Οι ομάδες στίβου για Γκροσέτο και Γκιορ

Οι ομάδες στίβου για Γκροσέτο και Γκιορ

Με 35 αθλητές και αθλήτριες θα ταξιδέψει στο Γκροσέτο η ελληνική ομάδα για το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κ-20 που θα διεξαχθεί στα τέλη Ιουλίου. Οι αθλητές για το Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό Φεστιβάλ Νεότητας.

Την ομάδα που θα εκπροσωπήσει την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 (20-23/7), που θα γίνει στο Γκροσέτο της Ιταλίας ανακοίνωσε ο ΣΕΓΑΣ. Σε αυτήν θα συμμετάσχουν 35 έφηβοι και νεάνιδες ικανοί να σημειώσουν εξαιρετικές επιδόσεις.

Παράλληλα, συγκροτήθηκε και η ομάδα για το Ευρωπαϊκό Ολυμπιακό φεστιβάλ Νεότητας (22-30/7), στο Γκιορ της Ουγγαρίας.

Η ΕΟΕ παραχώρησε στην ομοσπονδία συνολικά δέκα θέσεις, πέντε αγοριών και πέντε κοριτσιών, και ο ΣΕΓΑΣ πρότεινε γι' αυτές αθλητές και αθλήτριες με ταλέντο και ικανότητα να διακριθούν και να συλλέξουν εικόνες για τη συνέχεια.

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Κ-20 (ΓΚΡΟΣΕΤΟ, 20-23/06)

Εφηβοι

100μ.: Κώστας Ζήκος (ΓΕΑ Τρικάλων)

400μ.: Μιχάλης Παππάς (ΕΚΑ Δωδώνη), Γιώργος Λαμπρόπουλος (Ολυμπιακή Δομή)

800μ.: Θανάσης Καλάκος (ΓΣ Γλυφάδας)

1.500μ .: Γιώργος Μηλιαράς (ΣΑΚΑ), Χρήστος Παπούλιας (ΠΑΟ)

Ύψος: Αντώνης Μέρλος (Ποσειδών Λουτρακίου)

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΓΣ Κηφισιάς), Νίκος Νεράντζης (Κερκυραϊκός ΓΣ)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Γρεβενών), Παναγιώτης Μαντζουρογιάννης (Κερκυραϊκός ΓΣ) Αλέξης Αργυρόπουλος (Κόροιβος Αμ.)

Τριπλούν: Δημήτρης Μονώπολης (Κερκυραϊκός ΓΣ), Ανδρέας Πανταζής (ΑΟ Μεγάρων)

Σφαιροβολία: Οδυσσέας Μουζενίδης (Κένταυρος Χ.)

Σφυροβολία: Χρήστος Φραντζεσκάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος), Γιώργος Κορακίδης  (ΓΣ Μανδρών), Μανώλης Καμτζικλής (ΓΣ Μανδρών)

Δέκαθλο: Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης (ΠΑΟΚ)

10.000μ. βάδην: Γιώργος Τζατζιμάκης (Ελευθέριος Βενιζέλος)

4Χ100μ.: Παναγιώτης Αρβανίτης (ΑΓΣΙ), Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας), Χρυσάφης (ΜΕΑΣ Τρίτων)

Νεάνιδες

400μ. εμπ.: Αννα Κιάφα (ΓΣ Κηφισιάς)

Ύψος: Αθηνά Ρέτζιου (ΓΣ Κηφισιάς)

Επί κοντώ: Αριάδνη Αδαμοπούλου (ΑΟ Φιλοθέης)

Τριπλούν: Ζωή Μπαλαμούτη (ΟΦΗ)

Μήκος: Ελένη Κουτσαλιάρη (ΓΣ Γρεβενών)

Σφαιροβολία: Μαρία Μαγκούλια (Καζώνης Καλύμνου)

Δισκοβολία: Κωνσταντίνα Σπανουδάκη (Ελευθέριος Βενιζέλος)

Ακοντισμός: Αφροδίτη Μανιού (ΟΦΗ)

Έπταθλο: Ελένη Γκέλη (Λυβικός Ιερ.)

10.000μ. βάδην: Σοφία Αλικανιώτη (Ολυμπία Πατρών), Νάνση Βαίτση  (ΓΑΣ Ιλισσός), Κυριακή Φιλτσισάκου (Ν. Ιωνία)

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΕΟΤΗΤΑΣ

Αγόρια

100μ./200μ.: Βασίλης Παπαμαργαρίτης (Πελασγός)

3.000μ.: Νέστωρας Κολιος (ΑΓΣΙ)

Επί κοντώ: Αντώνης Σάντας (ΑΟ Φιλοθέης)

Ακοντισμός: Γεράσιμος Καλογεράκης (ΟΦΗ)

Μήκος/Τριπλούν: Νίκος Κατραμάδος (ΓΣ Νέων Λέρου)

Κορίτσια

Ύψος: Παναγιώτα Δόση (ΑΟ Κέρκυρας),  Βασιλεία Θεοχάρη (Ολυμπιακού Χωριού

Μήκος: Σπυριδούλα Καρύδη (Κερκυραικός)

Δισκοβολία: Σοφία Κεσσίδη (ΑΣ Κένταυρος)

Σφυροβολία: Μαρία Τοπούζη (ΓΑΣ Κιλκίς)

 
SHARE

24MEDIA NETWORK

ΔΕΙΤΕ ΑΚΟΜΑ

 

ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ SPORT24