ΤΕΝΙΣ

Australian Open: Πέρασε ο Κύργιος, παίζει με Ναδάλ

Nick Kyrgios, of Australia, reacts after defeating Daniil Medvedev, of Russia, in a final match at the Citi Open tennis tournament, Sunday, Aug. 4, 2019, in Washington. (AP Photo/Patrick Semansky) AP

Σε ένα συγκλονιστικό ματς που κράτησε περίπου 4,5 ώρες, ο Νικ Κύργιος νίκησε 3-2 σετ τον Κάρεν Κατσάνοβ και θα ανταμώσει στον 4ο γύρο του Australian Open με τον Ραφαέλ Ναδάλ.

Ο Νικ Κύργιος προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Australian Open έπειτα από ένα συγκλονιστικό αγώνα με τον Κάρεν Κατσάνοβ που κράτησε περίπου 4,5 ώρες. Ο 24χρονος Ελληνοαυστραλός τενίστας απέκλεισε στα πέντε σετ τον αντίπαλό του, με τα τέσσερα εξ αυτών να κρίνονται στο τάι μπρέικ.

Ο Κύργιος έχασε match point για το 3-0 σετ, είδε στη συνέχεια τον 23χρονο Ρώσο αντίπαλό του να τον ισοφαρίζει, αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να νικήσει στο φινάλε και πλέον ανταμώνει με τον Ραφαέλ Ναδάλ. Τα σετ ολοκληρώθηκαν 6-2, 7-6 (5), 6-7 (6), 6-7 (7), 7-6 (8).

Για 3η φορά στην καριέρα του προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Australian Open, έχοντας κάνει την καλύτερη πορεία του το 2015, όταν είχε φτάσει στα προημιτελικά. Το 2018, είχε φτάσει επίσης στον 4ο γύρο και εκεί ηττήθηκε από τον Γκριγκόρ Ντιμιτρόβ. Κόντρα στον Ναδάλ μετράει τρεις νίκες σε επτά αναμετρήσεις, ενώ θα παίξουν για πρώτη φορά αντίπαλοι στη Μελβούρνη.