ΣΤΙΒΟΣ

Πρώτο χρυσό στο τριπλούν μετά από 20 χρόνια

Greece's Paraskevi Papahristou celebrates after winning the gold medal in the women's triple jump final at the European Athletics Championships at the Olympic stadium in Berlin, Germany, Friday, Aug. 10, 2018. (AP Photo/Matthias Schrader) AP PHOTO/MATTHIAS SCHRADER

Η Βούλα Παπαχρήστου κατέκτησε το πρώτο χρυσό της Ελλάδας στο τριπλούν μετά το 1998 και αυτό που είχε πάρει η Όλγα Βασδέκη στη Βουδαπέστη. Ενδέκατο χρυσό μετάλλιο για τη χώρα μας.

Το τέταρτο μετάλλιο και τρίτο της χρυσό κατέκτησε η χώρα μας στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Βερολίνο. Αυτή τη φορά η Βούλα Παπαχρήστου ήταν εκείνη που κατάφερε να ανέβει στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.

Η αθλήτρια του Γιώργου Πομάσκι με ένα εντυπωσιακό άλμα στα 14.60μ. κατάφερε να πάρει την πρώτη θέση και μαζί το πρώτο της χρυσό σε επίπεδο γυναικών.

Η Παπαχρήστου κατέκτησε έτσι το πρώτο χρυσό μετάλλιο της χώρα μας στο τριπλούν μετά από 20 χρόνια. Τότε ήταν η Όλγα Βασδέκη η οποία είχε επικρατήσει στη Βουδαπέστη με καλύτερο άλμα στα 14.55μ.