ΤΕΝΙΣ

Στα ημιτελικά του Australian Open ο Φέντερερ

Switzerland's Roger Federer celebrates after defeating Tomas Berdych of the Czech Republic in their quarterfinal at the Australian Open tennis championships in Melbourne, Australia, Wednesday, Jan. 24, 2018. (AP Photo/Vincent Thian) AP

Ο Ρότζερ Φέντερερ είχε εύκολο έργο απέναντι στον Τόμας Μπέρντιχ, τον οποίο νίκησε με 3-0 σετ (7-6, 6-3, 6-4) και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Australian Open. Αντίπαλός του, ο Χιεόν Τσανγκ που συνεχίζει την εντυπωσιακή πορεία του!

Για 14η φορά στην καριέρα του ο Ρότζερ Φέντερερ προκρίθηκε στον ημιτελικό του Australian Open, καθώς στη φάση των 8 επικράτησε εύκολα με 3-0 σετ (7-6, 6-3, 6-4) του Τόμας Μπέρντιχ, βάζοντας πλώρη για ένα ακόμα Grand Slam!

Ο Μπέρντιχ πίεσε τον Ελβετό τενίστα μόνο στο πρώτο σετ, το οποίο κρίθηκε στο tie break, με τον Φέντερερ να επικρατεί με το εμφατικό 7-1. Η συνέχεια ανήκε δικαιωματικά στον "King Roger", ο οποίος πήρε εύκολα τα επόμενα δύο σετ και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση, όπου θα αντιμετωπίσει την έκπληξη του τουρνουά, Χιεόν Τσανγκ.

Ο 21χρονος τενίστας επιβλήθηκε του Νο.97 στον κόσμο, Τένις Σάντγκρεν με 3-0 σετ (6-4, 7-6(5), 6-3) μετά από 2 ώρες και 34 λεπτά αγώνα, γράφοντας ιστορία ως ο πρώτος Νοτιοκορεάτης που παίρνει την πρόκριση γι' αυτή τη φάση του τουρνούα.

Το έτερο ζευγάρι των ημιτελικών είναι αυτό μεταξύ του Μάριν Τσίλιτς (Νο.6) και του Κάιλ Έντμουντ (Νο.49).

Photo Credits: AP Photo/Vincent Thian