ΣΤΙΒΟΣ

Στη 13η θέση η Ντρισμπιώτη, 15ος ο Παπαμιχαήλ

ACTION IMAGES PRESS AGENCY

Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη κατετάγη στη 13η θέση των 20χλμ βάδην των γυναικών του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος στίβου του Βερολίνου. Στη 15η θέση ο Παπαμιχαήλ στους άνδρες.

Δύο ακόμα καλές παρουσίες Ελλήνων αθλητών είχαμε στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου που διεξάγεται στο Βερολίνο. Συγκεκριμένα, το πρωί του Σαββάτου είχαμε δύο συμμετοχές στους τελικούς των 20 χιλιομέτρων βάδην ανδρών και γυναικών.

Στους άνδρες ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ κατετάγη στη 15η θέση με χρόνο 1:22:51.

Νικητής ήταν ο Ισπανός, Αλβάρο Μαρτίν που τερμάτισε σε 1:20.42 και έδωσε μάχη μέχρι το τέλος με τον συμπατριώτη του Ντιέγκο Γκαρθία 1:20.48 και τον ανεξάρτητο Ρώσο, Βασίλι Μιζίνοφ (1:20.50).

Στις γυναίκες η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη παρά τον τραυματισμό της κατάφερε να τερματίσει στη 13η θέση σε 1:32.16. Μάλιστα, η συγκεκριμένη επίδοση αποτελεί την καλύτερη φετινή για την 34χρονη βαδίστρια.

Νικήτρια στον αγώνα ήταν η Ισπανίδα Μαρία Πέρεθ με 1:26.36 και είχε πίσω την Ανέζκα Ντραχοτόβα (Τσεχία) με 1:27.03 και την Ιταλίδα Αντονέλα Παλμισάνο που τερμάτισε σε 1:27.30.

Αξίζει να σημειώσουμε πως όλοι οι αθλητές αγωνίστηκαν κάτω από αντίξοες συνθήκες, αφού η υπήρχε μεγάλη υγρασία, ενώ και η άσφαλτος ήταν βρεγμένη λόγω της βροχής.