ΣΤΙΒΟΣ

Γλασκώβη 2019: Στην 5η θέση του πίνακα μεταλλίων η Ελλάδα

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2019 (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2019 (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Επιτυχημένη ήταν η παρουσία των Ελλήνων αθλητών στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξήχθη στη Γλασκώβη, με την ελληνική αποστολή να επιστρέφει έχοντας κατακτήσει 4 μετάλλια.

Το ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα να βρίσκεται στην 5η θέση του πίνακα μεταλλίων σε μία σπουδαία επίδοση με συγκομιδή 4 μεταλλίων, εκ των οποίων ένα χρυσό, δύο ασημένια κι ένα χάλκινο.

Την αρχή έκανε το Σάββατο (2/3) ο Κώστας Μπανιώτης στο ύψος, παίρνοντας το ασημένιο μετάλλιο. Την Κυριακή (3/3) το πρωί η Βούλα Παπαχρήστου ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στο τριπλούν, ενώ λίγο αργότερα ο Μίλτος Τεντόγλου αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης στο άλμα εις μήκος. Το τέταρτο και τελευταίο μετάλλιο στην Ελλάδα, το χάρισε η Νικόλ Κυριακοπούλου η οποία πήρε το χάλκινο, στον τελικό του άλματος επί κοντώ.

Πλέον η Ελλάδα έφτασε τα 33 μετάλλια σε ευρωπαϊκά πρωταθλήματα κλειστού στίβου.

Στην πρώτη θέση βρέθηκε η Πολωνία με 5 χρυσά μετάλλια, ενώ τα περισσότερα κατέκτησε η Μεγάλη Βρετανία (12), αλλά τερμάτισε δεύτερη λόγω 4 χρυσών.