ΣΤΙΒΟΣ

Στην 9η θέση ο Τεντόγλου

ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2018 (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2018 (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Με άλμα στα 7.82 μέτρα, ο Μίλτος Τεντόγλου δεν κατάφερε να μπει στην οκτάδα του τελικού του μήκους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Μπέρμιγχαμ, μένοντας στην 9η θέση.

Το τρίτο άλμα του Λούβο Μανιόνγκα στα 8.33, μετά από δύο άκυρες προσπάθειες ήταν αυτό που στέρησε από τον Μίλτο Τεντόγλου την είσοδο στην οκτάδα του τελικού του μήκους στο παγκόσμιο πρωτάθλημα κλειστού στίβου του Μπέρμιγχαμ.

Μέχρι εκείνη τη στιγμή, ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν 8ος με 7.82 (επίσης μετά από δύο άκυρες προσπάθειες) και θα είχε τη δυνατότητα να κάνει ακόμα δύο άλματα, τα οποία ενδεχομένως να τον ανέβαζαν στην τελική κατάταξη, που τον βρήκε στην 9η θέση.

Τα τρία μετάλλια κρίθηκαν σε απόσταση 5 εκατοστών! Το χρυσό κατέκτησε ο Χουάν Μιγκέλ Ετσεβαρία από την Κούβα με 8.46, δεύτερος ήταν 8.44 ο Νοτιοαφρικανός Μανιόνγκα, ενώ το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Αμερικανό Μαρκίς Ντέντι.