ΤΕΝΙΣ

Australian Open: Η Γουάνγκ πέταξε εκτός την Σερένα!

Serena Williams of the U.S. reacts as she plays China's Wang Qiang in their third round singles match at the Australian Open tennis championship in Melbourne, Australia, Friday, Jan. 24, 2020. (AP Photo/Lee Jin-man) AP

Η Κιάνγκ Γουάνγκ από την Κίνα σόκαρε την Σερένα Γουίλιαμς, τη νίκησε με 2-1 σετ και προκρίθηκε στους 16 του Australian Open, πρώτου Grand Slam της σεζόν.

Η Σερένα Γουίλιαμς όχι μόνο δεν θα έχει την ευκαιρία να κατακτήσει το πρώτο Grand Slam της σεζόν, αλλά η προσπάθειά της στο Australian Open σταμάτησε στον τρίτο γύρο.

China's Wang Qiang reacts as she plays against Serena Williams of the U.S. in their third round match at the Australian Open tennis championship in Melbourne, Australia, Friday, Jan. 24, 2020. (AP Photo/Lee Jin-man) AP

Η 38χρονη Αμερικανίδα γνώρισε την ήττα με 2-1 σετ από την Κιάνγκ Γουάνγκ. Η 28χρονη Κινέζα πήρε τη νίκη με 6-4, 6-7(2), 7-5 μετά από 2 ώρες και 41 λεπτά. Η Κιανγκ Γουάνγκ θ' αντιμετωπίσει στον τέταρτο γύρο (16) την Ονς Ζαουμπέρ από την Τυνησία.

Η ήττα της Σερένα Γουίλιαμς ήταν απρόσμενη και συνιστά έκπληξη. Την προηγούμενη φορά που είχε αναμετρηθεί με την Κιάνγκ Γουάνγκ, το 2019, χρειάστηκε μόλις 44 λεπτά για να πάρει το ματς.