Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Άλμα Πανναξιακού για τελικό, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Α1 ΒΟΛΛΕΥ ΓΥΝΑΙΚΩΝ / ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ- ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ. (Eurokinissi Sports - ΔΗΜΟΠΟΥΛΟΣ ΘΑΝΑΣΗΣ) EUROKINISSI SPORTS

Την εξαιρετική του πορεία συνέχεια ο Πανναξιακός ο οποίος επιβλήθηκε με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού στο Μετς και είναι μία νίκη μακριά από την πρόκριση στον τελικό της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Πανναξιακός και Παναθηναϊκός "τρελαίνουν" κόσμο με εντελώς διαφορετικό τρόπο. Η ομάδα της Νάξου πήρε μία σπουδαία νίκη με 3-1 σετ επί των πράσινων στο Μετς και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στον τελικό της Α1 βόλεϊ γυναικών.

Ο Πανναξιακός παίζοντας σε έναν ακόμα αγώνα εξαιρετικά και χτυπώντας όλες τις αδυναμίες του Παναθηναϊκού πήρε άνετα τη νίκη και πλέον το ερχόμενο Σάββατο (8/4) θα κυνηγήσει το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα που θα του δώσει το "εισιτήριο" για τον τελικό.

Στην αντίπερα όχθη, για μία ακόμα φορά ο Παναθηναϊκός ήταν τραγικός και δεν θύμιζε σε τίποτα την ομάδα του πρώτου γύρου. Οι τρεις ξένες (Ρίτσι, Φιλντ και Πολ) ήταν σε... άλλο γήπεδο και δεν βοήθησαν καθόλου την ομάδα τους.

Έτσι, μετά τον αποκλεισμό με κάτω τα χέρια από τον Ολυμπιακό στον τελικό του Κυπέλλου οι πράσινες κινδυνεύουν για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά να μείνουν εκτός τελικού.

Το ματς: Ο Πανναξιακός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση και ήλεγχξε το παιχνίδι με αποτέλεσμα να πάρει εύκολα το πρώτο σετ με 14-25 (0-1).

Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές ανακατεύοντας ανά διαστήματα την τράπουλα και κατάφερε να προηγηθεί με 14-9, διαφορά την οποία ο ΠΑΟΝ κάλυψε γρήγορα και πέρασε και μπροστά στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ (14-16). Μετά το 17-17 οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τις «πράσινες» να βρίσκουν πατήματα σε μπλοκ και επίθεση και την Καββαδία να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ (25-19).

Στο τρίτο σετ, οι «πράσινες» με καλή ψυχολογία παρα τα σκαμπανεβάσματα είχαν μικρό προβάδισμα μέχρι τα μέσα του σετ, εκεί ο Πανναξιακός με την Πότοκαρ (15-16) βρήκε ρυθμό και έφτασε στο +4 (16-20) με μπλοκ της Δρακουλίδου στη Ρίτσι. Η Φρέσκο έκανε το 19-24 και η ίδια πήρε το μπλοκ άουτ (22-25) για το 1-2.

Ο ΠΑΟΝ μπήκε αποφασιστικά στο τέταρτο σετ προηγήθηκε με 6-8 και έφτασε πρώτος στο β΄τεχνικό τάιμ άουτ με 12-16 εκμεταλλευόμενος λάθη του Παναθηναϊκού. Δυο άσοι της Πότοκαρ και επίθεση της Ζακχαίου διαμόρφωσαν το τελικό (17-25).

Παναθηναϊκός - Πανναξιακός 1-3

Τα σετ: 14-25, 25-19, 22-25, 17-25

Παναθηναϊκός (Καζάζης): Χρυσομάλλη 1 (1 άσο), Πολ 14 (12/34 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 44% υπ. – 41% άριστες), Μερτέκη 10 (10/39 επ.), Καρπουζά 1 (1/3 επ.), Ρίτσι 5 (4/25 επ., 1 άσο, 53% υπ. – 53% άριστες), Φιλντ 8 (4/12 επ., 1 άσο, 3 μπλοκ), Ρόγκα –λ (56% υπ. – 56% άριστες) / Καββαδία 5 (3/12 επ., 2 μπλοκ).

Πανναξιακός (Ρούσης): Φρέσκο 15 (13/37 επ., 2 άσοι), Πότοκαρ 21 (14/30 επ., 5 άσοι, 2 μπλοκ, 25% υπ. – 21% άριστες), Δρακουλίδου 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 7 (5/13 επ., 2 μπλοκ), Τοτσίδου 5 (3/28 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Ζακχαίου 10 (5/12 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Κακουράτου –λ (69% υπ. – 62% άριστες).

Photo credits: Eurokinissi