ΣΤΙΒΟΣ

Λονδίνο 2017: Επιβεβαίωσε τον τίτλο του φαβορί ο Κιπρούτο

Kenya's Conseslus Kipruto celebrates winning the gold medal ahead of Morocco 's Soufiane Elbakkali and United States' Evan Jager in the Men's 3000m Steeplechase final during the World Athletics Championships in London Tuesday, Aug. 8, 2017. (AP Photo/David J. Phillip) AP

Ο Κόνσελους Κιπρούτο (Κένυα) ήταν ο μεγάλος νικητής στα 3.000μ. στιπλ αφού με χρόνο 8:14.12 πήρε τη μάχη από τον Σουφιανέ Ελμπακάλι (Μαρόκο) στον τελικό του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Στο Πεκίνο πριν από δύο χρόνια έχασε στο τέλος από τον Εζέκιελ Κεμπόι. Αυτή τη φορά όμως ο Κόνσελους Κιπρούτο πήγε στο Λονδίνο όντας το απόλυτο φαβορί για την κούρσα και επιβεβαίωσε τον τίτλο του (παρά το γεγονός ότι κάποιοι τον αμφισβήτησαν).

Ο 22χρονος δρομέας από την Κένυα ήταν ο μεγάλος νικητής στον τελικό των 3.000μ. στιπλ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα του Λονδίνου με χρόνο 8:14.12.

Δεύτερος με ελάχιστη διαφορά ήταν ο Σουφιανέ Ελμπακάλι (Μαρόκο) με 8:14.49, ενώ τρίτος ο Αμερικανός Έβαν Γιάγκερ με 8:15.53. Αξίζει να σημειώσουμε ότι το προηγούμενο καλοκαίρι ο Κιπρούτο έκανε κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και έδειξε ότι είναι ο απόλυτος κυρίαρχος στο αγώνισμα του.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στα 3.000μ. στιπλ.

Photo credits: AP Photo/David J. Phillip