ΤΕΝΙΣ

Συνεχίζουν ακάθεκτοι Τζόκοβιτς και Φέντερερ

Με 2-0 σετ επικράτησαν οι Νόβακ Τζόκοβιτς και Ρότζερ Φέντερερ επί των Νισικόρι και Μπέρντιχ αντίστοιχα και ετοιμάζονται να κλείσουν θέση για τον μεγάλο ημιτελικό. (VIDEOS)

Μία ακόμα μεγάλη παράσταση του τένις για το 2015 ξεκίνησε στο Λονδίνο. Εκεί όπου άρχισε το ATP WORLD TOUR FINALS με τους οκτώ καλύτερους τενίστες του κόσμου, σύμφωνα με τη βαθμολογία της χρονιάς, να τίθενται αντιμέτωποι. Στους πρώτους δύο αγώνες οι Φέντερερ και Τζόκοβιτς επιβλήθηκαν των Μπέρντιχ και Νισικόρι αντίστοιχα και όπως όλα δείχνουν θα τεθούν αντιμέτωποι στον ημιτελικό.

* Συνεχίζει να είναι απολαυστικός ο Νόλε

Χωρίς ανάσα

Μπορεί ο Κέι Νισικόρι να είναι ο νεαρότερος από τους οκτώ, ωστόσο ο Νόβακ Τζόκοβιτς δεν τον άφησε να πάρει ανάσα και πήρε τη 15η διαδοχική νίκη του στην O2 Arena. Ο Σέρβος χρειάστηκε μόλις 65 λεπτά για να πάρει τη νίκη με 6-1, 6-1 επί του Ιάπωνα.

Ο Νισικόρι ήθελε αλλά δεν μπορούσε να βρει απαντήσεις στα βαθιά χτυπήματα του αντιπάλου του, ο οποίος με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στην τελική νίκη. Ο Τζόκοβιτς ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλό του.

Έτσι, ο Σέρβος έφτασε τις 79 νίκες στη σεζόν και έσπασε το ατομικό του ρεκόρ του 2015 το οποίο ήταν 78.

Τα στατιστικά του αγώνα

Δείτε τα καλύτερα στιγμιότυπα

Posted by Tennis Library on Sunday, 15 November 2015

Έκανε το πρώτο βήμα ο "μαέστρος"

Μόνο για ένα σετ δυσκολεύτηκε ο Ρότζερ Φέντερερ απέναντι στον Τόμας Μπέρντιχ. Ο Ελβετός τελικά πήρε τη νίκη με 6-4, 6-2 και χρειάζεται ακόμα μία κόντρα στον Νισικόρι για να βρεθεί στα ημιτελικά.

Για να φτάσει όμως εκεί χρειάστηκε να ανεβάσει στροφές τουλάχιστον για ένα σετ κόντρα στον Μπέρντιχ. Για την ακρίβεια ο 30χρονος Τσέχος έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε και εάν δεν είχε το καταστροφικό 9ο game όπου ο Φέντερερ με love έκανε το break και το 5-4 θα μπορούσε να είχε διεκδικήσει κάτι καλύτερο στο παιχνίδι.

Στο δεύτερο σετ ο Φέντερερ ήταν εξαιρετικός και προηγήθηκε με 4-0 και ουσιαστικά τελείωσε εκεί τον αγώνα. Σε 21 αναμετρήσεις με τον Μπέρντιχ, ο "μαέστρος, έχει πλέον 15 νίκες (15-6), ενώ αξίζει να σημειωθεί πως έχει κερδίσει τον Τσέχο στις 4 τελευταίες αναμετρήσεις τους και μετράει ένα σερί 8 διαδοχικών κερδισμένων σετ απέναντί του.