ΤΕΝΙΣ

Ένα από τα καλύτερα ράλι όλων των εποχών

Ήταν άνοιξη του 2005, όταν στον τελικό του Indian Wells συναντήθηκαν οι Φέντερερ και Χιούιτ. Αυτό που θυμόμαστε από εκείνο το ματς, είναι σίγουρα το συγκλονιστικό ράλι των δύο φιναλίστ στο ξεκίνημα του 2ου σετ.

Ήταν άνοιξη του 2005, όταν στον τελικό του Indian Wells Masters συναντήθηκαν οι Ρότζερ Φέντερερ και Λέιτον Χιούιτ.

Ο Ελβετός μαέστρος, εκείνη την εποχή δεν είχε αντίπαλο να τον αντιμετωπίσει και σάρωνε το ένα τουρνουά μετά το άλλο.

Προερχόταν, ήδη από έξι συνεχόμενες νίκες κόντρα στον Αυστραλό αντίζηλό του, έχοντας καθιερωθεί στην κορυφή της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο τελικός δεν είχε ξεχωριστό ενδιαφέρον, με τον Φέντερερ να πετυχαίνει την 7η σερί νίκη επί του Χιούιτ (έφτασε τις 15, τελικά, το σερί) με σκορ 6-2, 6-4, 6-4.

Αυτό που θα θυμόμαστε, όμως, από αυτόν τον τελικό, είναι σίγουρα το συγκλονιστικό ράλι των δύο φιναλίστ στο ξεκίνημα του 2ου σετ. Έχει χαρακτηριστεί το καλύτερο ράλι στην ιστορία του Indian Wells και ένα από τα καλύτερα όλων των εποχών.

Το σκορ των μεταξύ τους αναμετρήσεων, μετά από χρόνια, διαμορφώθηκε με double score 18-9 υπέρ του Φέντερερ.

Πηγή: Tennis24