπολέτου, Κ. Μπολέτου, Καλανταρίδου, Καλαντάτζε, Δάκου (λ) – Σουπιώνη (λ), Δροσοπούλου, Γεροβασιλείου, Καλαϊτζάκη, Νώτη, Καραμούτσα

ΑΙΑΣ (Ζωλασταθιάδης): Ανδρονικίδου, Τζούριτς, Κούση, Ξανθοπούλου, Κλίβελαντ, Κλέπκου, Σωτήρογλου (λ) – Αποστολίδου, Τζιαρλή, Βλάχου

Α1 ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ - ΑΕΚ. (Eurokinissi Sports-ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ) EUROKINISSI SPORTS

Έκανε το καθήκον του το Μαρκόπουλο

Στα Μεσόγεια, η ομάδα του Α.Ο Μαρκοπούλου είχε εύκολο έργο απέναντι στην ουραγό ΑΕΚ, επικρατώντας 3-0 σετ στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών. Στο πρώτο σετ, ο ΑΟΜ ξεκίνησε με σερί 8-0 και κατάφερε να διατηρήσει και να αυξήσει τη διαφορά δυσκολεύοντας την υποδοχή της ΑΕΚ για το 1-0 σετ με 25-10.

Ίδια εικόνα και το δεύτερο σετ με τη διαφορά να ανοίγει 18-9 για το 2-0 με 25-14. Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ προσπάθησε να κρατηθεί κοντά στο σκορ (8-4, 11-7) αλλά το Μαρκόπουλο έχοντας επιθετικές λύσεις και καλό σερβίς κατάφερε να κατακτήσει με 25-13 το σετ και το «τρίποντο»!

Μαρκόπουλο - ΑΕΚ 3-0

Τα σετ: 25-10, 25-14, 25-13

Μαρκόπουλο (Νικολάκης): Δικαιούλια, Σόουζα, Μερκάντο, Κλέιν, Λιάγκη, Διάλλα, Ιακωβίδου λ./Πατεράκη, Καρακάση, Νικολογιάννη

ΑΕΚ (Γιώργος Σαμαράς): Ζίγκα, Βενέτη, Κουτρουμπή, Αργυροπούλου, Καρατερζή, Φιλιπιόνκα, Μπελιά –λ/Βάθη, Γεωργαντά, Καλαφατάκη