ΤΕΝΙΣ

Shanghai Masters: Ο Ζβέρεφ απέκλεισε τον Φέντερερ

Andrey Rublev of Russia reacts as he plays against Alexander Zverev of Germany during the men's singles match at the Shanghai Masters tennis tournament at Qizhong Forest Sports City Tennis Center in Shanghai, China, Thursday, Oct. 10, 2019. (AP Photo/Andy Wong) AP

Ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ νίκησε με 2-1 σετ τον Ρότζερ Φέντερερ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Shanghai Masters, όπου έχουν ήδη περάσει οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Ύστερα από δύο ώρες και έξι λεπτά, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ νίκησε με 2-1 σετ (6-3, 6-7(7), 6-3) τον Ρότζερ Φέντερερ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Shanghai Masters. Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι, ο Γερμανός επιβλήθηκε του Ελβετού, ο οποίος έπειτα από μεγάλη προσπάθεια ισοφάρισε σε 1-1 σετ και στο τρίτο φάνηκε ότι ξέμεινε από δυνάμεις.

Απομένει το παιχνίδι του Ντομινίκ Τιμ και Ματέο Μπερετίνι για να ολοκληρωθεί η τετράδα, στην οποία έχουν ήδη περάσει οι Στέφανος Τσιτσιπάς και Ντανίλ Μεντβέντεφ. Ο Ζβέρεφ στους "4" θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Τιμ - Μπερετίνι .