ΣΤΙΒΟΣ

Γλασκώβη 2019: Τέταρτος ο Καραλής στο επί κοντώ

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2019 (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2019 (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Εμμανουήλ Καραλής κατετάγη τέταρτος στον τελικό του επί κοντώ ολοκληρώνοντας τις προσπάθειες του στα 5.65μ στον τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου που διεξάγεται στη Γλασκώβη. Δεν κατετάγη ο Φιλιππίδης

Με την τέταρτη θέση ολοκλήρωσε τις προσπάθειες του στον τελικό του επί κοντώ στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξάγεται στην Γλασκώβη ο Εμμανουήλ Καραλής. Ο Έλληνας πρωταθλητής ολοκλήρωσε τον αγώνα του στα 5.65μ.

Ο 19χρονος πρωταθλητής του επί κοντώ πέρασε με την πρώτη τα 5.55μ. και τα 5.65μ., αλλά στη συνέχεια είχε τρεις άκυρες προσπάθειες στα 5.75μ. Μάλιστα, στην τρίτη του προσπάθεια ο Καραλής ήταν τρομερά άτυχος αφού ακούμπησε ελάχιστα τον πήχη και αυτός έπεσε.

Αντίθετα, με τον "Μανόλο" ο Κώστας Φιλιππίδης δεν βρέθηκε σε καλή ημέρα. Ο 32χρονος επικοντιστής δεν κατάφερε να ξεπεράσει τα 5.45 και έτσι δεν κατετάγη.

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Πάβελ Βοϊτσεχόφσκι ο οποίος με νέο ατομικό ρεκόρ ξεπέρασε τα 5.90μ., ενώ δεύτερος ήταν ο Πιοτρ Λίσεκ με 5.85μ. Την τριάδα των μεταλλίων έκλεισε ο Σουηδός Μέλκερ Σβαρντ με 5.75μ.