ΤΕΝΙΣ

Τένις: Ο 16χρονος Αστρεινίδης εντυπωσιάζει στο Orange Bowl

Ο Φίλιππος Αστρεινίδης πραγματοποιεί εντυπωσιακή πορεία στο Orange Bowl όπου έχει φτάσει στα προημιτελικά του σπουδαίου τουρνουά.

Ένα από τα μεγαλύτερα ταλέντα του ελληνικού τένις δίνει το στίγμα του για την επόμενη ημέρα. Ο Φίλιππος Αστρεινίδης πραγματοποιεί εντυπωσιακή πορεία στο Orange Bowl όπου έχει φτάσει στα προημιτελικά του σπουδαίου τουρνουά.

Η πορεία του 16χρονου ξεκίνησε από τα προκριματικά όπου πέρασε τέσσερις αντιπάλους για να βρεθεί στο κυρίως ταμπλό.

Στον πρώτο γύρο επικράτησε με 5-7, 6-2, 6-4 επί του Αμερικανού, Κάνγκ, ενώ στο δεύτερο γύρο δεν έχασε σετ κόντρα στον επίσης Αμερικανό, Ντελγκάδο, 6-3, 7-6 (5). Η πρόκριση στα προημιτελικά σφραγίστηκε απέναντι στον Άνταμ Ντουάν.

Ο Αστρεινίδης επικράτησε με 6-4, 6-4 και πήρε την πρόκριση για τους "8" του τουρνουά όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή ανάμεσα στον Γκονζάλο Μπουένιο (Περού) και τον Τζακ Άνθροπ (ΗΠΑ). Υπενθυμίζουμε ότι στο συγκεκριμένο τουρνουά όπου αγωνίζονται οι κορυφαία νέοι αθλητές ανάλογα με την ηλικιακή τους κατηγορία, ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε φτάσει δύο φορές μέχρι τον τελικό.