ΣΤΙΒΟΣ

Πέμπτος ο Δουβαλίδης, ο Κύπριος Τραΐκοβιτς πρωταθλητής Ευρώπης

ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2019 / 3η ΗΜΕΡΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI)
ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΣΤΙΒΟΥ 2019 / 3η ΗΜΕΡΑ (ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ: EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Κώστας Δουβαλίδης δεν μπόρεσε να μπει στα μετάλλια και τερμάτισε στην 5η θέση του τελικού των 60μ. με εμπόδια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου, ενώ ο Μίλαν Τραΐκοβιτς έκανε την έκπληξη και πήρε την πρώτη θέση.

Επιτυχημένη ήταν η παρουσία του Κώστα Δουβαλίδη στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού στίβου που διεξάγεται στη Γλασκώβη της Σκωτίας, καθώς τερμάτισε στην 5η θέση στον μεγάλο τελικό με χρόνο 7.65 που αποτελεί καλύτερη φετινή επίδοση. Τεράστια επιτυχία για την Κύπρο με τον Μίλαν Τραΐκοβιτς να κατακτά το χρυσό μετάλλιο.

Ο 32χρονος πρωταθλητής από τη Δράμα είχε πάρει την πρόκριση με τον 5ο καλύτερο χρόνο 7.66 στα ημιτελικά που διεξήχθησαν το πρωί της Κυριακής και βελτίωσε τον χρόνο του

Μάλιστα βρέθηκε πολύ κοντά σε κάποιο μετάλλιο, αλλά έμεινε οριακά πίσω, με την 5η θέση πάντως να αποτελεί τη μεγαλύτερη επιτυχία της καριέρας του.

Ο Κύπριος Μίλαν Τραΐκοβιτς τερμάτισε στην 1η θέση και είναι ο νέος πρωταθλητής Ευρώπης, αφήνοντας πίσω του τον Μαρτινό-Λαγκάρντ.