ΣΤΙΒΟΣ

Λονδίνο 2017: 71η η Πριβιλέτζιο, αποσύρθηκε η Ρεμπούλη στον μαραθώνιο

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο τερμάτισε στον μαραθώνιο του Παγκοσμίου στην 71η θέση, ενώ η Ουρανία Ρεμπούλη ολοκλήρωσε την προσπάθειά της μετά από το 10ο χιλιόμετρο.

Η Γκλόρια Πριβιλέτζιο κατάφερε να ολοκληρώσει τον μαραθώνιο γυναικών και να τερματίσει στην 71η θέση του απαιτητικού αγωνίσματος στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στίβου του Λονδίνου.

Η 29χρονη αθλήτρια του ΓΣ Γλυφάδας βρέθηκε μακριά από τον καλό εαυτό της, αφού προκρίθηκε στη διοργάνωση με 2:45.19 από τον μαραθώνιο του Ρότερνταμ, ωστόσο μετράει μόλις τέσσερα χρόνια στον στίβο (ήταν αθλήτρια τεχνικής κολύμβησης) και αυτή ήταν η πρώτη συμμετοχή της σε μεγάλη διεθνή διοργάνωση.

Στα 10χλμ. ήταν 89η με 39.10, στα 15χλμ. ήταν 84η με 59.09, στα 20χλμ. ήταν 83η με 1:19.29, στα μισά του αγώνα ήταν 81η με 1:24.08, στα 25χλμ. ήταν 59η με 1:40.47, στα 30χλμ. ήταν 77η με 2:02.35, στα 35χλμ. ήταν 75η με 2:25.20, στα 40χλμ. ήταν 73η με 2:47.36 και τελείωσε τον αγώνα 71η μεταξύ 78 αθλητριών που ολοκλήρωσαν τον μαραθώνιο με 2:57.06.

Η έτερη εκπρόσωπος της χώρας μας, η Ουρανία Ρεμπούλη, δεν τερμάτισε, αφού αποσύρθηκε μετά από το 10ο χιλιόμετρο, το οποίο πέρασε από την 88η θέση με χρόνο 39.09.

Η Νταγκμάρα Χάντζλικ που εκπροσωπούσε την Κύπρο τερμάτισε στην 35η θέση με 2:38.38.

Νικήτρια η Τσελίμο

Η 28χρονη Ρόουζ Τσελίμο από την Κένυα, η οποία πήρε... μεταγραφή στο Μπαχρέιν, αναδείχθηκε νικήτρια στον μαραθώνιο με 2:27.11 και προσέφερε στη νέα... χώρα της το πρώτο χρυσό μετάλλιο στις γυναίκες σε Παγκόσμιο.

Η Τσελίμο, μόλις στον 3ο αγώνα της, έδωσε μάχη με την 37χρονη βετεράνο των μαραθωνίων, Κενυάτισσα Έντνα Κιπλαγκάτ, αλλά τερμάτισε επτά δευτερόλεπτα πιο μπροστά. Αντιθέτως, η Κιπλαγκάτ είχε τον ίδιο χρόνο (2:27.18) με την Αμερικανή Έιμι Κραγκ, η οποία έκανε επίθεση στο τέλος, αλλά αρκέστηκε στο χάλκινο μετάλλιο.

Τρία δευτερόλεπτα πιο πίσω τερμάτισε ακόμα μία Κενυάτισσα, η Φλομένα Τσεγές Ντανιέλ, ενώ η νικήτρια του 2015, Μάρε Ντιμπάμπα, τερμάτισε 8η με 2:28.49.